piątek, 26 grudnia 2014

Murina tenebrosa - niewidziany od ponad 50 lat.

 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Ssaki
 • Rząd: Nietoperze
 • Rodzina: Mroczkowate
 • Gatunek: Murina tenebrosa

Występowanie

Gatunek znany jedynie z jednego okazu(starszej samicy) złapanej w 1962 roku na wyspie Cuszima(Japonia). Niepotwierdzone informację mówią także o złapaniu nietoperza tego gatunku na wyspie Yakushima. Wyspa była niegdyś porośnięta gęstym wilgotnym lasem, lecz obecnie w wyniku degradacji środowiska na wyspie pozostało mało nienaruszonych ekosystemów leśnych. Holotyp zebrano z jaskini, gdzie nietoperze przypuszczalnie odpoczywają i zimują, lecz badacze sądzą iż podobnie jak spokrewnione gatunki za schronienie używają także dziupli drzew.

Ogólny opis

Murina tenebrosa jest niewielkim nietoperzem mierzącym ok. 5 cm długości ciała. Długość przedramienia u zbadanego osobnika wynosiła 33 mm. Jak pozostali przedstawiciele rodzaju Murina posiadał rurkowaty nos i długą, brunatną sierść. Ogon objęty błoną lotną, a uszy dosyć małe, jak na mroczkowatego z błoniasty wyrostkiem, zwanym koziołkiem(przypuszczalnie ułatwia odbieranie ultradźwięków).

Dymorfizm płciowy

brak danych. Przypuszczalnie brak.

Pożywienie

Przypuszczalnie jak inni przedstawiciele rodzaju Murina, głównie owady latające.

Zachowanie

brak danych. Poza pojedynczym schwytaniem holotypu, nigdy nie potwierdzono obserwacji tego nietoperza. Zapewne tak jak spokrewnione gatunki był stworzeniem nocnym, używającym do polowania echolokacji.

Rozród

brak danych.

Naturalni wrogowie 

Przypuszczalnie niektóre węże i sowy.

Długość życia

brak danych.

Przyczyny wymarcia

Murina tenebrosa znany jest jedynie z pojedynczej samicy złapanej w 1962 roku. Od tego czasu mimo 10 letnich poszukiwań nie odnaleziono więcej osobników tego gatunku. W roku 2000 został zakwalifikowany jako gatunek krytycznie zagrożony i przypuszczalnie wymarły. Przyczyną wymarcia jest przypuszczalnie degradacja środowiska leśnego na wyspie Cuszima, oraz brak potencjalnych jaskiń nadających się do zamieszkania. Obecnie planuje się wznowić poszukiwania tego gatunku, aby jednoznacznie uznać czy jest on gatunkiem wymarłym.

Ciekawostki


 • Rozkładanie specjalnych sieci na potencjalnych obszarach występowania Murina tenebrosa było jedną z metod poszukiwania tego gatunku. Jednak niektórzy badacze sądzą iż nietoperz mógł wykrywać ową sieć dzięki echolokacji i sprawnie jej unikać, dlatego planuje się wznowić poszukiwania gatunku przy pomocy innych metod badawczych.
 • W japońskiej Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych Murina tenebrosa klasyfikowany jest jako DD(niewystarczające dane).
 • Angielska nazwa gatunku "Gloomy tube-nosed bat" oznacza w polskim tłumaczeniu "ciemny nietoperz rurkonosy".
 • Został opisany jako gatunek w 1970 roku przez japońskiego zoologa Mizuko Yoshiyuki.
 • Rodzaj Murina liczy obecnie 30-32 gatunki nietoperzy min. Murina hilgendorfi, Murina ryukyuana i Murina ussuriensis.
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Gloomy_tube-nosed_bat
-http://www.iucnredlist.org/details/13948/0

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz