środa, 31 grudnia 2014

Wilkor - potężny wilk

Pierwsze podania

Zwykle przedstawiane jako większe i potężniejsze wersje zwykłych wilków. Najbardziej znane i rozpoznawane wilkory występują w serialu fantasy Game of Thrones powstałym na podstawie powieści George’a R. R. Martina Pieść Lodu i Ognia. Sześć szczeniąt wilkorów z owej powieści zostało znalezionych przez Eddarda Starka przy martwej matce, a każde z nich zostało podarowane jednemu z dzieci lorda. Inteligentne wilkory dorastając wraz z dziećmi Starka przyswoiły w swych cechach kilka zachowań swoich panów.

Wygląd

Wilkory zwykle przedstawiane jako większa odmiana wilka. Poza tym morfologicznie nie różnią się od zwykłych wilków, mając podobne umaszczenie i budowę ciała. Jedynie ich siła i inteligencja zdradzały ich prawdziwe pochodzenie. Znanymi wilkorami w filmie Game of Thrones są min.:
  • Dama - wilkor  należący do Sansy Stark. Grzeczna, posłuszna i łagodna, zawsze słuchająca swojej pani. Ginie jako pierwszy z wilkorów Starków. Skazana na śmierć przez króla(pod naciskiem królowej Cersei) za pogryzienie przez Nymerię(która znikła) syna króla Joffrey'a, który zaatakował panią owego wilkora. Eddard Stark sam zabija Damę, chroniąc ją przed niepotrzebnym cierpieniem z ręki kata, oraz oznajmia iż nikt poza rodu Starków nie powinien przeprowadzić egzekucji wilkora. Ciało Damy zostało wysłane do Winterfell i pochowane w krypcie rodu Starków.
  • Nymeria - wilkor Aryi Stark. Niesforna i niechlujna, podobnie jak swoja pani. W drodze do Królewskiej Przystani ugryzła księcia Joffrey'a w obronie Aryi. Chroniąc swojego wilkora dziewczyna przepędziła go, rzucając w nią kamieniami. Odtąd Nymeria stała się dzikim wilkorem, przewodzącym stadem w Dorzeczu. Jednak dalej pozostaje ufna Aryi pokazując jej drogę do rzeki, gdzie znajdowała się jej martwa matka.
  • Szary wicher - wilkor Robba Starka. Waleczny i nieufny, nawet bardziej niż sam Robb. Podczas bitew przetrzebiał szeregi swych wrogów. Zabity wraz z swoim panem podczas podstępu Freyów. Ich ciała zostały zbezczeszczone, zszywając głowę Szarego wichru do ciała Robba.
  • Lato - wilkor Brana Starka. Ciekawski i pełen energii, współtowarzysz zabaw z chłopcem. Podczas śpiączki swojego pana nie odstępował go na krok, oraz ochronił go i jego matkę przed skrytobójcą. Zostaje przywódcą watahy należącej niegdyś do Varamyra Siedem Skór.
  • Kudłacz - towarzysz Rickona Stark. Agresywny i nieprzewidywalny, odpowiedzialny za kilka ataków na ludzi. Wierny jedynie Rickonowi. Wraz z swoim panem uciekł z Winterfell.
  • Duch - wilkor bękarta Eddarda Starka Jona Snowa. Jest niemym albinosem, uznawanym za odmieńca(podobnie jak Jon). Odważny i waleczny, gotowy ochraniać nie tylko swojego właściciela. Wraz z Jonem należy do Nocnej Straży.

W środkach masowego przekazu

Wilkory, zwane z angielskiego "Direwolf", występują także w niektórych podaniach i grach min. w Heroes VI pod nazwą wilk olbrzymi.

Bibliografia:
-http://graotron.wikia.com/wiki/Wilkor

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz