wtorek, 24 marca 2015

Eukaliptus tęczowy - bajkowe drzewo

 • Królestwo: Rośliny 
 • Podkrólestwo: Rośliny naczyniowe 
 • Klasa: Okrytonasienne
 • Rząd: Mirtowce
 • Rodzina: Mirtowate
 • Gatunek: Eukaliptus tęczowy(Eucalyptus deglupta)

Występowanie

Eukaliptusa tęczowego w naturalnym środowisku można spotkać na terenie Nowej Brytanii, Nowej Gwinei, Seram, Celebes i Mindanao. Preferuje tereny zalesione o wilgotnej glebie.

Ogólny opis

Drzewo duże, osiągające do 75 metrów wysokości i ok. 1,8 szerokości pnia. Liście naprzemianlegle, wieczniezielone, szeroko lancetowate, osiągające 8-13 cm długości i 4-6 cm szerokości. Wierzchołek szpiczasty. Starsze liście ułożone skrętolegle na krótkich ogonkach, posiadające skórzastą powierzchnie. Kora jest najbardziej charakterystyczną cechą drzewa. Ciemnobrązowa kora zrzucana jest sezonowo, odsłaniając jej zieloną młodą warstwę, która wraz z dojrzewaniem przybiera koloru niebieskiego, fioletowego, różowego, pomarańczowego i czerwonego. Przy czym pojedyncze płaty kory wymieniane są w różnych okresach roku, dlatego często jest ona wielobarwna.

Rozmnażanie

Białe kwiaty po 6-8 na baldach zawieszone są na wiechu. Kulisty owoc w formie zdrewniałej torebki o długości 3-4 mm zamieszony jest na wiechu.

Zagrożenia

Nie podlega klasyfikacji w stopniach zagrożenia. Gatunek wydaje się występować pospolicie na swoim naturalnym zasięgu.

Długość życia

brak danych.

Znaczenie dla człowieka

Drzewo powszechnie uprawiane na plantacjach w celu wytwarzania papieru, głównie na Nowej Gwinei, Nowej Brytanii, Filipinach, Kongo i Sri Lance. Uprawiana także jako drzewo ozdobne.

Warunki uprawy

Drzewo uprawiane w strefie klimatu tropikalnego i subtropikalnego. Wymaga gleby wilgotnej, żyznej i dobrze oświetlonego stanowiska. Odznacza się bardzo silną transpiracją.

Ciekawostki


 • Jest jedynym gatunkiem eukaliptusa występującym na półkuli północnej.
 • Ze względu na tęczową korę drzewa roślina ta jest często mianowana jednym z najdziwniejszych cudów natury.
 • Drzewo w uprawie znajduje się od dość niedawna. Na Filipinach pierwsza uprawa tego drzewa powstała na początku XX wieku.
 • U większości eukaliptusów kora zrzucana jest sezonowa, a dojrzewające płaty kory często tworzą kontrastowe wzory, lecz tylko u eukaliptusa tęczowego w tak dużym stopniu.
 • Rodzaj Eucalyptus liczy ok. 600-700 gatunków drzew i krzewów. Do tego rodzaju zaliczamy min. eukaliptusa zachodniego(Eucalyptus occidentalis), eukaliptusa gałkowego(Eucalyptus globulus) i eukaliptusa królewskiego(Eucalyptus regnans).
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Eucalyptus_deglupta
-http://www.treehugger.com/natural-sciences/nature-blows-my-mind-rainbow-covered-eucalyptus-deglupta-trees.html
-http://eucalyptusdeglupta.com/
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Eukaliptus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz