środa, 26 grudnia 2012

Nefrolepis wyniosły

Nefrolepis wyniosły


  • Królestwo: Rośliny
  • Podkrólestwo: Rośliny naczyniowe
  • Klasa: Paprocie
  • Rząd: Paprotkowce
  • Rodzina: Lomariopsidaceae
  • Gatunek: Nefrolepis wyniosły(Nephrolepis exaltata)

Ogólny opis:

-Występowanie

Paproć ta zamieszkuje tropikalne tereny północnej części Ameryki Południowej, południowe tereny Ameryki  Północnej oraz Karaiby.

-Opis gatunku:

Nefrolepis wyniosły to dość duża paproć o pierzastych liściach, długości ok. 50-80 cm(dzika paproć). Liście zazwyczaj pod swoim ciężarem opadają, dając płaczący pokrój roślinie. Wytwarza długie i gęste kłącza. Często rośnie w dużych skupiskach w cienistych i wilgotnych miejscach.

-Rozmnażanie

Rozmnażanie przebiega podobnie jak u większości paproci. Zarodniki wytwarzane są na brzegach liści. Nowa roślina może także powstać przez rozłogi wytwarzane przez kłącza paproci.

-Zagrożenie

Nefrolepis jest dość pospolitą paprocią w swoim regionie występowania i nie jest prawnie chroniona.

-Długość życia

Paproć rośnie przez około 8-10 lat.

-Znaczenie dla człowieka

Bardzo popularna roślina ozdobna, hodowana od kilkuset lat. W cieplejszym klimacie roślina ogrodowa, za to w zimniejszych(także w Polsce) jest rośliną hodowaną w doniczkach i szklarniach. Wyhodowano wiele jej odmian. Często także używana jest jako dodatek do bukietów i innych dekoracji roślinnych.

-Ciekawostki:


  • Nefrolepis był bardzo popularny w epoce wiktoriańskiej.
  • Jest najpopularniejszą paprocią dostępną w hodowli.
  • Czasem bywa nazywana paprotką.

Moja hodowla

W swojej kolekcji roślin posiadam tą paproć. Jest ona niezwykle pokaźna, jej liście osiągają długość 80 cm. Była ona hodowana jeszcze przez moją mamę i jak na razie trzyma się dobrze.

-Warunki hodowli 
Nefrolepis nie lubi bezpośredniego światła słonecznego, dlatego najlepiej ustawić ją w zacienionym miejscu. Rośnie bardzo dobrze jeśli posiada dość dużą wilgotność powietrza, źle znosi suche powietrze. Optymalna temperatura to około 15oC, oczywiście może być nieco wyższa jeśli zachowana odpowiednia wilgotność. Podlewać najlepiej 3 razy w tygodniu w lecie, oraz 1 raz tygodniowo w zimę. Można nawozić specjalnym nawozem dla paproci w okresie letnim. Bardzo lubi zraszanie liści czystą letnią wodą. Źle znosi chemiczne środki do pielęgnacji roślin. Nefrolepis może być rozmnażany przez rozłogi, które oddzielane są od macierzystej rośliny, rzadko zdarza się aby paprotka wytworzyła zarodniki, gdyż większość w domowych hodowlach jest bezpłodna.


                      Oto mój Nefrolepis wyniosły ;)

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Nefrolepis_wynios%C5%82y
-https://en.wikipedia.org/wiki/Nephrolepis_exaltata
-http://www.wymarzonyogrod.pl/rosliny-doniczkowe/rosliny-doniczkowe/nefrolepis-uprawa-najpopularniejsza-paproc-doniczkowa-uprawiana-w-domach,65_2773.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz