środa, 4 lutego 2015

Diabeł - przeklęty

Pierwsze podania

Diabeł, przedstawiany zwykle jako uosobienie zła jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych istot opisywanych głównie w chrześcijaństwie i judaizmie. Często określany mianem demona, upadłego anioła, lub szatana. W chrześcijaństwie diabłami nazywane są anioły, które sprzeciwiły się Bogowi i zostały strącone do piekieł. Posiadają swoją hierarchię na czele której stoi twórca zła Lucyfer, zwany Szatanem. Jednak diabły były już obecne w legendach słowiańskich, jeszcze przed narodzeniem się chrześcijaństwa i były określane jako rogate złe duchy, nazywane biesami i czartami. Istnieją także religie i wierzenia czczące Szatana zwane satanizmem.

Wygląd

Diabły są najczęściej przedstawiane jako demoniczne istoty powiązane z ogniem i ciemnością. Najczęściej ich kończyny są wydłużone wyposażone w szpony i wydłużone pazury, skóra jest czerwona i miejscami zwęglona, oczy bez wyrazu, a na głowie znajduje się para kozich rogów. Ich obecność wzbudza najczęściej strach i obawy. W chrześcijaństwie diabły były niegdyś aniołami, dlatego czasem przedstawiane są z ich atrybutami np. skrzydłami, lecz już nie pierzastymi, lecz podobnymi do nietoperza. Wśród społeczeństwa diabłów można wymienić:
  • Lucyfer - jeden z upadłych aniołów, zwany Szatanem. Występuje w kilku wierzeniach. Według Biblii był pierwszym aniołem serafinem, który sprzeciwił się Bogu i namówił inne boskie istoty do postąpienia podobni. Został strącony z Nieba i odtąd panuje nad wszystkimi istotami piekielnymi.
  • Belzebub - semicki demon, pierwotnie występujący w judaizmie, utożsamiany z bogiem Baalem, którego imię przekręcano na Baal-Zevuv(władca much), aby zdyskredytować go przed kultem Jahwe. Obecnie uważany za jednego z diabłów, czasami nazywany podobnie jak Lucyfer Szatanem. Najczęściej przedstawiany jako zniekształcona forma, podobna do muchy lub czerwia.

  • Mefistofeles - demon pochodzący z wierzeń germańskich, obecnie traktowany jako jeden z diabłów, niszczyciel dobra i światła. W dramacie Faust Mefistofeles traktowany jest jako sługa Szatana.
  • Azazel - pierwotnie bóg trzody według wierzeń semickich, lecz w późniejszych czasach zdegradowany do rangi demona. Uważany za jednego z pierwszych aniołów, które sprzeciwiły się Bogowi. Według legend Azazel został uwięziony pod kamieniami w Jaskini Dudaela podczas walki z Archaniołem Rafaelem.


W środkach masowego przekazu

Diabły i demony występują w wielu utworach i filmach w dramacie Faust, thrillerze Adwokat diabła, czy dramacie fantasy Polowanie na czarownice. W śmiecie gry Magic the Gathering Dungeons & Dragons diabły to demoniczna rasa złych istot. W grze Heroes Might and Magic III-IV diabły to przedstawiciele Kreegan, rasy przybyłej z kosmosu.

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Diabe%C5%82
-https://en.wikipedia.org/wiki/Devil

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz