niedziela, 25 stycznia 2015

Pyroterium - nie wszystko co z trąbą to słoń

 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Ssaki
 • Rząd: Piroteria
 • Rodzina: Pyrotheriidae
 • Gatunek: Pyrotherium romeroi

Występowanie

Zamieszkiwał tereny Ameryki Południowej na terenie dzisiejszej Brazylii, Argentyny, Boliwii i Peru 29-23 miliony lat temu(końcowy oligocen). Przypuszczalnie preferował siedliska leśne blisko wody.

Ogólny opis

Pyroterium był masywnie zbudowanym, czworonożnym ssakiem dorastającym do 2,7 metra długości ciała, 1,5 metrów wysokości w kłębie i ważącym ok. 3,5 tony. Budową bardzo podobny do prymitywnych trąbowców(min. Moeritheriidae), jednak nie jest on blisko z nimi spokrewniony. Pyroterium posiadał zmodyfikowane siekacze, dwie w szczęce i dwie w żuchwie, które wyrastały na krótkie kły i rozciągały się poza otwór gębowy(podobnie jak ciosy, lecz krótsze). Budowa czaszki wskazuje także iż posiadał krótką trąbę. Uszy były krótkie o podobnej budowie do ssaków kopytnych. Kończyny masywne, wydłużone o podobnej budowie do trąbowców. Skóra przypuszczalnie pokryta szczątkowym owłosieniem. 

Dymorfizm płciowy

brak danych. Przypuszczalnie samce większe i masywniejsze. Możliwe także iż długość kłów była zależna od płci zwierzęcia.

Pożywienie

Roślinożerca. Przypuszczalnie żywił się liśćmi i gałązkami niskich drzew i krzewów, trawą i roślinami trawiastymi, owocami, a dzięki wyrośniętym kłom mógł wykopywać z ziemi korzonki i bulwy.

Zachowanie

Przypuszczalnie tryb życia przypominał nieco dzisiejsze trąbowce, choć zdania badaczy są podzielone. Niektórzy sądzą iż był ssakiem ziemnowodnym o podobnych przystosowaniach co dzisiejsze hipopotamy. Wydłużone kły pyroterium mogły służyć do przegrzebywania gleby w poszukiwaniu korzonków i bulw roślin, a w okresie godowym samce mogły ich używać jako broni. Niewielka trąba zwierzęcia zapewne miała podobne zastosowania jak trąby dzisiejszych słoni.

Rozród 

brak danych.

Naturalni wrogowie

Głównie duże, mięsożerne torbacze np. z rodziny Borhyaenidae.


Długość życia

brak danych.

Przyczyny wymarcia

Niejasna. Przypuszczalnie został wyparty przez lepiej przystosowane gatunki ssaków.

Ciekawostki


 • Nazwa "pyroterium" oznacza w polskim tłumaczeniu "ognisty ssak". Pierwsze szczątki tego ssaka znaleziono u podnóża wulkanu na terenie Argentyny.
 • Gatunek jest znany jedynie z kilku skamieniałości, głównie niekompletnych czaszek.
 • Pyroterium został opisany w 1889 roku przez argentyńskiego zoologa Florentino Ameghino.
 • Pyroterium jest przykładem konwergencji ewolucyjnej, gdyż wyspecjalizował podobne cechy do trąbowców mimo iż dzieliło ich bardzo dalekie pokrewieństwo.
 • Po dziś dzień badacze nie są do końca pewni gdzie szukać krewnych pyroterium. Obecnie rodzaj Pyrotherium klasyfikowany jest wraz z przypuszczalnie pokrewnymi rodzajami Baguatherium, Carolozittelia, Griphodon i Propyrotherium do rzędu Piroteria, który pochodzi przypuszczalnie od ksenungulatów(Xenungulata).
 • Rodzaj Pyrotherium obejmuje obecnie dwa znane gatunki min. Pyrotherium romeroi Pyrotherium macfaddeni. Niektórzy badacze wyróżniają także 3 inne, obecnie niepotwierdzone gatunki Pyrotherium giganteum, Pyrotherium planum i Pyrotherium sorondoi.
Bibliografia:
-https://es.wikipedia.org/wiki/Pyrotherium
-https://en.wikipedia.org/wiki/Pyrotherium
-http://dinoanimals.pl/zwierzeta/pyrotherium-ognista-bestia/
-http://prehistoric-fauna.com/Pyrotherium
-http://www.palaeocritti.com/by-group/eutheria/pyrotheria-1/pyrotherium

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz