poniedziałek, 19 stycznia 2015

Oophaga lehmanni - zmienny jak drzewołaz

inne nazwy: drzewołaz Lehmanna* 
 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Płazy
 • Rząd: Płazy bezogonowe
 • Rodzina: Drzewołazowate
 • Gatunek: Oophaga lehmanni

Występowanie

Gatunek endemiczny dla Kolumbii, gdzie został stwierdzony jedynie w dwóch miejscach na zachodnich stokach Cordillera Occidental min. w lasach deszczowych departamentu Valle del Cauca w pobliżu rzeki Anchicayá na zachód od miasta Dagua, oraz w departamencie Chocó na terenie Alto del Oso w pobliżu miasta San José del Palmar. Jego występowanie na terenie Serranía del Baudó(departament Chocó) nie zostało potwierdzone. Oophaga lehmanni żyje na terenie pagórkowatych lasów deszczowych 600-1200 m n.p.m.

Ogólny opis

Oophaga lehmanni jest dosyć dużym gatunkiem drzewołaza osiągającym 3,1-3,6 cm długości ciała. Skóra płaza jest gładka. Pierwszy palec u kończyn tego gatunku jest zawsze krótszy niż drugi. Istnieją trzy warianty kolorystyczne Oophaga lehmanni  żółty, pomarańczowy i czerwony na tle czarnej, lub ciemnobrązowej skóry. Jaskrawe zabarwienie obejmuje zwykle górną część pyska, tylną część głowy oraz część grzbietową wraz z podbrzuszem. Kończyny zwykle koloru czarnego z czerwonym paskowaniem. Wzór na ciele płaza jest zwykle charakterystyczny dla danego osobnika. Skóra Oophaga lehmanni w naturalnym środowisku jest pokryta trującą substancją. Gatunek podobny do drzewołaza wytwornego jednak w przeciwieństwie do niego drzewołaz Lehmanna nie produkuje histrionikotoksyny.

Dymorfizm płciowy

Końcówki palców samca posiadają srebrzystobiałe zabarwienie.

Populacja i zagrożenia

Oophaga lehmanni jest klasyfikowany jako gatunek krytycznie zagrożony, głównie z powodu na swój niewielki zakres występowania. Poważnym zagrożeniem dla tego gatunku jest także degradacja naturalnego środowiska poprzez karczowanie lasów pod nielegalne uprawy, pozyskiwanie drewna, zakładanie ludzkich osiedli, a także rozprzestrzenianie nielegalnych środków ochrony roślin. Od czasu do czasu gatunek pojawia się na nielegalnych targach zwierząt. Obecnie płaz objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Występuje także na terenie Parku Narodowego de Cali Natural Farallones. Płaz czasami hodowany w niewoli.

Pożywienie

Drobne bezkręgowce. Kijanki niezapłodnione jaja, mikroorganizmy, a także mniejsi i słabsi współtowarzysze(kanibalizm).

Zachowanie

Drzewołaz Lehmanna jest płazem o dziennym trybie życia. Typowo naziemny gatunek drzewołaza, rzadko wspinający się na niewysokie drzewa i krzewy, zwykle do 60 cm nad ziemią. Samce po osiągnięciu dojrzałości stają się terytorialne i często głośno śpiewają. Ekologia gatunku nadal zostaje słabo poznana.

Rozród

Zaraz po porze deszczowej samce wybierają odpowiedni teren do złożenia jaj(blisko wody i osłonięty przed drapieżnikami) i przy pomocy śpiewu przyciągają gotowe do godów samice. Jeżeli owa samica się pojawi i zaakceptuje samca, znosi kilka dużych jaj na blaszce dużego liścia ok. 1,2 metra nad ziemią. Samiec natychmiastowo zapładnia jaj i opiekuje się nimi. Samica nie uczestniczy w opiece nad potomstwem. Co jakiś czas samiec obraca jaja zapewniając im odpowiednią ilość tlenu. Po ok. 2-4 tygodniach od zapłodnienia samiec przenosi jaja na swój grzbiet i nosi je dzięki lepkiej wydzielinie skórnej. Tuż przed wykluciem umieszcza każde z jaj w osobnym zbiorniczku wody np. w dziuplach i liściach roślin bromeliowatych. Kijanki polują na mikroorganizmy, a także są dokarmiane niezapłodnionymi jajami. Jeżeli zdarzy się iż w jednym zbiorniku znajdą się dwie(lub więcej) kijanki to istnieje duże prawdopodobieństwo iż silniejsza zje tą słabszą. Po ok. 2-3 miesiącach kijanki przeobrażają się w osobniki dorosłe.

Naturalni wrogowie 

Ze względu na toksyczność żaby nie widnieje ona w jadłospisie większości drapieżników.

Długość życia

brak danych.

Znaczenie dla człowieka

Drzewołaz spotykany w niewoli, lecz nie polecany dla początkujących hodowców drzewołazów. Traktowany raczej jako rarytas. Wydzielina skórna drzewołaza jest obiektem badań w biomedycynie i farmakologi. Toksyny skórne drzewołazów niegdyś stosowane do zatruwania strzał przez Indian.

Ciekawostki


 • Oophaga lehmanni wskazuje dużą zmienność w obrębie jednej populacji np. kolorystyczną, czy głosową(zmienna jakoś i częstotliwość śpiewu zwłaszcza między południową, a północną populacją). Te różnice w obrębie jednego gatunku i jednej populacji są obecnie obiektem badań biologów. 
 • Oophaga lehmanni może hybrydyzować się z drzewołazem wytwornym(Oophaga histrionicus) do którego jest bardzo podobny. Niektórzy badacze sugerują iż nie należy tych płazów traktować jako osobne gatunki.
 • Drzewołaz swą nazwę gatunkową otrzymał ku pamięci Federico Carlos'a Lehmann'a Valencia. Kolumbijskiego ornitologa i działacza na rzecz ochrony przyrody.
 • Kiedy po raz pierwszy importowano drzewołaza Lehmanna poza granice państwa w celach sprzedażowych, prawie wszystkie osobniki zginęły. Drzewołaz uznawany jest za gatunek delikatny i wymagający doświadczenia w hodowli drzewołazów. 
 • Został opisany w 1976 roku.
 • Rodzaj Oophaga liczy 9 gatunków drzewołazów min. drzewołaza karłowatego(Oophaga pumilio), drzewołaza diablito*(Oophaga sylvatica) i Oophaga arborea.
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Lehmann%27s_poison_frog
-http://www.iucnredlist.org/details/55190/0
-http://amphibiaweb.org/cgi/amphib_query?where-genus=Oophaga&where-species=lehmanni
-http://animaldiversity.org/accounts/Oophaga_lehmanni/
-http://eol.org/pages/313609/details

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz