wtorek, 3 lutego 2015

Zwartka Becketta - pionier roślin w akwarium

inne nazwy: kryptokoryna Becketta
 • Królestwo: Rośliny 
 • Podkrólestwo: Rośliny naczyniowe 
 • Klasa: Okrytonasienne
 • Rząd: Żabieńcowce
 • Rodzina: Obrazkowate
 • Gatunek: Zwartka Becketta(Cryptocoryne beckettii)

Występowanie

Niegdyś zwartka Becketta występowała jedynie na wyspie Sri Lanka. Obecnie jest gatunkiem obcym w wielu miejscach świata min. na Florydzie. Preferuje tereny bagienne, tereny zalewowe, dna płytkich zbiorników, stawy, błotniste brzegi, oraz dolne biegi rzek o wartkim nurcie.

Ogólny opis

Kłącze krótkie z długimi i mięsistymi korzeniami z którego wyrastają 15-30 cm liście o lancetowatym kształcie. Krawędzie liścia lekko pofałdowane, a podstawa zaokrąglona zwężająca się ku górze. Szczyt liścia zaostrzony i podwijający się. Liście z góry koloru oliwkowego do brązowawego, natomiast z dołu brązowoczerwone do fioletowego. Liście podwodne zwykle bardziej brunatne. Ogonki dorównujące długości samego liścia. Zwartka Becketta rośnie tworząc zwartą kępę.

Rozmnażanie

Kolbiasty kwiat zwartki Becketta osiąga zwykle 4-12 cm wysokości, a wyglądem przypomina trąbkę z lancetowatym języczkiem. Kwiat zwykle koloru białego, natomiast jego wnętrze żółto-zielone. Pierścień gardzieli brązowoczerwony. U roślin podwodnych kwiat wytwarzany jest nad wodą. Po przekwitnięciu wytwarzany jest owoc zbiorowy w postaci zrośniętych torebek. Po dojrzeniu pękają i uwalniają nasiona, które kiełkują jeżeli nie wyschną. Zwarta rozmnaża się także wegetatywnie przez rozłogi.

Zagrożenia

Nie podlega klasyfikacji w stopniach zagrożenia IUCN. Gatunek pospolity w swoim naturalnym środowisku, oraz gatunek inwazyjny w niektórych rejonach. 

Długość życia

Roślina wieloletnia.

Znaczenie dla człowieka

Jedna z pierwszych roślin które człowiek zaczął uprawiać w akwariach. Nie ma szczególnych wymagań świetlnych i nawozowych, dlatego jest bardzo ceniona przez akwarystów.

Warunki uprawy

Zwartka Becketta nie jest rośliną wymagającą. Dobrze rośnie w podłożu piaszczystym, gliniastym i torfowym, rzadko przemywanym. Nie przyjmuje nawozów przez liście(w przeciwieństwie do większości roślin wodnych), dlatego odżywki zaleca się dawać pod podłoże. Preferuje oświetlenie umiarkowane, lekko rozproszone.

Ciekawostki

 • Zwartka Becketta jest jedną z pierwszych roślin uprawianych w akwarystyce.
 • Istnieje kilka odmian zwartki Becketta min. Cryptocoryne Petchii Alston zwana zwartką Petcha. Niegdyś uznawana za osobny gatunek.
 • W uprawie akwariowej można spotkać dosyć dużo gatunków zwartek, które nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Do najpopularniejszych należą zwartka Wendta(Cryptocoryne wendtii), zwartka skręcona(Cryptocoryne balansae) i zwartka drobna(Cryptocoryne parva).
 • Gatunek został opisany w 1885 roku.
 • Rodzaj zwartek(Cryptocoryne) liczy obecnie 57 gatunków roślin min. zwartkę orzęsioną(Cryptocoryne ciliata), zwartkę sercowatą(Cryptocoryne cordata) i zwartkę czarną*(Cryptocoryne fusca).
Bibliografia:
-http://www.domowe-akwarium.pl/rosliny-akwariowe/zwartka-becketta
-http://www.roslinyakwariowe.pl/baza-roslin/3309-cryptocoryne-beckettii-petchii.html
-https://en.wikipedia.org/wiki/Cryptocoryne_beckettii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz