inne nazwy: mątwa mniejsza
- Królestwo: Zwierzęta
- Typ: Mięczaki
- Gromada: Głowonogi
- Rząd: Sepiolida
- Rodzina: Sepiolidae
- Gatunek: Mątewka karłowata(Sepiola rondeleti)
Występowanie
Mątewka karłowata posiada dosyć szeroki zakres występowania. Rejestrowana w wodach od Norwegii południowej przez zachodnią część Europy kontynentalnej, aż po Senegal. Gatunek odnaleziony także w Morzu Śródziemnym i Północnym. Mątewka zasiedla głównie płytkie wody do ok. 450 m głębokości o piaszczystym, lub błotnistym podłożu. Często obserwowana w wodach porośniętych przez trawę morską.
Wielkościowy(czytaj ogólny opis.). Jedno z ramion samca przekształcone w hektokotylus.Ogólny opis
Mątewka karłowata jest niewielkim gatunkiem głowonoga, dorastającego maksymalnie do 6 cm długości ciała. Występuje dobrze zaznaczony wielkościowy dymorfizm płciowy. Samce osiągają przeważnie 2,5 cm długości ciała. Budowa ciała charakterystyczna dla mątw o krótkim i szerokim ciele, dużych parach oczu umieszczonych po bokach głowy i niewielkiej głowie. Mątewka posiada 8 krótkich ramion pełniących rolę narządu dotyku i 1 parę wydłużonych ramion chwytnych. Po bokach ciała znajduje się para delikatnych płetw. Skóra brunatna, zamieszkała przez bioluminescencyjne bakterie, dając mątwie możliwość szybkiej zmiany barwy ciała. Mątewka karłowata może przybierać barwy od niebieskiego, po czerwony, zielony i żółty, wraz z ich kombinacjami wykorzystując zjawisko luminescencji.Dymorfizm płciowy
Populacja i zagrożenia
Gatunek o niewystarczających danych, aby oszacować stopień jego zagrożenia. Poławiany na małą skalę przy pomocy włok dennych i sieci kieszeniowych. Obecnie planuje się badania mające na celu oszacować populację tego gatunku oraz poznać ewentualne zagrożenia dla jego przetrwania.
Pożywienie
Skorupiaki morskie np. krewetki i lasonogi, oraz małe ryby.
Zachowanie
Słabo zbadane. Jest gatunkiem o nocnym trybie życia. Dzień spędza będąc zakopanym w podłożu. W nocy zaś wychodzi na żer. W poszukiwaniu ofiar bazuje na swoim dobrym wzroku. Wypatrzoną ofiarę próbuje szybko złapać chwytnymi ramionami i przeciągnąć do jamy gębowej. W razie zagrożenia wydziela czarnobrązową substancję tzw. sepie do wody z woreczka czernidłowego aby zdezorientować napastnika.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz