niedziela, 10 marca 2013

Pegaz-skrzydlaty koń

Pierwsze podania

Pegaz to magiczny skrzydlaty koń z mitologi greckiej. Jak podaje mitologia, powstał wraz ze swoim bratem Chrysaorem po śmierci Meduzy, wyskakując z jej odciętej głowy, zerżniętej przez Perseusza. Inne źródła podaje iż Pegaz i jego brat, powstali po zmieszaniu krwi Gorgony z ziemią lub pianą morską. Pegaz odtąd zamieszkiwał okolice źródła Pirene na Akrokoryncie, aż do osiodłania go przez Bellerofonta. Bohater przy pomocy złotej uzdy, podarowanej mu przez Atenę, zdołał ujarzmić dzikiego konia i dzięki jego pomocy, pokonać Chimerę(potwora złożonego z ciała kozy, lwa i węża). Pegaz wraz z bohaterem postanowili dolecieć na Olimp, po pokonaniu Chimery, lecz niezadowolony Zeus, strącił Bellerofonta z grzbietu Pegaza i koń sam kontynuował podróż. Pegaz po dotarciu na szczyt został mianowany najważniejszym koniem Zeusa, a ten wiernie służył bogu przynosząc mu grzmoty i zawsze wiernie wykonując jego polecenia. W końcu Pegaz umarł ze starości, a jego pan za jego zasługi, przeniósł go na konstelację, tworząc Gwiazdozbiór Pegaza. Ponoć po śmierci Pegaza jego jedne pióro spadło na ziemie, w okolice miasta Tars.

Wygląd

Pegaz był przedstawiany jako skrzydlaty koń, maści śnieżno białej, lecz czasami także srebrnej, złotej lub czarnej. Jego wygląd był majestatyczny i wzbudzał podziw. Pegaz posiadał brata Chrysaora, który nie zasłynął niczym doniosłym, tak jak jego krewniak:
  •  Chrysaor-brat Pegaza, który narodził się wyskakując z odciętej głowy Meduzy. Mitologia wspomina jedynie o tym iż wraz z Kalliroe(córką Okeanosa), począł Echidne i Geriona.

W środkach masowego przekazu

Pegaz jest bardzo popularnym symbolem, stosowanym jako logo wielu firm. W cyklu powieści Harry Potter występuje pięć ras pegaza(abraksan, aetonan, granian, tesnal, testral). W grach Age of Mythology pegaz występuje jako jednostka zwiadowcza, a w Heroes of Might and Magic III  pegaz jest jednostką bojową Bastionu, który walczy wraz z dosiadającą go wojowniczką.

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Pegaz_(mitologia)
-https://en.wikipedia.org/wiki/Pegasus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz