niedziela, 24 marca 2013

Drzewiak dwupręgi-kangur drzewny

inne nazwy: drzewiak Goodfellowa
  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Ssaki
  • Rząd: Dwuprzodozębowce
  • Rodzina: Kangurowate
  • Gatunek: Drzewiak dwupręgi(Dendrolagus goodfellowi)

Występowanie

Drzewiak Goodfellowa występuje w górskich lasach tropikalnych(od 3000 m n.p.m) na terenach Papui Nowej Gwinei.

Ogólny opis

Drzewiaki swym wyglądem odróżniają się od swych naziemnych kuzynów. Drzewiak Goodfellowa posiada silne, mocne kończyny, zakończone długimi pazurami. Korpus kangura jest smukły, a ogon długi. Sierść jest krótka i wełnista, koloru kasztanowego lub czerwono-brunatnego. Na grzbiecie kangura znajdują się dwie podłużne pręgi , a spodnia cześć ciała jest kremowa lub bladożółta. Długość ciała dorosłego kangura wynosi ok. 70 cm i 7 kg wagi.

Dymorfizm płciowy

Brak.

Populacja i zagrożenia

Drzewiak Goodfellowa jest poważnie zagrożonym gatunkiem, głównie ze względu na kłusownictwo i niszczenie lasów tropikalnych.

Pożywienie

Drzewiak Goodfellowa żywi się przede wszystkim liśćmi i gałęziami drzew, owocami, trawą i kwiatami.

Zachowanie

Drzewiak Goodfellowa jest powolny i niezdarny na ziemi, lecz szybki i zwinny w koronach drzew. Porusza się między konarami przy pomocy dalekich skoków, może skakać z drzew na ziemie z dużych wysokości (nawet 30 metrów) nie robiąc sobie przy tym żadnej krzywdy. Choć zanotowano kilka zachowań społecznych u tych drzewiaków, to na ogół są samotnikami. Samce posiadają dość duże terytoria, zachodzące na małe terytoria samic.

Rozród

Okres rozmnażania u drzewiaków Goodfellowa jest różny i zależy od panujących warunków atmosferycznych. Zazwyczaj po ciąży trwającej 20-35 dni, samica rodzi jedno młode, które zaraz po urodzeniu wspina się do wyczyszczonej wcześniej przez matkę torby. Młode rozwija się w torbie przez około 9-12 miesięcy. Po opuszczeniu torby często zostaje jeszcze z matką przez kilka miesięcy, odżywiając się jej mlekiem.

Naturalni wrogowie

Harpia papuaska(Harpyopsis novaeguineae), która atakuje zwykle młode osobniki oraz śpiewający pies z Nowej Gwinei(Canis lupus hallstromi), który jest zdziczałą rasom psa, blisko spokrewnionym z dingo. Atakuje kangury, które zeskoczyły z drzew na ziemie.

Długość życia

około 10 lat.

Znaczenie dla człowieka

Drzewiak niegdyś był celem polowań ze względu na jego smaczne mięsko lecz obecnie jest objęty całkowitą ochroną, choć pada ofiarą kłusowników. Z powodzeniem hoduje się go w ogrodach zoologicznych.

Ciekawostki

  • Przodkiem drzewiaków jest torbacz podobny do pademelona(Thylogale thetis), który pod koniec eocenu przekształcił się z kangura skalnego na kangura drzewnego w zmieniającym się środowisku.
  • Do rodzaju drzewiaków(Dendrolagus) zalicza się obecnie 12 kangurów drzewnych min. drzewiaka Bennetta, drzewiaka rudego, drzewiaka szarego, drzewiaka złotogrzbietego, drzewiaka jednobarwnego, drzewiaka ciemnego, naszego drzewiaka Goodfellowa i 5 innych drzewiaków.
  • Drzewiak Goodfellowa został nazwany na cześć brytyjskiego kolekcjonera zwierząt, zoologa i ornitologa Waltera Goodfellowa.
Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Drzewiak_dwupr%C4%99gi
-https://en.wikipedia.org/wiki/Goodfellow%27s_tree-kangaroo
-http://www.arkive.org/goodfellows-tree-kangaroo/dendrolagus-goodfellowi/
-http://animaldiversity.org/accounts/Dendrolagus_goodfellowi/
-http://eol.org/pages/325813/details

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz