sobota, 18 kwietnia 2015

Pokrzewka cypryjska - płochliwy skarb Cypru.

 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Ptaki
 • Rząd: Wróblowe
 • Rodzina: Pokrzewkowate
 • Gatunek: Pokrzewka cypryjska(Sylvia melanothorax)

Występowanie

Pokrzewka cypryjska zamieszkuje tereny zakrzewione, skaliste zbocza górskie i makię Cypru do 1400 m n.p.m. Rzadziej można ją spotkać na terenach leśnych(głównie lasy otwarte i iglaste) i plantacjach. Zimuje na północnym i zachodnim wąskim pasie wybrzeża Morza Czerwonego od zachodniej Jordanii(i terenów granicznych z Arabią Saudyjską) przez wschodni Egipt, wschodni Sudan po wschodnią Erytreę. Zamieszkuje w tym czasie suche koryta rzeczne, tereny zakrzewione, otwarte lasy akacjowe i doliny.

Ogólny opis

Pokrzewka cypryjska jest niedużym przedstawicielem rodzaju Sylvia, osiągającym ok. 13 cm długości ciała, 15 g wagi i 15-18 cm rozpiętości skrzydeł. U tego gatunku występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Głowa samca koloru czarnego z charakterystyczną białą smugą("wąsem") ciągnącą się od podstawy dzioba po początek tułowia. Reszta ciała koloru szarego. Gardło, pierś i brzuch ptaka zwykle jaśniejszego koloru z charakterystycznym ciemnym łuskowaniem. Samica zwykle jednolicie szara z nieco jaśniejszą częścią brzuszną. Występuje u niej także delikatny zarys smugi na głowie o jasnoszarym kolorze. Czasami u samicy występuje delikatne czarne łuskowanie w okolicach piersi i brzucha. U obu płci występuje pomarańczowa obrączka wokół oka i beżowy dziób z czarnym zakończeniem. Ogon krótki i zaokrąglony. Osobniki młodociane podobne do samic z dziobem o jednolitym kolorze.

Dymorfizm płciowy

Wyraźny. U samic i samców występuje inne umaszczenie(patrz wyżej.).

Populacja i zagrożenia

Pokrzewka cypryjska jest klasyfikowana jako gatunek najmniejszej troski. Populacja tego ptaka szacowana jest na 70 000 - 140 000 par lęgowych(dane z 2000 roku). Jednak badacze uważają iż populacja gatunku spada z bliżej nieznanych przyczyn(przypuszczalnie w wyniku niszczenia środowiska naturalnego gatunku).

Pożywienie

Głównie małe bezkręgowce. Poza okresem lęgowym także mięsiste owoce i jagody. Rzadko schodzi na ziemie w poszukiwaniu pożywienia.

Zachowanie

Pokrzewka cypryjska jest ptakiem dziennym, żyjącym przez większość roku samotnie, lub parami. Jednak w okresie migracji mogą tworzyć stada do 20-30 osobników, łącząc się także z innymi gatunkami pokrzewek. Pokrzewka jest ptakiem płochliwym o skrytym trybie życia, zwłaszcza w okresie lęgowym. W pozostałej części roku łatwiej zaobserwować zwłaszcza samca, który najczęściej śpiewając wyszukuje najwyższej części krzewu, lub niewielkiego drzewa. Rzadko śpiewa podczas lotu. Samiec wydobywa z siebie skrzypiące dźwięki "czek" i słabnące ćwierkanie, najczęściej będąc w bardziej pionowej pozycji i ustawiając swoje skrzydła na znak litery V. Pokrzewka cypryjska jest gatunkiem częściowo migrującym. Część ptaków migruje na krótki dystans na północne i zachodnie wybrzeże Morza Czerwonego w okolicach sierpnia/września, jednak niektóre zimują na terenach lęgowych. Ptaki przylatują na miejsca lęgowe pod koniec lutego. Gatunek poznany dość ogólnikowo.

Rozród

Zachowania godowe tego gatunku można zaobserwować od marca do czerwca. Ptak tworzy pary monogamiczne. Samiec śpiewem wabi samicę w miejsca gdzie zbudował prowizoryczne gniazda. Na tej podstawie samica wybiera gniazdo i partnera, oraz dokańcza budowę wraz z samcem. Gniazdo na kształt miseczki budowane jest z łodyg traw, pajęczyn, gałązek i włosów, ukryte na niewielkim krzaku 30-120 cm nad ziemią. Samica składa 4-5 jaj, które głównie sama wysiaduje. Okres inkubacji jaj trwa ok. 13-14 dni od złożenia ostatniego jaja. Pisklętami opiekują się oboje rodziców. Po ok. 10 dniach od wyklucia młode mogą już opuścić gniazdo, lecz są nadal dokarmiane aż do osiągnięcia wieku dwóch tygodni. Przypuszczalnie wyprowadzają jedynie jeden lęg rocznie. Wiek dojrzałości płciowej jest nieznany.

Naturalni wrogowie

Głównie kotowate, łasicowate i ptaki drapieżne. Pokrzewki często padają ofiarą pasożytów lęgowych z rodziny kukułkowatych.

Długość życia

brak danych.

Znaczenie dla człowieka

Pokrzewka cypryjska jest uważana za ptaka pożytecznego, ograniczającego populację owadów. Poza tym nie posiada szczególnego znaczenia dla człowieka.

Ciekawostki


 • Pokrzewka cypryjska jest podobna i często mylona z spokrewnionym gatunkiem pokrzewką czarnogardłom(Sylvia ruppeli). Pokrzewka czarnogardła nie posiada jednak na gardle, brzuchu i piersi charakterystycznego łuskowania. 
 • Gatunek został opisany w 1872 roku przez angielskiego ornitologa Henry'ego Baker'a Tristram'a.
 • Pokrzewki charakteryzują się dużym podobieństwem międzygatunkowym. Jedynie śpiew jest charakterystyczny dla danego gatunku i najczęściej właśnie po nim identyfikuje się pokrzewki.
 • Rodzaj Sylvia liczy obecnie 28 gatunków ptaków min. pokrzewkę pustynną(Sylvia nana), pokrzewkę złowrogą(Sylvia subcaerulea) i lutniczkę wschodnią(Sylvia crassirostris).
 • Do fauny Polski zalicza się 7 gatunków pokrzewek min. kapturkę(Sylvia atricapilla), gajówkę(Sylvia borin), cierniówkę(Sylvia communis), piegża(Sylvia curruca), jarzębatkę(Sylvia nisoria), pokrzewkę wąsatą(Sylvia cantillans) i pokrzewkę aksamitną(Sylvia melanocephala). Wszystkie te gatunki, poza pokrzewką aksamitną i wąsatą które zalatują do kraju są gatunkami lęgowymi.
Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Pokrzewka_cypryjska
-https://en.wikipedia.org/wiki/Cyprus_warbler
-http://www.hbw.com/species/cyprus-warbler-sylvia-melanothorax
-http://www.iucnredlist.org/details/22716963/0
-http://people.ds.cam.ac.uk/cns26/njc/Papers/Cyprus_Warblers.pdf         

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz