środa, 10 lutego 2016

Arcovomer passarellii - mały mistrz kamuflażu

  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Płazy
  • Rząd: Płazy bezogonowe
  • Rodzina: Wąskopyskowate
  • Gatunek: Arcovomer passarellii

Występowanie

Arcovomer passarellii zamieszkuję południowo-wschodnią część Brazylii na terenie lasu atlantyckiego(Mata Atlântica) od stanu Espírito Santo, przez stan Rio de Janeiro po północno-wschodni stan São Paulo. Płaz zamieszkuję runo nizinnych(do 200 m n.p.m.) tropikalnych lasów pierwotnych, lub wtórnych. Nie spotyka się go na terenach otwartych.

Ogólny opis

Arcovomer passarellii jest niewielkim gatunkiem żaby, osiągającym 16-26 mm długości ciała. Posiada dość masywne ciało z krępą, stożkowatą głową(charakterystyczną dla swojej rodziny). Kończyny dobrze zbudowane, tylne masywne z wydłużonymi palcami. Oczy duże, brązowe z czarną źrenicą. Ciało koloru od szarobrązowego po ciemnobrązowy. Od krańca pyska, przez grzbiet, aż po stopy kończyn tylnych ciągnie się szeroki, ciemnobrązowy i nieregularny(falisty) pas, rozwidlający się na kończyny na końcu tułowia. Pas często jasno obramowany. Dodatkowo od krańca głowy po oczy, po obu stronach ciała, ciągnie się biała linia, która obramowuję górną część oka. Mniejsza biała linia, ciągnie się także od tylnego końca oka po nasadę kończyny przedniej. Spód ciała jaśniejszy.

Dymorfizm płciowy

Wielkościowy. Samce osiągają 16-20 mm długości ciała, samice 22-26 mm.

Populacja i zagrożenia

Gatunek występuje dość pospolicie na swoim zakresie, choć odnotowano spadek populacji płaza, przypuszczalnie z uwagi na utratę siedliska. Nizinne lasy atlantyckie, siedlisko życia Arcovomer passarellii, są poważnie zagrożone z powodu wycinania drzew pod plantację, domostwa, atrakcję turystyczne, bądź niszczone za sprawą pożarów. Gatunek występuje na kilku obszarach chronionych. Klasyfikowany jako gatunek mniejszego ryzyka na wyginięcie przez IUCN.

Pożywienie 

Drobne bezkręgowce.

Zachowanie

Ekologia gatunku słabo poznana. Arcovomer passarellii jest gatunkiem żyjącym na dnie lasu, ukrywającym się wśród liści, bazując na swym kamuflującym ubarwieniu. W razie zagrożenia płaz zwykle ucieka, wykonuję serię skoków, a następnie przylega brzuchem do podłoża z wyprostowanymi kończynami, chcąc zakamuflować się z podłożem.

Rozród

Słabo poznany. Samce nawołują samice, zwykle po zachodzie słońca. Nawołujący głos samców przypomina mocny, krótki gwizd. Żaby składają skrzek w tymczasowych, leśnych zbiornikach, przypuszczalnie w porze deszczowej(lipiec-październik).

Naturalni wrogowie

Przypuszczalnie głównie węże, drapieżne mrówki, ptaki itp. Z uwagi na kamuflujące ubarwienie, płaz sprawnie unika drapieżców.

Długość życia

Brak danych.

Znaczenie dla człowieka

Gatunek nie posiada szczególnego znaczenia dla człowieka.


Ciekawostki      

  • Arcovomer passarellii jest przedstawicielem monotypowego rodzaju Arcovomer.
  • Gatunek został opisany w 1954 roku przez brazylijskiego zoologa Antenor'a Leitão de Carvalho.
  • Przedstawiciele rodziny wąskopyskowatych charakteryzują się niewielkimi rozmiarami(przeciętnie nie przekraczają 1,5 cm długości ciała), choć istnieje kilka nieco większych gatunków(np. przedstawiciele rodzaju Kaloula, osiągający średnio 7 cm długości ciała). Dla przedstawicieli rodziny charakterystyczna jest dość wąska głowa w proporcjach do reszty ciała. Żaby prowadzą nadrzewny i naziemny tryb życia, brak przedstawicieli prowadzących typowo wodny tryb życia. Wąskopyskowate występujące na terenie Australii i Nowej Gwinei wyspecjalizowały nietypowy sposób rozwoju, omijając etap kijanki, przez co z jaja wykluwa się bezpośrednio rozwinięta żaba. Do owej rodziny zaliczany jest najmniejszy znany kręgowiec(Paedophryne amauensis), osiągający 7-8 mm(średnio 7,7 mm) długości ciała. Występuje on na terenie Nowej Gwinei i został odkryty dopiero w sierpniu 2009 roku(naukowo opisany w styczniu 2012 roku).
Bibliografia:
-http://www.iucnredlist.org/details/57681/0
-https://en.wikipedia.org/wiki/Arcovomer_passarellii
-http://www.herpetologynotes.seh-herpetology.org/Volume2_PDFs/Giaretta_Martins_Herpetology_Notes_Volume2_pages91-93.pdf
-http://www.checklist.org.br/getpdf?NGD158-11
-https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%85skopyskowate
-https://en.wikipedia.org/wiki/Microhylidae
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Paedophryne_amauensis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz