czwartek, 30 stycznia 2014

Olifant - bojowy słoń z Śródziemia

Pierwsze podania

Olifant jest istotą fantastyczną, występującą w kilku dziełach. Najsławniejszymi olifantami są te z Śródziemia, znane bardzie pod nazwą mûmakil. Były one pokrewne słoniom, lecz o wiele od nich większe i groźniejsze. Podobnie jak słonie bojowe, także one były używane w boju, głównie przez Haradrimów. Na grzbietach mûmakili umieszczali drewniane wieżyczki, z których strzelali łucznicy, natomiast same zwierzę burzyło szyk wroga, a dzięki swoim długim ciosom, dodatkowo wyposażonych w drewniane szpikulce, zadawały śmiertelne rany.

Wygląd

Z wyglądu olifant przypomina słonia, lecz jest od niego o wiele większy. W trylogii Władca Pierścieni mierzą one przeciętnie 8-10 metrów, choć samce dorastają do 12 metrów. Skóra jest szara i niezwykle gruba, z wierzchu odporna na groty strzał. Mûmakil posiadał trzy pary ciosów. Pierwsze ogromne i podobne do mamucich, kolejne stopniowo mniejsze. W grze Duel of Champions olifanty nie posiadają trąby, natomiast w Dungeons & Dragons olifanty są pokryte grubym futrem, a trąba jest krótka.

W środkach masowego przekazu

Mûmakile, przez hobbitów zwane olifantami, są najsławniejszymi tego typu tworzeniami. Używane przez Haradrimów w bitwie na Polach Pelennoru oraz starciu z wojskiem Théodena(trylogia Władca Pierścieni). W grze Duel of Champions reprezentują frakcję orków(Twierdze), natomiast w grze Dungeons & Dragons są bardzo inteligentne, choć dosyć agresywne oraz nie boją się ognia, w przeciwieństwie do słoni.

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_zwierz%C4%85t_%C5%9Ar%C3%B3dziemia#M.C3.BBmakile
-http://pl.lotr.wikia.com/wiki/Olifant
-http://pl.lotr.wikia.com/wiki/M%C3%BBmakile

Coregonus bezola - wymarła sieja z Jeziora Bourgeta

  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Promieniopłetwe
  • Rząd: Łososiokształtne
  • Rodzina: Łososiowate
  • Gatunek: Coregonus bezola

Występowanie

Sieja Coregonus bezola zamieszkiwała słodkowodne Jezioro Bourgeta na terenie Francji. Głównie spotykana na wodach głębokich(80-70 m), rzadko przy brzegu.

Ogólny opis 

Brak dostatecznych danych na temat szczegółowego opisu  Coregonus bezola. Ryba mierzyła przeciętnie 32 cm długości. Ciało było wysmukłe, tzw. typu śledziowatego. Otwór gębowy wąsko wcięty.


Dymorfizm płciowy

brak danych

Pożywienie

Zapewne podobne jak w przypadku innych przedstawicieli rodzaju Coregonus czyli min. owady, bezkręgowce wodne, małe ryby i ich ikra.

Zachowanie

Gatunek nie był rybą wędrowną i rozmnażał się w rodzimym jeziorze. Zapewne jak inni przedstawiciele łososiowatych, był rybą stadną.

Rozród

Skromne dane. Wiadomo iż sieja rozmnażała się od stycznia do lutego, zwykle na płytszych wodach o błotnistym dnie.

Naturalni wrogowie 

Młode osobniki mogły padać ofiarą drapieżnych ryb i ptaków wodnych. Osobnik dorosły, poza człowiekiem, zwykle nie posiadał naturalnych wrogów.

Długość życia 

brak danych.

Przyczyny wymarcia

Niejasne. Za rok wymarcia uznaje się 1960, gdyż jak wynika z wywiadów miejscowych rybaków, ryba ta nie była przez nich widywana od tego roku. Ostatni zidentyfikowany i udokumentowany złapany osobnik pochodzi z roku 1800. Prawdopodobną przyczyną wymarcia ryby mogło być zanieczyszczenie wody oraz przełowienia.

Ciekawostki 

  • Jest jedną z 9 wymarłych przedstawicieli rodzaju Coregonus. Innymi są min. Coregonus alpenae, Coregonus fera, Coregonus gutturosus, Coregonus hiemalis, Coregonus johannae, Coregonus nigripinnis, Coregonus oxyrinchus i Coregonus restrictus.
  • Jest jedną z 12 całkowicie wymarłych ryb europejskich. Innymi są Chondrostoma scodrense, Coregonus fera,  Coregonus restrictus, sieja z Jeziora Genewskiego*(Coregonus hiemalis), sieja drobnopyska(Coregonus oxyrinchus), sieja z Jeziora Bodeńskiego*(Coregonus gutturosus), Salvelinus profundus, Romanogobio antipai, Salvelinus neocomensis, ciernik z Jeziora Techirghiol*(Gasterosteus crenobiontus) oraz niepewny w systematyce minóg ukraiński wędrowny*(Eudontomyzon sp. nov. 'migratory).
  • Została naukowo opisana przez szwajcarskiego zoologa Victor'a Fatio w 1888 roku.
  • Rodzaj Coregonus liczy ok. 80 gatunków ryb, do których należą min. sieja pospolita(Coregonus lavaretus), kilec(Coregonus kiletz), tugun(Coregonus tugun) i sielawa(Coregonus albula).  
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Coregonus_bezola
-https://en.wikipedia.org/wiki/Coregonus
-http://www.iucnredlist.org/details/135556/0
-http://www.fishbase.org/summary/49191


środa, 29 stycznia 2014

Phlebolepis elegans - dwuśrodowiskowa, wymarła ryba.

  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Telodonty
  • Rząd: Phlebolepidiformes
  • Rodzina: Phlebolepididae
  • Gatunek: Phlebolepis elegans

Występowanie

Skamieniałości Phlebolepisa znajdowane są w krajach bałtyckich, Ameryce Północnej i Rosji, głównie na Syberii. Prawdopodobnie zamieszkiwał wody przybrzeżne ok. 440 mln lat temu do 420 mln lat temu(czyli od wczesnego syluru do późnego syluru). Prawdopodobnie był dwuśrodowiskowy.

Ogólny opis

Phlebolepis był niewielką rybą osiągającą przeciętnie 10 cm długości ciała. Przypuszczalnie posiadał pletwę grzbietową, długą pletwę odbytową, dobrze rozwiniętą pletwę ogonową oraz parę płetw piersiowych. Otwór gębowy był zaokrąglony, podobnie jak u anaspidów, z którymi był spokrewniony. Inne cechy ryby, jak kolor ciała, to spekulację.

Dymorfizm płciowy

Brak danych.

Pożywienie

Przypuszczalnie skorupiaki i bezkręgowce wodne.

Zachowanie

Prawdopodobnie był rybą dwuśrodowiskową, czyli żyjącą w słodkich, jak i słonych wodach. Brak danych o zachowaniu ryby.  

Rozród 

Przypuszczalnie jajorodna. Brak danych.

Naturalni wrogowie

Większe ryby oraz bezkręgowce, jak np. staroraki.

Długość życia

Brak danych.

Przyczyny wymarcia

Phlebolepis wymarł przypuszczalnie podczas tzw. mniejszego wymierania,  zwanego "Lau event", związanego ze szybkimi zmianami w poziomach morza. Najbardziej poszkodowaną grupą zwierząt były konodonty.

Ciekawostki 

  • Telodonty do których należał Phlebolepis, pojawiły się w późnym ordowiku, a wymarły w późnym dewonie.
  • Skamieniałości phlebolepisów są dość częste, dlatego przypuszcza się iż był dosyć liczną rybą w swoim okresie.
  • Epitet gatunkowy "elegans" oznacza, "ładny", "elegancki"
  • Odkryto obecnie dwa gatunki należące do rodzaju Phlebolepis min. Phlebolepis elegans Phlebolepis ornata.
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Phlebolepis
-http://www.kirj.ee/public/Estonian_Journal_of_Earth_Sciences/2012/issue_4/earth-2012-4-261-276.pdf

wtorek, 28 stycznia 2014

Skrzydłokwiat Wallisa - roślina kolekcjonera

inne nazwy: skrzydłolist Wallisa  
  • Królestwo: Rośliny 
  • Podkrólestwo: Rośliny naczyniowe 
  • Klasa: Okrytonasienne
  • Rząd: Żabieńcowce
  • Rodzina: Obrazkowate
  • Gatunek: Skrzydłokwiat Wallisa(Spathiphyllum wallisii)

Występowanie

Naturalnie występuje w Ameryce Południowej na terenie Kolumbii i Wenezueli. Introdukowany do niektórych krajów min. Honduras, Portoryko. Rośnie głównie w lasach deszczowych.

Ogólny opis 

Zwykle dzikie rośliny dorastają do 20 cm wysokości. Łodyga jest mocno zredukowana, zwykle widoczny jest jedynie duży liść. Liście są lancetowate, ostro zakończone, błyszczące o kolorze ciemnozielonym. Wymiary liścia wahają się w granicach 20 cm wysokości i 4-5 szerokości.

Rozmnażanie

Roślina wytwarza kwiat na długim pędzie kwiatostanowym o wysokości 25-30 cm. Kwiat zebrany w kremową kolbę otoczony białą pochwą. Pochwa zwykle zrośnięta z pędem, u podstawy zaokrąglona, zaś na wierzchołku ostro zakończona. Kwiat zwykle długości do 14 cm, kolba ok. 3 cm. Kwiaty są obupłciowe, owadopylne i wiatropylne. Nasiona są jasnożółte lub brązowe w ilościach od 1 do 8 na kwiatostanie, zwykle eliptyczne lub podłużne. Rozmnaża się również przed podział.

Zagrożenia

Nie jet gatunkiem zagrożonym i nie podlega klasyfikacji w stopniach zagrożenia. Gatunek inwazyjny w niektórych miejscach.

Długość życia 

Roślina wieloletnia.

Znaczenie dla człowieka  

Popularna roślina doniczkowa o licznych kultywarach min. 'Mauna Loa', 'Sensation' i 'Clevelandii'. Czasami uprawiana w kulturach wodnych.

Warunki uprawy 

Roślina łatwa w uprawie. W Polsce jedynie uprawa doniczkowa, gdyż nie znosi temperatury poniżej 18*C. Najlepiej rośnie w podłożu torfowym. Nie lubi stanowisk słonecznych, najlepszy jest półcień. Podlewać często, lecz nie doprowadzać do zatrzymywania wody, aby nie prowadzić do gnicia korzeni. Zraszać często, latem nawet 3 razy w tygodniu.

Ciekawostki 

  • W uprawie można spotkać odmiany dorastające do 150 cm wysokości.
  • Bardzo odporna na zanieczyszczenie powietrza. Zdolna do pochłaniania z powietrza alkoholi, aldehydów i benzenu.
  • Cała roślina jest trująca. Spożycie jej powoduje podrażnienie śluzówki jamy ustnej oraz zaburzenie pracy serca.
  • Roślina została naukowo opisana przez niemieckiego botanika Eduard'a August'a von Regel'a oraz nazwana na część niemieckiego kolekcjonera roślin Gustawa Wallis'a.
  • Rodzaj skrzydłokwiatów(Spathiphyllum) obejmuje obecnie 49 gatunków roślin. Najbliżej spokrewnionymi gatunkami z skrzydłokwiatem Wallisa są min. Spathiphyllum kochii, Spathiphyllum brevirostre Spathiphyllum wendlandii.
Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Skrzyd%C5%82okwiat_Wallisa
-https://en.wikipedia.org/wiki/Spathiphyllum_wallisii
-http://www.e-ogrody.pl/Ogrody/encyklopedia_roslin/p/Skrzyd%C5%82okwiat/162658637
-http://www.houseplantsexpert.com/peace-lily-plant.html

poniedziałek, 27 stycznia 2014

Koralowiec niebieski - rzadki koralowiec rodzący planule.

  • Królestwo: Zwierzęta
  • Typ: Parzydełkowce
  • Gromada: Koralowce
  • Podgromada: Koralowce ośmiopromienne
  • Rodzina: Helioporidae
  • Gatunek: Koralowiec niebieski (Heliopora coerulea)

Występowanie

Zasiedla niemal cały Indo-Pacyfik. Można go znaleźć od Morza Czerwonego i Afryki Wschodniej po Azję Południowo-Wschodnią i Polinezję, w tym południe Japonii, Australii i w całym Morzu Koralowym, aż po Samoa Amerykańskie. Największa populacja występuję przy Ishigaki Island w południwo-zachodniej Japonii. Występuje także na Fidżi. Zwykle woli przebywać na płytkiej części rafy koralowej, zwykle mniej niż 2 m głębokości, czasami w strefie pływów i miejscach okresowo odsłanianych(watt).

Ogólny opis

Koralowiec niebieski swą nazwę zawdzięcza, stale niebieskiemu szkieletowi, do którego przyczepione są niebieskie lub szarozielone polipy. Koralowiec niebieski, jak inne koralowce, jest kolonią małych polipów, tworzących jeden organizm. Każdy polip koralowca niebieskiego posiada osiem macek, a kolonia tworzy rozgałęziony, płatkopodobny koralowiec, lub kolumnowy koralowiec.

Dymorfizm płciowy

Męskie, jak i żeńskie komórki rozrodcze, występują zwykle na pojedynczej kolonii.

Populacja i zagrożenia 

Koralowiec niebieski jest klasyfikowany jako gatunek narażony na wyginięcie. Zanotowana spadek populacji tego koralowca i mimo szerokiego zakresu występowania w niektórych miejscach stał się gatunkiem bardzo rzadkim. Koralowcowi niebieskiemu(jak też innym koralowcom) zagraża handel biżuteriom, wykonaną z koralowca oraz żywymi osobnikami w akwarystyce morskiej, lecz największym zagrożeniem jest zmiana klimatu, w wyniku czego podwyższyła się wrażliwość koralowców na rozmaite choroby, a podwyższanie się poziomu morza, temperatury oraz zakwaszenia wody prowadzą do zanikania raf koralowych z miejsc na których niegdyś występowały. Obecnie duże żniwa zbiera choroba koralowców, która w wyniku globalnego ocieplenia znacznie rozwinęła swój zasięg, prowadząc do tzw. wybielania rafy, czyli obumierania kolonii koralowców. Dużym zagrożeniem jest także niszczenie koloni koralowców przy pomocy dynamitu, który używany jest do połowów ryb, turystyka(ludzie niszczą koralowce, biorą ich części jako pamiątka), gatunki inwazyjne i ekspansywne(np. populacja korony cierniowej znacznie pomnożyła swoją liczebność, co za tym idzie niszczy ona 80 km Wielkiej Rafy Kolorowej rocznie), a także zanieczyszczenia wody. Naukowcy przypuszczają iż w ciągu kilkudziesięciu lat, przy obecnym spadku populacji koralowca niebieskiego, wymrze on całkowicie. Obecnie prowadzone są działania ochronne, aby uchronić gatunek przed zagładą. Są wymienione w konwencji CITES w załączniku II. Prowadzi się także sztuczne rozmnażanie koralowców, aby odradzać martwe obszary raf.

Pożywienie 

Polipy żyją w symbiozie z mikroskopijnymi glonami, zwanymi zooksantellami. W wyniku fotosyntezy dostarczają one energii polipom, a te w zamian dają im lepszy dostęp do światła słonecznego. Resztę zapotrzebowania polipy czerpią z mikroskopijnego planktonu, rozpuszczonego w wodzie.

Zachowanie

Jak wszystkie koralowce, prowadzi osiadły tryb życia. Jest koralowcem  hermatypowym, czyli zdolnym do tworzenia raf koralowych. Po śmierci koral stanowi dobre podłoże, do tworzenia się nowej kolonii.

Rozród

Jest jednym z niewielu koralowców, u których występuje zapłodnienie wewnętrzne. Koralowiec niebieski rozmnaża się płciowo. Zamiast uwalniać spermę i komórki jajowe do toni wodnej, zapłodniona komórka dorasta wewnątrz polipa. Pojedynczy polip uwalnia przeciętnie 1-2 larwy(zwane planulami). Przyczepia się ona następnie do koloni i kiedy dostatecznie dorośnie, przy odpowiednich warunkach, zostaje uwolniona do wody. W przeciwieństwie do większości planuli innych koralowców, larwa koralowca niebieskiego nie potrafi pływać, zatem uzależniona jest od ruchów wody i prądów morskich. Kiedy larwa znajdzie odpowiedni teren w przeciągu kilku dni, zagnieżdża się tworząc polip, który pobierając węglan wapnia z wody tworzy szkielet i kolejne polipy przez pączkowanie. Przeciętny koralowiec budowany jest przez 8 lat, zanim uzyska zdolność do rozmnażania się.

Naturalni wrogowie 

Niektóre skorupiaki, rozgwiazdy i ryby np. papugoryby.

Długość życia  

Kilkaset lat. Jest jednym z najdłużej żyjących organizmów zwierzęcych.

Znaczenie dla człowieka

Z koralowca niebieskiego wytwarzana jest biżuteria, odznaczająca się pięknym, niebieskim kolorem. Czasami bywa obiektem pożądania w akwarystyce morskiej. Kolonie tych koralowców(a także innych gatunków) tworzą rafy kolorowe, które są jedną z największych atrakcji turystycznych.

Ciekawostki 

  • Jest monotypowym przedstawicielem rodziny Helioporidae i rodzaju Heliopora.
  • Gatunek ten jest jeszcze w miarę liczny przy Wyspach Marshalla i Kiribati.
  • Obecnie średnia długość życia koralowca niebieskiego wynosi 10 lat. Zwykle po tym okresie jest atakowany przez choroby, co prowadzi do wybielenia.
  • Koralowce są najdłużej żyjącymi organizmami zwierzęcymi. Koralowce z rodzaju Leiopathes dożywają 4200 lat.
  • Jest w miarę odpornym koralowcem, dlatego pożądany w akwarystyce.

Bibliografia:
-http://www.arkive.org/blue-coral/heliopora-coerulea/
-https://en.wikipedia.org/wiki/Blue_coral
-http://www.iucnredlist.org/details/133193/0

niedziela, 26 stycznia 2014

Śliz pospolity - ryba z potoków

inne nazwy: śliz, śliz zwyczajny
  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Promieniopłetwe
  • Rząd: Karpiokształtne
  • Rodzina: Przylgowate
  • Gatunek: Śliz pospolity(Barbatula barbatula)

Występowanie

Zamieszkuje Eurazję. Europę na północ od Kaukazu, Pirenejów i Alp, przez Loire i Rodan na wschód, Wyspy Brytyjskie, z wyjątkiem Szkocji, południe Szwecji i Finlandii(aż po 66*N na północ) przez północno-wschodnie Włochy, Dunaj i Wardar. Azję, aż po Chiny, chociaż dokładny zakres nie jest zanany ze względu na występowania podobnych, blisko spokrewnionych gatunków w Azji. Wymarły w Grecji. Na swoje siedlisko wybierają zwykle potoki i średnie rzeki o wartkim nurcie i kamienistym dnie, chociaż można go także spotkać w kanałach i jeziorach o piaszczystym lub żwirowym podłożu i gęstej roślinności wodnej.

Ogólny opis

Osiąga przeciętnie 12-14 cm długości ciała, choć może osiągać nawet 21 cm długości, przy wadze ok. 200 gramów. Ciało jest silnie wydłużone, smukłe i pokryte duża ilością śluzu. Płetwa grzbietowa i ogonowa lekko karbowana o zaokrąglonych brzegach. Przy otworze gębowym znajdują się trzy pary niedługich wąsików. Ciało ryby zwykle kolory żółtobrązowego do szarobrązowego z ciemnymi(brązowymi) plamami, ciemniejszymi w okolicach grzbietu. Brzuch zwykle jasny, biały. Wzdłuż ciała ryby biegnie, mało wyraźna ciemna linia. Płetwy zwykle jasnobrązowe z jasnym rzędem plam. W europejskich wodach czasami mylony z kozą pospolitą(Cobitis taenia), lecz w przeciwieństwie do niej nie posiada kolców, które umiejscowione są w okolicy oka.

Dymorfizm płciowy 

Niewyraźny. W okresie tarła u samców po stronie piersiowej można zauważyć niewielkie guzki.

Populacja i zagrożenia

Śliz jest klasyfikowany jako gatunek najmniejszej troki. Występuje w miarę pospolicie na zamieszkanych terenach. W miarę odporny na zanieczyszczenia organiczne, choć woli przebywać w czystych wodach bogatych w tlen. Wymarły w niektórych rejonach, głównie z powodu zanieczyszczenia wód. Małe znaczenie w rybołówstwie, częściej używany jako przynęta na większe ryby. Czasami hodowany w akwariach. W Polsce objęty ochroną ścisłą.

Pożywienie

Bezkręgowce denne min. larwy ochotki, kiełże, larwy owadów

Zachowanie

Śliz przebywa głownie na dnie zbiorników, częściowo zakopany. Prowadzi przede wszystkim nocny tryb życia, podczas którego przeszukuje żwir, lub piasek w poszukiwaniu bezkręgowców. Typowa ryba osiadła, rzadko przemieszcza się o więcej niż 500 metrów. Narybek woli przebywać w ukryciu, zakopany całkowicie w podłożu w części cieku o słabszym nurcie. Czasami wpływają do ujść rzek, lecz nie tolerują wody słonawej. Zwykle żyją samotnie. Ślizy są w miarę odporne na zanieczyszczenia organiczne i kanalizacyjne, lecz wrażliwe na obecność metali ciężkich i brak tlenu.

Rozród  

Trze się zwykle 1-2 razy w roku w okresie zwykle od kwietnia do czerwca(Polska od marca do maja), kiedy temperatura wody przekracza 10*C. Ryby zwykle wcześnie rano, spotykają się w miejscu o piaszczystym lub kamienistym dnie, gdzie spotyka się większość dojrzałych płciowo ślizów. Ikra składana jest zwykle w kilku porcjach(zazwyczaj 3) w ilościach od 300 do 3000 ziarenek. Ikra zwykle przykleja się do pobliskich kamieni, lub innych przedmiotów, oraz do wyklucia narybku pilnowana jest przez samca(zwykle przez 8 dni). Narybek zwykle rośnie szybko, osiągając już po roku 7-8 cm długości ciała. Dojrzałość płciową uzyskują zwykle w 2-3 roku.

Naturalni wrogowie

Głównie duże ryby min. pstrąg, a także ptaki i węże wodne.

Długość życia

7-8 lat.

Znaczenie dla człowieka 

Małe znaczenie w rybołówstwie, głównie łowiona jako przynęta na większe ryby, jak pstrąg. Czasami hodowana w akwariach.

Ciekawostki 

  • Czasami uważany za wskaźnik czystości wód, ze względu na swoją wrażliwość na metale ciężki i brak tlenu.
  • Czasami lokalnie nazywany ślizą, węgorzykiem, ślizakiem, ślazem, ślipakiem i ślężem.
  • W akwarium ryba potrzebuje czystej, zimnej i dobrze filtrowanej wody.
  • Rodzaj Barbatula liczy 11-17 gatunków ślizów min. śliza syberyjskiego(Barbatula toni), Barbatula potaninorum Barbatula compressirostris. Niektóre są uważane za gatunki wątpliwe.

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Aliz_pospolity
-https://en.wikipedia.org/wiki/Stone_loach
-http://www.iucnredlist.org/details/14494/0
-http://www.fishbase.org/summary/6377

piątek, 24 stycznia 2014

Excidobates mysteriosus - nakrapiany drzewołaz

inne nazwy: drzewołaz marañónski*
  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Płazy
  • Rząd: Płazy bezogonowe
  • Rodzina: Drzewołazowate
  • Gatunek: Excidobates mysteriosus

Występowanie

Excidobates mysteriosus jest gatunkiem endemicznym dla Cordillera del Condor(pasmo górskie) w północno-zachodnim Peru. Obecnie jedyne znane siedlisko płaza znajduje się w pobliżu miasta Santa Rosa, gdzie można je znaleźć w trzech oddzielonych populacjach min. w pobliżu urwiska skalnego na wysokości 1200 m n.p.m. porośnięte roślinami zwanymi bromeliami oraz w koronach drzew porośniętych przez bromelie, głównie z gatunku Aechmea nudicaulis, choć ten ostatni został niemal całkowicie zniszczony przez pożar oraz wycinkę lasu. Obszar ten znajduje się na wysokości ok. 1000 m n.p.m.. Występowanie tej żaby jest ściśle związane z występowaniem roślin z rodziny bromeliowatych. Niegdyś obszar występowania tego drzewołaza był o wiele większy.

Ogólny opis 

Drzewołaz marañónski* jest niewielkim płazem osiągającym przeciętnie 25-30 mm długości ciała. Ciało drzewołaza jest ciemnobrązowe(czekoladowe), czasami niemal czarne z jasnymi, białymi plamami, zazwyczaj o różnych kształtach. Każdy osobnik posiada indywidualny rysunek. Palce w ilościach(4 na przednich kończynach i 5 na tylnych) są zwykle białe, lub paskowane, rzadziej całkowicie brązowe. Oczy są duże i wyłupiaste, czarne. Jak większość drzewołazów, jego skóra wytwarza bardzo silną toksynę.

Dymorfizm płciowy

Samice są zwykle nieco większe oraz posiadają pełniejsze kształty ciała. Samce śpiewają.

Populacja i zagrożenia

Excidobates mysteriosus jest klasyfikowany jako gatunek poważnie zagrożony. Ze względu na niewielki zakres występowania, płaz jest szczególnie narażony na ingerencje ze strony człowieka. Obecnie trzy pozostałe tereny na którym występują drzewołazy, zostały objęte ochroną przez IUCN. Szacuje się iż dwa z tych siedlisk, może zamieszkiwać mniej niż 200 osobników. Stare lasy porośnięte Aechmea, które są potencjalnym siedliskiem żaby, są obecnie bardzo rzadkie ze względu na wycinkę tych drzew. Poważnym zagrożeniem jest także nielegalny przemyt tymi okazałymi drzewołazami w celach hobbystycznych, który nasilił się w latach 90-tych, kiedy miejscowe gatunki zwierząt stały się rzadkie, a ich ceny rynkowe zaczęły rosnąć. Spotykany w hodowlach. Rozmnaża się w niewoli.

Pożywienie

Głównie małe owady, takie jak mrówki, roztocza, muchówki i stonogi.

Zachowanie 

Drzewołaz marañónski* jest gatunkiem o głównie dziennym trybie życia. Zwykle spotykany w małych grupach, choć nie przejawia zachowań społecznych. Samce zazwyczaj po osiągnięciu dojrzałości płciowej głośno śpiewają. Dorosłe samce są silnie terytorialne, często toczą walki pomiędzy sobą. Samiec zwykle jeśli spotyka innego samca, zaczyna coraz głośniej śpiewać. Tak więc pierwszy pojedynek jest zwykle wokalny i ciszej śpiewający samiec zazwyczaj odpuszcza, lecz jeśli oba samce nie odpuszczają, wtedy zmniejszają dystans między sobą oraz próbują przygnieść przeciwnika do podłoża, a jeśli się to uda przytrzymują go przednimi łapami. Przegrany samiec zazwyczaj próbuje uwolnić się z uścisku i szybko uciec, zwykle jest przez wygranego ścigany, aż do opuszczenia rewiru. Samice nie wykazują względem siebie zachowań agresywnych, choć często jest także odganiana przez samca, jeśli nie jest gotowa do podjęcia godów. Drzewołaz noc spędza głównie u nasad liści bromelii, wtedy też zwykle gromadzą się w grupy, czasami osobniki ściśle do siebie przylegają. Nie przejawiają wtedy instynktu terytorialnego. Drzewołaz lubi przebywać w płytkich zbiorniczkach, zazwyczaj utworzonych w liściach bromelii, natomiast unika głębokich zbiorników. Żaba nie potrafi pływać, dlatego może się z łatwością utopić. Sprawnie potrafi się wspinać, nawet po płaskich i pionowych powierzchniach(np. szkło). Rzadko skacze, zwykle jeśli czuje się zagrożona, unika napastnika przy pomocy serii skoków, oddalających ją od wroga. Młode, niedojrzałe osobniki zwykle przebywają w górnych partiach drzewostanu, natomiast osobniki dorosłe wolą tereny położone nieco niżej, czasami schodząc na ziemię.

Rozród 

Kiedy samiec swoim śpiewem przyciągnie zainteresowaną i gotową do gadów samice, łapię ją przednimi łapami tworząc ampleksus. Samica zwykle składa 5 jajeczek o średnicy 2 mm w wcześniej wybranym zbiorniczku, zwykle w liściach bromelii. Samiec zwykle pozostaje przy ikrze, aż do wyklucia się kijanek, po czym zachęca je do wpełźnięcia na jego grzbiet. Dzięki lepkiej wydzielinie samiec przenosi kijanki do innego zbiornika zwykle w liściach bromelii, gdzie kijanki żywią się drobnymi żyjątkami, aż do przekształcenia się w formę dorosłą. Dojrzałość płciową osiągają po 9-12 miesiącach, choć samce zwykle po 18 miesiącach zaczynają śpiewać. Całkowity czas rozwoju kijanki-brak danych.

Naturalni wrogowie 

Ze względu na toksyczność żaby, nie widnieje ona w jadłospisie większości drapieżników.

Długość życia

Przypuszczalnie 5-7 lat na wolności oraz 10-15 w niewoli.

Znaczenie dla człowieka 

Drzewołaz spotykany w niewoli, lecz nie polecany dla początkujących hodowców drzewołazów. Toksyny drzewołazów stosowane w medycynie, choć nie są znane badania przeprowadzone akurat na drzewołazie Excidobates mysteriosus. Wydzielina ze skóry drzewołazów niegdyś stosowany do zatruwania strzał przez Indian.

Ciekawostki

  • Mimo swojej małej populacji na wolności, jest dosyć popularnym drzewołazem w hodowlach hobbystycznych.
  • Toksyna drzewołazów zamiera lipofilowe alkaloidy, których płaz używa nie tylko do obrony, lecz także jako środek przeciwgrzybiczy i przeciwpleśniowy. W medycynie epibatydyna wyekstrahowana ze skóry drzewołaza Epipedobates tricolor, służy jako środek grzybobójczy, silniejszy od morfiny, lecz powodujący niekorzystne zmiany w układzie pokarmowym. Niektóre substancje w wydzielinie działają stymulująca na układ krwionośny i hamują apetyt.
  • Przypuszcza się iż ciało drzewołaza same nie wydziela swoich toksyn, lecz wytwarza je dzięki zjadanym stawonogom min. mrówkom. Dlatego drzewołazy występujące w niewoli często tracą swoją toksyczność.
  • Excidobates mysteriosus został odkryty przez Harvey'a Bassler'a w 1929 roku i naukowo opisany przez zoologa Karola Myers'a w 1982 roku. Żaba została ponownie odkryta i opisana w 1990 roku przez Rainera Schulte'a, odrzucił od jednak hipotezę Mayers'a iż Excidobates mysteriosus należy do tego samego rodzaju co Excidobates captivus. Słuszność teorii Mayers'a potwierdziły późniejsze badania. 
  • Excidobates mysteriosus jest spokrewniony z Excidobates captivus, którzy są jedynymi reprezentantami rodzaju Excidobates.
Bibliografia:
-http://www.dendrobates.org/mysteriosus.html
-http://www.terrarium.com.pl/2343-excidobates-mysteriosus/
-https://de.wikipedia.org/wiki/Excidobates_mysteriosus
-http://www.iucnredlist.org/details/55193/0-
-http://amphibiaweb.org/species/1639

czwartek, 23 stycznia 2014

Żabuti leśny - duży żółw z Brazylii

inne nazwy: żółw brazylijski, żółw żółtonogi* 
  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Gady
  • Rząd: Żółwie
  • Rodzina: Żółwie lądowe
  • Gatunek: Żabuti leśny(Chelonoidis denticulata)

Występowanie

Zasiedla tereny Ameryki Południowej od południowo-wschodniej Wenezueli, Gujany, Surinamu przez Gujanę Francuską, aż po Brazylię. Widywany na całym dorzeczu Amazonki, wschodniej Kolumbii, Ekwadorze, północno-wschodnim Peru i północno-wschodniej Boliwii. Występuje także na wyspach Trynidad i Tobago. Wprowadzony na Dominikanę. Zamieszkuje przede wszystkim wiecznie zielone lasy liściaste oraz lasy deszczowe, rzadziej widywane na terenach otwartych jak łąki, gęstwiny i suche lasy liściaste. Zazwyczaj jego obecność jest uzależniona od obecność zbiorników wodnych.

Ogólny opis 

Żabuti leśny jest 5 największym żółwiem świata oraz 3 co do wielkości największym żółwiem kontynentalnym. Średnio osiąga 40 cm długości korpusu, choć nierzadko  mogą osiągać ponad 90 cm długości korpusu. Bardzo podobny do żabuti czarnego, czasami z kłopotami w identyfikacji gatunku. Skorupa żółwia jest wydłużona z widocznym wybrzuszeniem, lekko ząbkowana na krawędziach i płaska w okolicy karku, koloru od żółtobrązowego do ciemnobrązowego lub nawet czarnego na krawędziach płytek tarczowych. Na każdej z płytek widnieje plamka koloru żółtopomarańczowego, czasami wtapiając się w ciemny pancerz. Plastron jest gruby na bokach, koloru żółtobrązowego, kremowego z ciemnymi odcieniami . Głowa jest stosunkowo niewielka, a górna szczęka lekko zakrzywiona. Oczy są duże i czarne. Skóra w okolicach głowy i kończyn jest czarna z żółtymi lub pomarańczowymi łuskami w okolicy głowy, ogona i kończyn(stąd nazwa żółw żółtonogi*). Kończyny przednie posiadają po 5 pazurów, a tylne 4. Długość i grubość ogona zależna od płci.

Dymorfizm płciowy 

Samce zwykle większe od samic. Samce odznaczają się także grubszym ogonem, bardziej wydłużonym pancerzem oraz wklęsłym plastronem.

Populacja i zagrożenia 

Żabuti leśny jest klasyfikowany jako gatunek narażony na wyginięcie. Największym zagrożeniem dla tego gatunku są polowania w celu pozyskania mięsa, spożywanego przez lokalną ludność oraz odławianie żywych okazów w celu sprzedaży na czarnym rynku jako zwierzę domowe. Niski wskaźnik reprodukcji oraz późny wiek dojrzałości sprawiają iż populacji żółwia bardzo wolno odradza się. Naukowcy oceniają iż populacji żabuti leśnego ma trend malejący, choć na potwierdzenie tej tezy, potrzeba dokładniejszych badań terenowych. Jest notowany w CITES w Załączniku II.

Pożywienie

Gatunek wszystkożerny. Zjada wiele gatunków roślin, traw, korzeni, kwiatów, owoców, kory i grzybów, a także owady, ślimaki i inne bezkręgowce, ptasie jaja, małe kręgowce, padlinę oraz odchody zwierząt.

Zachowanie 

W naturalnym środowisku dosyć słabo poznane. Zwykle prowadzi dzienny i samotniczy tryb życia. Unika przemierzania dużych odległości. Samce zwykle nie tolerują obecności innych samców na swoim trenie i charakterystycznie rusza głową w akcie agresji.

Rozród 

Okres godowy u żabuti leśnego przypada przez cały rok, lecz jego nasilenie można zauważyć podczas pory deszczowej(lipiec-wrzesień). Samce rozpoznają się przy pomocy ruchom głowy(to przodu i o tyłu) oraz charakterystycznym wydawanym dźwiękom, przypominających gdakanie kury. Jeśli drugi żółw nie odpowie tym samym, oznacza iż jest samicą. Samce zwykle podgryzają nogi samicy przed przystąpieniem do kopulacji. Podczas kopulacji samiec wydaje z siebie odgłosy gdakania, a rywale często próbują go zepchnąć z partnerki, przewracając na grzbiet. Samica zwykle kopuluję więcej niż z jednym samcem. Po 115 do 150 dni od kopulacji samica składa jaj w ilościach od 2-15(zazwyczaj tą dolną granicę) oraz nie interesuje się ich losem. Jaja są inkubowane przez 4-5 miesięcy po czym wykluwają się w pełni samodzielne, małe żółwie. Samica zwykle przystępuje do godów kilka razy rocznie, ogółem składając do 20 jaj rocznie. Żabuti leśny dojrzałość płciową uzyskuje po osiągnięciu 8-10 lat.

Naturalni wrogowie 

Nie prowadzono badań na temat drapieżników polujących na żabuti leśnego. Prawdopodobnie może on padać ofiarą jaguarów i innych dużych drapieżników mogących poradzić sobie z ich solidną skorupą.

Długość życia 

50-60 lat.

Znaczenie dla człowieka 

Mięso z żabuti jest popularne wśród rodzimej ludności, dlatego często organizowane są polowania na tego powolnego żółwia. Czasami obiekt nielegalnego handlu żywym inwentarzem. Rzadko spotykany w niewoli, zwykle popularniejszy jest jego bliski krewniak żabuti czarny.

Ciekawostki 


  • Przez lokalna ludność nazywany morrocoy, woyamou i wayamo. Zwykle wszystkie te nazwy są wspólne także dla żabuti czarnego.
  • Został pierwszy raz opisany przez Karola Linneusza w 1766 roku pod nazwą Testudo denticulata, oznaczający"podobny do zębów", ze względu na ząbkowanie na krawędziach muszli. 
  • Austriacki zoolog Leopold Fitzinger zakwalifikował żabuti do rodzaju Geochelone, podobnie jak wszystkie żółwie lądowe, nie pochodzące z obszarów śródziemnomorskich. Później naukowcy min. Roger Bour i Charles Crumly, rozdzielili rodzaj Geochelone na kilka rodzajów min. Chelonoidis do którego klasyfikowany jest żabuti leśny.
  • Niektórzy badacze sądzą iż żabuti woli rejony otwarte, typu łąki i suche lasy otwarte, choć większość kwestionuje tą tezę.
  • Do rodzaju Chelonoidis klasyfikowanych jest obecnie 5 gatunków żółwi lądowych min. żabuti leśny, żabuti czarny(Chelonoidis carbonaria), żółw chilijski(Chelonoidis chilensis), żółw słoniowy(Chelonoidis nigra) oraz żółw Chaco*(Chelonoidis petersi).

Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Yellow-footed_tortoise
-http://www.iucnredlist.org/details/9008/0
-http://www.arkive.org/south-american-yellow-footed-tortoise/chelonoidis-denticulata/
-http://www.arkive.org/south-american-yellow-footed-tortoise/chelonoidis-denticulata/image-G32614.html
-http://www.chelonia.org/articles/gdenticulatacare.htm

poniedziałek, 20 stycznia 2014

Żwirowiec stepowy - Afrykański migrant. Ptak ze stepów.

inne nazwy: żwirowiec czarnoskrzydły*
  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Ptaki
  • Rząd: Siewkowe
  • Rodzina: Żwirowcowate
  • Gatunek: Żwirowiec stepowy(Glareola nordmanni)

Występowanie

Ptak gniazduje w południowo-zachodniej Rosji, północnym i środkowym Kazachstanie, wschodniej Ukrainie oraz oddzielona populacja w środkowej Gruzji i wschodniej Turcji. W Rumunii ptak prawdopodobnie wymarły. Zimuje w Afryce Południowej, głównie w Botswanie i północno-wschodniej Namibii, rzadziej w Afryce zachodniej min. południowej Mauretanii, północnym Senegalu, środkowym Mali, północno-wschodniej Nigerii, południowo-wschodnim Nigrze i zachodnim Czadzie. Czasami zalatuje do krajów w Europie Zachodniej(Dania, Polska, Hiszpania, Francja, Finlandia, Białoruś itp.) oraz przelotnie w krajach Afryki Północnej i Europy Południowej(Egipt, Libia, Jordan itp.). Zamieszkuje i wychowuje młode głównie na suchych łąkach, stepach, terenach bagiennych, polach uprawnych, dolinach rzecznych, sawannach, zawsze w pobliżu zbiorników wodnych. Stwierdzono występowanie żwirowca stepowego w pobliżu słonych zbiorników.

Ogólny opis

Żwirowiec stepowy jest dużym przedstawicielem rodzaju Glareola, osiągając 23-26 cm długości ciała, przy wadze 85-110 gramów. Nogi są stosunkowo krótkie, a ogon rozwidlony. Głowa, szyja i grzbiet ptaka są koloru szarobrązowego z lekkim pomarańczowym odcieniem. Strona brzuszna, kuper oraz pierś ptaka są koloru białego, dodatkowo płowe podgardle jest otoczone czarną linią, okrążając je i przebiegając pod okiem żwirowca. Pokrywy podskrzydłowe są czarne. Osobniki młodociane i nieprzystępujące do godów posiadają cętkowany wierzch ciała oraz brak wyraźnego wzoru na podbródku. Nieco podobny do żwirowca łąkowego i orientalnego.

Dymorfizm płciowy

Kantarka samca jest czarna, natomiast samicy brązowa.

Populacja i zagrożenia

Żwirowiec stepowy jest klasyfikowany jako gatunek o podwyższonym ryzyku na wyginięcie(bliski zagrożenia). Ogólna populacja szacowana jest na 220-290 tysięcy osobników, a badania potwierdziły iż posiada trend malejący. Przyczyny spadku populacji nie są dokładnie poznane, lecz badania prowadzone w Kazachstanie i Rosji sugerują iż głównym zagrożeniem dla żwirowca jest zmiana użytkowania gruntów. Niegdyś wielkie połacie użytków zielnych i pastwisk, zostały wybronowane i przemienione w tereny uprawne. Duży wpływ może mieć także niszczenie gniazd przez zwierzęta gospodarskie(przy nadmiernym wypasie), które są zakładane na ziemi, drapieżnictwo ze strony rosnącej populacji krukowatych, a także oddziaływanie ze strony środków ochrony roślin, degradacja użytków zielnych oraz obecność plag szarańczy. Przypuszcza się iż globalne ocieplenie może także wpływać na populacje ptaka.

Pożywienie

Owady łapane z ziemi i podczas lotu. Najczęściej ofiarą żwirowca padają owady przemieszczające się w rojach min. muchówki, osy, prostoskrzydłe, chrząszcze, mrówki, termity, ważki, pszczoły, karaczany i szarańcza.

Zachowanie

Żwirowiec stepowy jest ptakiem wędrowny. Z terenów lęgowych odlatuje zazwyczaj we wrześniu, o Afryki Południowej, rzadziej za zimowiska wybiera kraje Afryki Północnej. Zwykle na tereny zimowe dolatują w październiku, migrując w kilku tysięcznych stadach. Większość czasu spędza na koczowaniu w stadach w poszukiwaniu stad owadów, często łącząc się z żwirowcem łąkowym. Duży wpływ mają ataki plag szarańczy, które są dodatkowym i bardzo cennym źródłem pożywienia. Z zimowisk wracają zazwyczaj w kwietniu i maju. Poluje i żyje zazwyczaj w bardzo licznych stadach. Głos ptaka podobny do głosu wydobywanego przez rybitwę kiririk, kik. Podczas lotu, kiedy żwirowce są atakowane przez drapieżnika, tworzą zwykle rodzaj żywej fali, synchronicznie unikając ataków. W obronie gniazda często udają kontuzję skrzydła i uciekają pieszo, aby odciągnąć drapieżnika od jaj i piskląt.   

Rozród

Okres rozrodczy u żwirowca stepowego przypada zazwyczaj od kwietnia do lipca(w rejonach Morza Czarnego od marca). Po przybyciu z zimowisk ptaki zazwyczaj łączą się w pary, czasami tocząc niegroźne walki o partnera, czy miejsce na założenie gniazda. Gniazdo budowane jest na ziemi, zazwyczaj w niewielkim zagłębieniu, gdzie zawlekana jest sucha roślinność. Przeciętnie mierzy 10 cm średnicy. Samica składa zwykle od 3 do 5 oliwkowych i czarno nakrapianych jaj, które są inkubowane przez obojga rodziców przez 17-19 dni. Po osiągnięciu 25-30 dni pisklęta zwykle uczą się latać i usamodzielniają się. Ptaki zwykle gnieżdżą się w kilkusetnych koloniach. Młode ptaki dojrzałość płciową uzyskują zazwyczaj po roku. Para odbywa gody zwykle jedynie raz do roku.

Naturalni wrogowie

Głównie sroki, kruki, wrony, lisy, łasicowate, mewy i wydrzyki(głównie zagrażające jajom i pisklętom), a także padają ofiarą jastrzębi i sokołów.

Długość życia

Prawdopodobnie ok. 10 lat.

Znaczenie dla człowieka

Czasami wyłapuje się osobniki dorosłe, jak i pisklęta w celach konsumpcyjnych. Często ptak ten jest nosicielem choroby zwanej gorączkom Zachodniego Nilu.

Ciekawostki

  • Został naukowo opisany w 1842 roku przez Fischer'a von Waldheim'a, a jego nazwa łacińska upamiętnia fińskiego biologa Alexander'a von Nordmann'a.
  • Żwirowiec stepowy jest jednym z ptaków zakwalifikowanych do AEWA, czyli konwencji o ochronie ptaków wodnych wędrownych migrujących z Europy do Afryki(Agreement on the Conservation of African-Eurasian Migratory Waterbirds). Jest wymieniony w Załączniku 2.
  • W Polsce stwierdzony 18 razy o statusie ptak zalatuje sporadycznie. Objęty ochroną ścisłą.
  • Żwirowiec stepowy należy do rodzaju Glareola do którego należy 7 gatunków ptaków min. żwirowiec łąkowy (Glareola pratincola), żwirowiec madagaskarski (Glareola ocularis), żwirowiec orientalny (Glareola maldivarum), żwirowiec mały (Glareola lactea), żwirowiec popielaty (Glareola cinerea) i żwirowiec skalny (Glareola nuchalis).
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Black-winged_pratincole
-http://www.arkive.org/black-winged-pratincole/glareola-nordmanni/
-http://www.hbw.com/species/black-winged-pratincole-glareola-nordmanni

środa, 15 stycznia 2014

Jaguar - wielki kot Ameryk

inne nazwy: jaguar amerykański
  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Ssaki
  • Rząd: Drapieżne
  • Rodzina: Kotowate
  • Gatunek: Jaguar(Panthera onca)

Występowanie

Jaguar zamieszkuje obie Ameryki, od Arizony i Nowego Meksyku na północnej części jego zasięgu po Brazylię i północną Argentynę. Jednak mimo szerokiego występowania, jaguar został wytępiony z niektórych rejonów min. wymarł w Urugwaju i Salwador, a znaczne terytoria Meksyku, Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Hondurasu, Nikaragua, Kolumbii i Boliwii, cechują się duża dysproporcją występowania jaguara. Najwięcej jaguarów za siedlisko życia wybiera gęste lasy liściaste i deszczowe, choć spotykany jest także na terenach bagnistych, sezonowo zalewanych, otwartych lasach liściastych, terenach trawiastych w Meksyku i USA, pampasach w Argentynie, niegdyś zamieszkiwał także lasy dębowe USA. Na swoje siedlisko często wybiera tereny w sąsiedztwie zbiorników wodnych, dlatego często spotykany w lasach podmokłych, bagnach i zaroślach w pobliżu rzek. Unika lasów górskich powyżej 2700 metrów n.p.m. np. w Andach i wzgórzach centralnego Meksyku. Niegdyś zasięg jaguarów sięgał o wiele dalej na północ w Ameryce Północnej po stan Missouri.

Ogólny opis 

Jaguar to duży przedstawiciel rodziny kotowatych. Największy kot obu Ameryk oraz największy ssak mięsożerny Ameryki Południowej. Może osiągać 75 cm wysokości w kłębie oraz 1,2-1,9 metrów długości ciała przy wadze do 160 kg(lecz zwykle 60-100 kg). Ogon mierzy przeciętnie 40-70 cm. U jaguara widoczna jest zmienność w ubarwieniu i wielkości w zależności od zamieszkiwanego terenu(badania wskazują że im bardziej na południe, tym jaguary są większe i ciemniej ubarwione). Futro lamparta jest zwykle żółtobrązowe w czarne cętki i rozety, choć nierzadko zdarzają się osobniki o czerwonobrązowym futrze, lub całkowicie czarnym. Cętki zwykle występują w okolicach głowy, brzucha i łap, na grzbiecie i po bokach zaś występują rozetki. Dolna część brzucha jest zwykle biała. Głowa jaguara jest szeroka i masywna, z silnymi szczękami, których ścisk jet najsilniejszy wśród ssaków zaraz po hienie cętkowanej(910 kg). Kończyny są krótkie i przysadziste, przystosowane do leśnego środowiska życia. Jaguar na pierwszy rzut oka, przypomina afrykańskiego lamparta. U jaguarów występuje zjawisko melanizmu i albinizmu.

Dymorfizm płciowy   

Samce są zwykle o 10-20% większe od samic.

Populacja i zagrożenia 

Jaguar jest klasyfikowany jako gatunek o podwyższonym ryzyku na wyginięcie. Głównym zagrożeniem dla jaguara jest fragmentacja jego środowiska życia, głównie z tego powodu wymarł z wielu rejonów dawnego występowania. Obecnie jaguar zamieszkuje ok. 46 % swojego historycznego zasięgu. Poważnym zagrożeniem jest także kłusownictwo. Polowania na jaguara były popularne, aż do lat 70(XX wieku), kiedy kampanie mające na celu ochronę zwierząt, doprowadziły do zakazu handlu jaguarami i częściami ich ciał. Nadal jednak na czarnym rynku można nabyć futro z jaguara, ich łapy oraz zęby. Jaguar jest także tępiony przez farmerów, gdyż znane są doniesienia o ataku tego kota na bydło domowe. W wielu krajach, gdzie jaguary występują utworzono parki narodowe oraz rezerwaty.

Pożywienie 

Mięsożerca. Poluje przede wszystkim na duże zwierzęta roślinożerne min. jelenie, tapiry i pekari, lecz poluje także na żółwie(także morskie), kajmany, duże i małe ptaki, węże(np. anakonda), kapibary, ryby, płazy, gryzonie, leniwce, małpy, pancerniki, lisy, psy i paki. Na wolności odnotowano zjadanie korzeni malpigowca Banisteriopsis caapi, które działają halucynogennie i odurzająco. Jaguary czasami polują na bydło domowe i konie.

Zachowanie

Jaguar prowadzi samotniczy tryb życia. Najczęściej aktywny po zmroku, kiedy wyrusza na łowy. Jaguary są zwierzętami terytorialnymi. Terytorium samicy najczęściej mierzy 25-40 km*2 i czasami nakłada się z terytoriami innych samic. Obszar łowiecki samców jest niemal dwa razy większy i zależny od częstości występowania potencjalnych ofiar, często także pokrywa się z terytoriami kilku samic. Jaguary oznaczają swoje terytoria moczem oraz pazurami, często także wydają z siebie głośne odgłosy, chrząkania i pomruki. Na polowania wyrusza zwykle po zmroku. Zazwyczaj poluje z zasadzki, rzadko ściga swoją ofiarę. Zwykle ukryty w gąszczu rzuca się na zwierzynę, łapiąc ją silnymi łapami, przegryzając jej kark, lub dusząc ją. Często także przegryza czaszkę swoimi kłami, uszkadzając śmiertelnie mózg. Polując na dorosłe kajmany rzuca się na ich grzbiet i rozrywa kręgi szyjne, unieruchamiając go. Jaguar jest znanym amatorem żółwi słodkowodnych i słonowodnych. Najczęściej roztrzaskuje ich skorupę jednym machnięciem łapą oraz wyciąga wnętrzności. W przypadku dużych żółwi np. słonowodnych gnieżdżących się na plaży, atakuje ich głowę, najczęściej odgryzając ją. W przypadku koni istnieją doniesienia o wskakiwaniu jaguara na grzbiet konia oraz przytrzymywaniu jedną łapą jego pyska, a drugą karku, powodując skręcenie go. Mówi się także iż jaguary wyrobiły sobie technikę polowania na konie uwięzione parami, zabija on jednego konia oraz zawleka, wraz z żywym do dogodnego miejsca, gdzie później zabija drugiego. Jaguary bardzo rzadko jedzą na miejscu zabicia zwierzyny, najczęściej przenoszą ją w zaciszne miejsce, gdzie mogą zjeść w spokoju. Czasami ukrywają kawałki mięsa, lub całą zwierzynę na drzewach. Często podczas podtopień zanosi upolowane zwierzę(nawet wielkości krowy), na drzewo. Po udanym polowaniu zwykle odpoczywa w zacisznym miejscu, jaskini lub gęstwinie. Często także pływa, zwłaszcza w upalne dni. Często obserwuje się bawiące się dorosłe jaguary w wodzie. Jaguary są niezwykle trudne z obserwacji, gdyż zwykle unikają ludzi oraz prowadzą dosyć skryty tryb życia. Czasami przemieszczają się w obrębie swojego terytorium, głównie w celu znalezienia odpowiedniejszego żerowiska. Bardzo rzadko, w przeciwieństwie do innych dużych katów, atakuje człowieka.

Rozród

Zdolność rozrodcza u jaguarów przypada przez cały rok, zwłaszcza przy obfitości pokarmu. Ruja samicy trwa przeciętnie 6-17 dni, podczas której samica oznacza moczem swoją gotowość do kopulacji oraz wydaje z siebie głośne odgłosy, przyciągające samców. Czasami samica przyciąga dwoje potencjalnych zalotników, co kończy się utarczką i zwycięstwem silniejszego. Samica kopuluje zwykle z jednym, dominującym samcem(choć czasami dopuszcza drugiego partnera), po czym odgania go. Po ciąży trwającej 91-105 dni, samica rodzi od 1 do 4 kociąt, zwykle 2. Samica nie toleruje obecności samców przy młodych, gdyż te często mordują małe kocięta. Młode rodzą się głuche, ślepe i ważą od 700-900 gramów. Po 13 dniach otwierają oczy. Zwykle do 6 miesięcy nie opuszczają lęgowiska, którym jest zwykle jama. Po minięciu tego okresu zwykle ruszają wraz z matką na polowania, a po upływie 2 roku życia wyruszają w celu znalezienia swojego rewiru. Młode samce zwykle nie posiadają terytorium i przechodzą z terytoriów jednych samców na drugie, aż do zdobycia własnego. Samice osiągają dojrzałość płciową po upływie 2 lat, samce zwykle 3-4 lat.

Naturalni wrogowie

Brak. Jedynie młode kocięta mogą paść ofiarą dużych węży(np. anakondy), kajmana czarnego lub innego jaguara.

Długość życia  

Jest jednym z najdłużej żyjących kotów. Na wolności 10-12 lat, w niewoli ponad 20 lat.

Znaczenie dla człowieka 

Niegdyś w mitologiach Azteków i Majów, jaguar był symbolem dzikości i siły, dlatego uważany był za zwierzę święte. Jednak po odkryciu Ameryki i ekspansji białego człowieka, jaguar stał się zwierzyną łowną. Polowano na niego głównie ze względu na cenne i piękne futro, oraz jego części ciała, którym przypisywano magiczną moc. Obecnie w większości krajów obowiązuje zakaz zabijania jaguarów. Jaguary są także tępione ze względu na zabijanie zwierząt domowych. Rzadko atakuje ludzi, zwykle w obronie własnej, lub kiedy zwierzę jest chore lub stare. Czasami hodowany w ogrodach zoologicznych, choć w niewoli jego rozmnażanie jest dosyć kłopotliwe.

Ciekawostki 


  • Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Panthera w obu Amerykach oraz trzecim największym kotem, zaraz po tygrysie i lwie. 
  • Przypomina nieco lamparta, lecz jego głowa jest bardziej okrągła, krótsza, a kończyny krótkie.
  • Terytorium samca może obejmować nawet 500 km*2
  • Indianie zamieszkujący amazońską dżunglę, często uważają iż jaguar łowi ryby ogonem. Wiąże się to z tym iż kot polujący na rybę, często macha ogonem i uderza nim o tafle wody.
  • Najczęściej wyróżnia się 3 podgatunki jaguara(Panthera onca onca, Panthera onca hernandesii, Panthera onca palustris), choć niektórzy mówią o 9, lub 8 podgatunkach.
  • Zbadano że przy współwystępowaniu jaguara i pumy(drugiego dużego kota Ameryki), ta druga osiąga nieco mniejsze rozmiary niż przeciętnie oraz za zdobycz wybiera głównie małe zwierzęta.
  • Analizy mitochondrialne DNA wskazują iż pierwsze jaguary pojawiały się między 510, a 280 tysiącem lat temu.
  • Lampart i Jaguar posiadali wspólnego przodka ok. 2 milionów lat temu żyjącego w Azji. Kot przedostał się do Nowego Świata przez Pomost Beringa i zasiedlił Amerykę.
  • Słowo "jaguar" można tłumaczyć z języka portugalskiego jako "bestię". Natomiast epitet gatunkowy "onca" , podobnie jak u irbisa(Panthera uncia) jako "ryś".
  • Czasami Panthera gombaszoegensis wymarły kotowaty żyjący 1.5 milionów lat temu, uważany jest za podgatunek jaguara i nazywany jaguarem europejskim.  
  • Najbliższym krewnym jaguara jest obecnie lampart(Panthera pardus). Do rodzaju Panthera obecnie zaliczanych jest 5 gatunków współcześnie żyjących min. lew(Panthera leo), tygrys(Panthera tigris), lampart(Panthera pardus), pantera śnieżna(Panthera uncia) oraz jaguar, wraz z 8 wymarłymi gatunkami min. Panthera blytheae, jaguar europejski*(Panthera gombaszoegensis), Panthera palaeosinensis, pantera Owen'a*(Panthera pardoides), chiński lew jaskiniowy*(Panthera youngi), tygrys Longdan*(Panthera zdanskyi), lew amerykański(Panthera atrox) i lew jaskiniowy(Panthera spelaea).
  • Poza irbisem, jaguar może krzyżować się z innymi przedstawicielami rodzaju Panthera tworząc jagliona, jaguatigera, jaguparda, liguara, tiguara i leguara.
  • Podczas wyprawy niejakiego Marca van Roosmalena(brazylijskiego prymatologa) do amazońskiej dżungli, dokonał on kilku niezwykłych odkryć. Odnalazł karłowatą wersję manata, któremu później zasugerował nazwę Trichechus bernhardi i opisał duży gatunek pekari Pecari maximus, który został odkryty w 2004 roku. Na opisanie czeka jeszcze kilka gatunków małp min. z rodzaju Ateles. Miejscowe plemienia mówią także o karłowatym tapirze oraz czarnym jaguarze o białym gardle, który ponoć stanowi osobny gatunek.     
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Jaguar
-https://es.wikipedia.org/wiki/Panthera_onca
-http://www.iucnredlist.org/details/15953/0
-http://animaldiversity.org/accounts/Panthera_onca/
-http://animals.nationalgeographic.com/animals/mammals/jaguar/

poniedziałek, 13 stycznia 2014

Bakeneko - nadprzyrodzony kot

Pierwsze podania

Według japońskiego folkloru i legend bakeneko to kot, który po spełnieniu danych warunków, zyskuje cechy przypisywane ludziom oraz magiczne zdolności. Najczęściej kot zostaje bakeneko po osiągnięciu danego wieku(zwykle 12-13 lat), kiedy ogon osiągnie niespotykaną długość lub zwierzę zostanie zabite. Bakeneko zyskiwał po przemianie zdolność mowy, chodu na dwóch kończynach, talent do zmiennokształtności, a także inne magiczne zdolności. Często przyjmował także formę ducha strasząc na posesji na której niegdyś mieszkał. W Japonii istnieje legenda o kobiecie, która z rozpaczy za stratą swojego syna, popełniła samobójstwo. Mieszkający z nią kot zlizał krew kobiety, stając się bakeneko, który uchronił rodzinę Nabeshima.

Wygląd 

Bakeneko przypominał zwykłego kota, czasami z podwójnym ogonem(choć ta cecha częściej przypisywana jest nekomatą). Najczęściej poruszał się na dwóch kończynach, posiadał zdolność mowy, a czasami odziewał się w ludzkie ubrania. Bekeneko często przyjmował postać ludzi, dzięki zdolnością do zmiennokształtności. Istnieją opowieści o kotach, które zabijały swoich właścicieli i przejmowały ich wygląd, a także ich tutejsze życie. W japońskim folklorze występują także:

  • Nekomata-zazwyczaj kot, który osiągną 10 rok życia i rozdzielił się jego ogon. Zyskiwał wtedy cechy podobne do bakeneko, zdolność mowy, chodzenia na dwóch łapach oraz zdolności magiczne, z tą różnicą iż magia nekomaty była bardziej ponura, zdolna do kontroli umarłych. Istniał pogląd iż koty źle traktowane stają się nekomatą i za pomocą zmarłych krewnych jego byłego właściciela, dręczy go. Czasami spotyka się pogląd iż nekomata skakając przez zwłoki umarłego, wskrzesza go.

W środkach masowego przekazu

Bakeneko czasami używany jest w japońskich powieściach, filmach i anime. W serii mangi i anime Naruto bakeneko można porównać do dwuogoniastej bestii Matatabi zapieczętowanej w ninja Yugito Nii, a także pochodzącego z anime kota Nekomate, od którego główni bohaterowi musieli zdobyć odcisk łapy. W mandze i anime InuYasha Kirara był bakeneko, także pokemon Espeon i digimon Bastemon przypominały bakeneko.

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Bakeneko
-https://en.wikipedia.org/wiki/Bakeneko

sobota, 11 stycznia 2014

Cypryjski hipopotam karłowaty - karłowata wersja olbrzyma

inne nazwy: cypryjski hipopotam pigmejski*
  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Ssaki
  • Rząd: Parzystokopytne
  • Rodzina: Hipopotamowate
  • Gatunek: Hippopotamus minor

Występowanie

Zamieszkiwał endemicznie Cypr w pobliżu dużych zbiorników wodnych. Najwięcej szczątków tego zwierzęcia odnaleziono w Aetokremnos.

Ogólny opis

Hipopotam karłowaty mierzył przeciętnie 75 cm wysokości i 120 cm długości ciała, przy wadze około 200 kg. Jest najmniejszym znanym hipopotamem zamieszkującym wyspy. Prawdopodobnie wyglądem nie odstawał zbytnio od hipopotama nilowego i był do niego bardzo podobny.

Dymorfizm płciowy

Samce były większe od samic.

Pożywienie 

Głównie trawy oraz rośliny wodne oraz prawdopodobnie jak w przypadku hipopotama nilowego, także inne rośliny przy niedostatku pożywienia. Przyjmowanie potencjalnego pożywienia pochodzenia zwierzęcego(jak u hipopotama nilowego), nie jest zbadane.

Zachowanie 

Słabo poznane. Prawdopodobni jak hipopotamy nilowe nie był zwierzętami społecznymi, choć gromadziły się w zbiornikach w grupy i stada. Samce był terytorialne i zaciekle broniły swojego terytorium przed innymi konkurentami. Samice posiadały swoje małe terytorium jedynie w wodzie. Komunikowały się za pomocą dźwięków min. chrząkania i ryków.

Rozród

brak danych. Prawdopodobnie nie odbiegało zbytnio od zachowań rozrodczych widywanych u hipopotama nilowego. 

Naturalni wrogowie

Poza człowiekiem, brak.

Długość życia 

Możliwe iż podobnie jak jego lądowy kuzyn ok. 40-50 lat.

Przyczyny wymarcia

Nieznane. Cypryjski hipopotam karłowaty wymarł między 11, a 8 tysiącem lat temu. Prawdopodobnie na wygaśnięcie gatunku mogła wpłynąć ekspansja człowieka na wyspy. Wymarł w tym samym okresie co Cypryjski słoń karłowaty(Palaeoloxodon cypriotes). Potencjalną przyczyną wymarcia mogły być także zmiany środowiskowe wraz z ocieplaniem się klimatu. 

Ciekawostki 

  • Hipopotamy w niewyjaśniony sposób dotarły na wyspę 100-250 tysięcy lat temu, a w wyniku braku konkurencji, drapieżników i niedużych zapasów pożywienia skarłowaciały.
  • W 2007 roku odnaleziono jaskinię w pobliżu Ayia Napa pełną kości karłowatych hipopotamów(wydobyto ok. 100 szkieletów zwierząt). Kości datowane są na 11-9 tysięcy lat, czyli okres na który przyjmuje się iż gatunek wygasł. Przypuszcza się iż zwierzęta mogły zostać uwięzione w naturalnej pułapce, zostać zmyte do niej wraz z falą powodziową, lub jaskinia mogła być spiżarnią dla naszych przodków.
  • Obecnie najbliższym krewnym cypryjskiego hipopotama karłowatego jest hipopotam nilowy (Hippopotamus amphibius), a nie jak się sądzi hipopotam karłowaty(Choeropsis liberiensis).
  • Poza cypryjskim hipopotamem karłowatym, istniało także kilka innych wyspiarskich hipopotamów min. kreteński hipopotam karłowaty*(Hippopotamus creutzburgi), hipopotam maltański*(Hippopotamus melitensis), hipopotam sycylijski*(Hippopotamus pentlandi) oraz 3 gatunki hipopotamów madagaskarskich(Hippopotamus laloumena, Hippopotamus lemerlei, Hippopotamus madagascariensis). Większość z nich wymarła w plejstocenie, jedynie hipopotamy madagaskarskie mogły przetrwać do wczesnego holocenu, a  Hippopotamus lemerlei wymarł prawdopodobnie 1000 lat temu.
  • Na wyspie Cypr poza hipopotamem występowała także karłowata wersja słonia, cypryjski słoń karłowaty(Palaeoloxodon cypriotes), wymarły 11 tysięcy lat temu. Najbliżej spokrewniony z słoniem indyjskim(Elephas maximus). Inne karłowate słonie występowały także na wyspach Sardynia(1 karłowaty mamut), Sycylii i Malcie(4 gatunki), Krecie(1 karłowaty mamut i 2 palaeoloxodonty), nieopisany gatunek z wyspy Cyclades, 2 gatunki słoni z wyspy Rodos i Tilos, karłowate wersje mamutów kolumbijskich z Wysp Normandzkich oraz mamutów włochaty z Wyspy Św. Pawła i Wyspy Wrangla oraz dwa stegodonty z Wyspy Sulawesi i Flores na której występował również karłowaty gatunek człowieka Homo floresiensis. 
  • Do rodzaju Hippopotamus zaliczany jest jeden gatunek obecnie żyjący hipopotam nilowy oraz 11-14 wymarłych. 
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Cyprus_dwarf_hippopotamus
-http://prehistoric-fauna.com/Phanourios-minor

piątek, 10 stycznia 2014

Owiraptor - rzekomy złodziej jaj

inne nazwy: oviraptor
  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Zauropsydy
  • Rząd: Dinozaury gadziomiedniczne
  • Rodzina: Owiraptory
  • Gatunek: Owiraptor (Oviraptor philoceratops)

Występowanie

Owiraptory zamieszkiwały tereny pustynne na terenie dzisiejszej Mongolii oraz prawdopodobnie Chin. Żyły ok. 75 milionów lat temu w późnej kredzie.

Ogólny opis

Owiraptor jest najbardziej znanym dinozaurem ptakopodobnym, choć ostatecznie w 2007 roku uznano go za dinozaura nieptasiego. Był dwunożny. Owiraptor posiadał mocny dziób z jednym mocnym zębem w szczęce górnej. Kończyny górne był długie oraz zakończone trzema ostrymi szponami, a dolne dobrze umięśnione i przystosowane do szybkiego biegu. Wielce prawdopodobne że ciało było pokryte piórami, podobnie jak pokrewnych gatunków z rodzaju Citipati. Szyja owiraptora była stosunkowo długa. Ogon był prawdopodobnie dosyć długi oraz mógł posiadać zalążki sterówek, jak u pokrewnych teropodów z rodzaju Nomingia. Owiraptor posiadał także kostny grzebień na czaszce, lecz stan w jakim odnaleziono szczątki tego gatunku, wykluczają określenie kształtu i wielkości grzebienia. Osiągał prawdopodobnie wysokość ok. 120 cm i długość od ogona po dziób ok. 2 m.

Dymorfizm płciowy

Brak danych.

Pożywienie

Pierwotnie uważano iż owiraptory żywiły się głównie jajami innych dinozaurów. Teoria o jajożerności owego dinozaura wzięła się o tego iż pierwszą skamieniałość, zmiażdżoną czaszkę znaleziono przy rzekomym gnieździe z jajami protoceratopsa. Sądzono iż owiraptor został zabity przez broniąca gniazda matkę. W późniejszym toku badań okazało się iż jaja nie należały do protoceratopsa, a samego owiraptora.
Dziś sądzi się iż owiraptor był wszystkożerny, żywił się bezkręgowcami, mięczakami, małymi kręgowcami oraz roślinami. Świadczą o tym występowanie u pokrewnych gatunków w okolicach i skamieniałych gniazd czaszek małych troodonów i jaszczurek oraz gastrolitów(kamieni połykanych w celu ułatwienia trawienia pokarmu roślinnego).

Zachowanie

Prawdopodobnie prowadził samotny tryb życia lub żył w małych grupach. Biegał bardzo szybko, dzięki długim kończyną dolnym. Prawdopodobnie był stałocieplny dzięki okrywie ciała z piór. Mocny dziób mógł z łatwością przebijać skorupy małż, które występowały w tym samym okresie co owiraptor.

Rozród 

Zachowania rozrodcze dinozaurów jak i innych wymarłych gadów są wielką tajemnicą. Znaleziono jedno skamieniałe gniazdo owiraptora z 15 jajami. Prawdopodobnie opiekował się jajami jak i pisklętami.

Naturalni wrogowie

Większe, mięsożerne dinozaury i krokodyle.

Długość życia

Brak danych.

Przyczyny wymarcia

Owiraptor jak i większość dromeozaurów, wyginęły pod koniec kredy podczas masowego wymierania kredowego, spowodowanego zmianami klimatycznymi.

Ciekawostki

  • Owiraptor znany jest jedynie z jednej zmiażdżonej czaszki i skamieniałego gniazda z 15 jajami.
  • Został odkryty przez ekipę paleontologów paleontolog Roy Chapman Andrews oraz opisany przez amerykańskiego paleontologa Henry'ego Fairfield'a Osborn'a w 1924 roku.
  • H.F. Osborn po opisaniu gatunku jako "złodzieja jaj" oświadczył iż nie musi mieć racji, a bliskość szczątków owiraptora z gniazdem rzekomego protoceratopsa mogła być przypadkowa. W 1990 roku po odkryciu gniazd Citipati ogłoszono iż znalezione jaja przy szczątkach owiraptora należały do samego owiraptora, a on sam prawdopodobnie zmarł przy pilnowaniu ich.
  • W 1999 roku znaleziono skamieniałego owiraptorozaura z rodzaju Citipati wysiadującego jaja. Pierwotnie myślano iż to owiraptor, jednak badania przeprowadzone w 2001 roku udowodniły iż zwierzę należy do nowego rodzaju teropoda nazwanego Citipati.
  • Obecnie rodzaj Oviraptor jest monotypowy z jedynym reprezentantem Oviraptor philoceratops. Jednak bliskich krewnych owiraptora można szukać wśród rodzaju Citipati, Nemegtomaia i Rynchenia.   
Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Owiraptor
-http://www.ucmp.berkeley.edu/diapsids/saurischia/oviraptoridae.html
-http://www.ucmp.berkeley.edu/diapsids/saurischia/oviraptoridae.html
-http://a-dinosaur-a-day.com/post/116134039445/oviraptor-philoceratops

czwartek, 9 stycznia 2014

Heptakodium chińskie - rzadki na wolności, popularny w uprawie

  • Królestwo: Rośliny 
  • Podkrólestwo: Rośliny naczyniowe 
  • Klasa: Okrytonasienne
  • Rząd: Szczeciowce
  • Rodzina: Przewiertniowate
  • Gatunek: Heptakodium chińskie(Heptacodium miconioides)

Występowanie

Dziko rośnie w zimozielonych lasach i obrzeżach leśnych w centralnych Chinach. Dzika populacja znana jedynie z dziewięciu stanowisk w prowincjach Anhui, Hubei, Zhejiang.

Ogólny opis

Heptakodium jest wysokim krzewem, lub niskim drzewem dorastającym od 4 do 8 metrów wysokości. Kora jest cienka, łuszcząca się o jasnobrązowym zabarwieniu. Korona posiada zwykle nieregularny kształt. Ciemnozielone liście są wąskie(5-6 cm) i długie(8-10 cm) z zaostrzonym wierzchołkiem. Po obu stronach liścia obok nerwu głównego biegną dwa równoległe nerwy, co jest cechą charakterystyczną rośliny.

Rozmnażanie

Kwiaty pojawiają się zwykle późną jesienią(wrzesień). Pojedynczy kwiat jest biały, czteropłatkowy, drobny(średnica 13 mm) i silnie pachnący umieszczony w zwykle gęstych wiechach na końcach pędów. Wewnątrz wiechy kwiaty zebrane są w okółki, zwykle po 7. Po przekwitnięciu pojawiają się owoce w formie torebki z czerwonymi działkami kielicha, przypominające nieco kwiaty.

Zagrożenia 

Gatunek klasyfikowany jako narażony na wyginięcie, z powodu swojego wąskiego zakresu występowania. Poważnym zagrożeniem dla tej rośliny są nielegalne ścinki drzew, co z małą populacją tej rośliny może przyczynić się do wymarcia jej na wolności. Prawdopodobnie drzewo wymarło w zachodniej granicy swojego występowania w Xingshan w prowincji Hubei. W uprawie dosyć popularna.

Długość życia

Brak danych.

Znaczenie dla człowieka

Jest średnio popularną rośliną ozdobną na całym świecie, głównie w klimacie umiarkowanym. Obecnie wszystkie rośliny w uprawie pochodzą od jednej sadzonki znalezionej przez chińsko-amerykańską wyprawę w 1981 roku. Pożądana roślina w pszczelarstwie ze względu na późny okres kwitnięcia. W Polsce mało popularna, głównie w arboretum.

Warunki uprawy

Roślina dosyć mało wymagająca. Lubi stanowiska słoneczne o glebie niezbyt wilgotnej i przepuszczalnej. Szybko rośnie i rozgałęzia się. Mrozoodporna.

Ciekawostki

  • Drzewo zostało odkryte przez Ernesta Wilsona w 1907 roku w środkowych Chinach(Hubei) podczas zbierania danych o nieodkrytych roślinach.
  • Roślina w uprawie jest dosyć młoda, gdyż uprawiana dopiero od 1981 roku, kiedy badacze chińsko-amerykańscy zebrali jedną sadzonkę drzewka. Drzewo szybko zadomowiło się w warunkach uprawnych i obecnie dosyć popularne.
  • Angielska nazwa rośliny "Seven Sons plant" odnosi się do kwiatów, które są zebrane zwykle po 7 w okółkach.
  • Jest monotypowym przedstawicielem rodzaju Heptacodium i obecnie nie posiada bliskich krewnych.
  • Nazwa łacińska miconioides nawiązuje do rodzaju roślin Miconia z którym sądzono iż heptakodium jest spokrewnione.

Heptakodium chińskie w mojej kolekcji

Bibliografia:
-http://www.encyklopediadrzew.pl/encyklopedia.php?r=1205
-https://en.wikipedia.org/wiki/Heptacodium_miconioides
-https://kielkowski-szkolka.pl/produkt/heptakodium-chinskie-heptacodium-miconioides--19

środa, 8 stycznia 2014

Modraszek arion - motyl kitarzysty. Pod opieką mrówek

  • Królestwo: Zwierzęta
  • Typ: Stawonogi
  • Gromada: Owady
  • Rząd: Motyle
  • Rodzina: Modraszkowate
  • Gatunek: Modraszek arion (Phengaris arion)

Występowanie

Modraszek arion jest gatunkiem palearktycznym zamieszkujący Europe i Azję. Zakres jego występowania obejmuje północną Hiszpanie przez Francję, Holandię, Włochy, Grecję, południową Skandynawie, Irak, Iran, Turcję, niemal całą Rosję, aż po zachodnią Syberię, Kaukaz, Armenię, Ałtaj, północno-zachodni Kazachstan, Syczuan, China, aż po Japonię, lecz jego populacja jest silnie pofragmentowana w niektórych rejonach. Wymarły w Wielkiej Brytanii. Motyla można spotkać przede wszystkim na terenach otwartych porośniętych miejscowo krzakami, na pogórzach, murawach kserotermicznych, głównie o wystawie południowej, polanach, przydrożach, lasostepach i skrajach borów sosnowych o napiaskowych murawach.

Ogólny opis

Arion jest niewielkim motylem o rozpiętości skrzydeł od 35-40 mm. Wierzchnia strona skrzydła zwykle dosyć zmienna. Skrzydła są jasnoniebieskie, zazwyczaj z czarnymi plamami na przednich skrzydłach oraz czarną obwódką na obu parach skrzydeł. Na skrzydła tylnych mogą występować niewielkie czarne plamy. Czasami plamy i obwódka na skrzydłach są mniej widoczne w zależności od danej populacji lub rozmieszczenia geograficznego. Na brzegach skrzydeł są umiejscowione białe włoski. Spodnia część skrzydła jest zwykle szaroniebieska z czarnymi plamami i zwykle cechuje się mniejszą zmiennością. Nieco podobny do modraszka telejusa.

Dymorfizm płciowy  

Słabo zaznaczony. Samce posiadają zwykle mniej rozbudowany rysunek na skrzydłach, choć tu także występuje duża zmienność.

Populacja i zagrożenia

Modraszek arion jest klasyfikowany jako gatunek o podwyższonym ryzyku na wyginięcie. Często jego populację są silnie pofragmentowane, głównie ze względu na zmiany środowiskowe. Silne nawożenie łąk jest poważnym zagrożeniem, gdyż zmienia się ich szata roślinna, a rośliny żywicielskie modraszka ariona zostają wyparte. Także stosowanie chemicznych środków ochrony roślin przyczynia się do zmniejszenia populacji. Mniejszy, lecz także istotny wpływ ma kolekcjonerstwo. Obecnie modraszek arion jest objęty ochroną gatunkową na mocy konwencji berneńskiej.

Pożywienie 

Gąsienica: macierzanka zwyczajna, macierzanka piaskowa, lebiodka pospolita, a po przeniesieniu do mrowiska jaja i larwy mrówek.
Dorosły motyl: nektar głównie z kwiatów macierzanki i wyki. Głównie odwiedza kwiaty koloru różowego i fioletowego, nigdy żółtego.

Zachowanie

Dorosłe osobniki pojawiają się zwykle na przełomie czerwca i lipca(w Polsce). Zwykle latają niską, przysiadając na fioletowych, lub różowych kwiatach w celu zebrania nektaru, rozkładając przy tym swoje skrzydła. Modraszek arion bardzo rzadko tworzy większe grupy i zwykle obserwuje się go pojedynczo. Jest bardzo płochliwy i trudny w obserwowaniu, zaniepokojony szybko i zwinnie odlatuje. Najgorętsze pory dnia spędza w ukryciu, najchętniej wśród gałęzi jałowca lub sosny, gdzie także nocuje. Samce poza żerowaniem, patrolują teren w poszukiwaniu potencjalnych partnerek.

Rozród  

Samica po udanych zalotach składa pojedynczo jaja na młodych i nierozwiniętych kwiatostanach rośliny żywicielskiej. W razie kiedy samica składa jaja w większej grupce, może dojść do kanibalizmu gąsienic. Gąsienica wylęga się po kilku dniach i od razu zabiera się za posilanie się rośliną. Gąsienice są zwykle koloru jasnoróżowego, dlatego trudno je wypatrzyć na kwiatostanie. Larwa zostaje na roślinie przez 2-3 tygodnie, w ciągu których przechodzi 3 linienia, choć przyrost ciała jest niewielki. Przy czwartym linieniu mierzy przeciętnie 5 mm, wtedy też opuszcza ona roślinę żywicielską przeważnie spadając na podłoże. W ciągu doby musi ją znaleźć mrówka robotnica. Robotnica zazwyczaj drażni czułkami gąsienica, a  ta w odpowiedzi wydziela kropelkę płynu z gruczołu nektarowego, która jest zlizywana przez mrówkę. Robotnica w końcu przenosi larwę do gniazda, gdzie ta nie wydziela już słodkiego płynu, lecz zjada larwy i jajka mrówek. Gąsienica w gnieździe mocno jaśnieje. Larwa przebywa w gnieździe ponad 10 miesięcy, w ciągu których zjada ponad 200 larw mrówek, aż w końcu przepoczwarza się(poczwarka jest pomarańczowo-beżowa) i po 3 tygodniach zmienia w osobnika dorosłego.

Naturalni wrogowie

Gąsienice dzięki swojemu skutecznemu kamuflażowi często ochraniają się przed losem pożywienia, choć są zagrożone przed atakami ze strony gąsieniczników, niektórych muchówek i innych owadów parazytoidów(owad pasożytujący na innym organizmie, w ostateczności zabijający żywiciela). Dorosłe osobniki są narażone na ataki owadożernych ptaków, ssaków, pająków, modliszek, łowików, ważek, pluskwiaków itp.

Długość życia 

Cały cykl motyla trwa przeważnie 1 rok. 11-12 miesięcy w stadium larwalnym i ok. 2 miesiące jako osobnik dorosły.

Znaczenie dla człowieka

Gatunek nie ma większego znaczenia dla człowieka. Gąsienica żeruje na roślinach dzikich, dlatego nie jest uważany za szkodnika. Motyle dorosłe łowione w celach kolekcjonerskich.

Ciekawostki  

  • Mrówkami gospodarzami są głównie: wścieklica Sabuleta(Myrmica sabuleti), wścieklica uszatka(Myrmica scabrinodis), wścieklica Schencka(Myrmica schencki), wścieklica marszczysta(Myrmica rugulosa), Myrmica hellenica, a lokalnie wścieklica płatkorożna(Myrmica lobicornis) i Myrmica lonae.
  • Wyróżnia się 5 podgatunków modraszka ariona(Maculinea arion arion, Maculinea arion delphinatus, Maculinea arion zara Jachontov, Maculinea arion buholzeri i Maculinea arion Inferna).
  • Modraszek arion wymarł w Wielkiej Brytanii, dlatego obecnie prowadzone są próby reintrodukcji motyla.
  • Arion był mitycznym poetą i kitarzystą greckim.
  • W języku angielskim jest nazywany modraszkiem niebieskim.
  • Niegdyś modraszek arion był klasyfikowany do rodzaju Maculinea, który obecnie jest obejmowany przez rodzaj Phengaris.
  • Modraszek arion najchętniej przysiaduje na roślinach kwitnących na czerwono lub fioletowoniebiesko.
  • Myrmekofil, czyli organizm, który współżyje z mrówkami i termitami, stale lub tymczasowo. Zazwyczaj łączy ich symbioza, lub pasożytnictwo.  
  • Do rodzaju Phengaris zaliczanych jest obecnie 12 gatunków, lecz nadal prowadzone są badania w celu zakwalifikowania niektórych gatunków modraszków. Do rodzaju Phengaris zalicza się modraszka ariona, modraszka alkona(Phengaris alcon), modraszka nausitous(Phengaris nausithous), modraszka telejus(Phengaris teleius), Phengaris daitozana, Phengaris albida, Phengaris atroguttata, Phengaris kurentzovi, Phengaris arionides, Phengaris takamukui, Phengaris cyanecula i odkryty w 2010 roku Phengaris xiushani.
Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Modraszek_arion
-http://www.iucnredlist.org/details/12659/0
-http://www.lepidoptera.eu/show.php?ID=138
-Marcin Sielezniew i Izabela Dziekańska, Motyle dzienne, Wydawca: Multico (Oficyna Wydawnicza Multico).

poniedziałek, 6 stycznia 2014

Antymora - głębinowy bębniarz

inne nazwy: mora pacyficzna, antymora niebieska*, dorsz fioletowy*, morszczuk niebieski*
  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Promieniopłetwe
  • Rząd: Dorszokształtne
  • Rodzina: Morowate
  • Gatunek: Antymora(Antimora rostrata)

Występowanie

Antymora spotykana jest we wszystkich oceanach świata wyjątkiem północnego Pacyfiku na północ od 10*N. Jest rybą głębinową żyjącą na głębokościach od 350 do 3000 m p.p.m, lecz zwykle spotykana na głębokościach 1300-2500 m p.p.m.

Ogólny opis

Antymora jest średniej wielkości rybą mierzącą od 40 do 75 cm długości ciała. Pysk jest spiczasty, płaski, nieco szerszy nad oczami z dużymi okrągłymi oczami. W pysku znajduje się rząd, niewielkich i wąskich zębów. Ciało jest silnie wydłużone. Wąska płetwa grzbietom jest podzielona na dwie części. Pierwsza krótka posiada jedynie 4-7 promieni, a pierwszy promień jest znacznie dłuższy od kolejnych, część druga płetwy jest znacznie dłuższa rozciągająca się przez prawie całe ciało ryby. Płetwa ogonowa posiada charakterystyczne wcięcie, dzięki czemu wygląda ona jak dwie oddzielne płetwy. Ryba jest zwykle kolory niebiesko-czarnego, niebiesko-popielatego lub niebiesko-brązowego, czasami spotykane są osobniki z dominującym, głębokim fioletem lub czernią. Pęcherz pławny ryby składa się z dwóch par worków, wypełnionych białą, gąbczastą masą, umieszczonych z tyłu czaszki mory.

Dymorfizm płciowy 

Samce posiadają rozciągnięte mięśnie po bokach wypełnione powietrzem z pęcherza pławnego, dzięki czemu może wydawać z siebie głośne, bębniące dźwięki, prawdopodobnie w celu zwabienia samic.

Populacja i zagrożenia

Antymora nie podlega klasyfikacji w stopniach zagrożenia. Nie podjęto padań w celu ocenienia populacji tej ryby, choć nie wydaje się ona zagrożona. Rzadko poławiana, głównie w celach naukowych.

Pożywienie 

Głównie skorupiaki, kałamarnice i inne bezkręgowce.

Zachowanie

Biologia ryby jest słabo poznana. Antymora jest rybą żyjącą na ogół samotnie, lub w małych grupach. Spekuluje się iż jest rybą wędrowną, gdyż naukowcy badający populacje na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych zauważyli iż ryby te rozmnażają się w bardziej oddalonych na północ terenach. Pływa bardzo szybko porównywalnie z pstrągiem tęczowym niem więcej z prędkością 40 cm na sekundę.

Rozród 

Zachowania rozrodcze słabo poznane. Wiadomo iż samce wydobywają z siebie głośne i bębniące dźwięki, służące prawdopodobnie w celu zwabienia samicy. Badania nad złowionymi samicami świadczą o tym iż mogą one znieść ponad 1 milion ikry.

Naturalni wrogowie

Duże ryby, rekiny, ssaki morskie itp.

Długość życia 

Brak danych.

Znaczenie dla człowieka

Ryba jest poławiana w celach badawczych. Nie posiada znaczenia gospodarczego.

Ciekawostki

  • W niektórych rejonach jest dominującą rybą głębinową.
  • Pęcherz pławny antymory służy przede wszystkim do wyrównywania ciśnienia, działając podobnie jak bariera dyfuzyjna, dlatego ryba może pływać na dużych głębokościach. 
  • Na podstawie złowionych antymor badano potencjalne wystąpienie rtęci w wodach głębinowych. Na podstawie osobników złowionych w 1880 roku i współczesnych badaniach na rybie, zauważono iż ilość rtęci w organizmach jest podobna, tak więc występująca tam rtęć jest wynikiem zjawisk naturalnych, a nie jak sądzono zanieczyszczenia przemysłowym wód.
  • Antymora jest bardzo słabo poznanym gatunkiem.
  • Antymora została opisana w 1878 roku przez Albrecht'a Günther'a brytyjskiego zoologa.
  • Antymora jest przedstawicielem rodzaju  Antimora obecnie reprezentowanego przez 2 gatunki, antymore i more drobną*(Antimora microlepis).
Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Antymora
-https://en.wikipedia.org/wiki/Blue_antimora
-http://fishbase.org/summary/Antimora-rostrata.html
-http://species-identification.org/species.php?species_group=fnam&id=1457