czwartek, 12 marca 2015

Cygnus falconeri - łabędź większy od słonia, ale karłowatego.

inne nazwy: łabędź olbrzymi*
 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Ptaki
 • Rząd: Blaszkodziobe
 • Rodzina: Kaczkowate
 • Gatunek: Cygnus falconeri

Występowanie

Cygnus falconeri był łabędziem występującym endemicznie na wsypach Malta i Sycylia. Przypuszczalnie podobnie jak spokrewnione gatunki preferował stojące zbiorniki wodne np. jeziora, stawy i tereny bagienne. Znany z plejstocenu występując między 780, a 125 tysiącem lat temu.

Ogólny opis 

Cygnus falconeri przypominał przypuszczalnie typowego przedstawiciela rodzaju Cygnus(łabędzi) z długą szyją, masywnym ciałem, szerokimi skrzydłami, płaskim na końcu dziobem i krótkim ogonem. Jednak Cygnus falconeri osiągał o wiele większe rozmiary niż współczesne łabędzie, mierząc ok. 190-210 cm długości ciała, ok. 3 metry rozpiętości skrzydeł i ważąc ok. 16 kg. Przypuszczalnie podobnie jak u spokrewnionych gatunków dominującym kolorem upierzenia był biały. Duże rozmiary tego zwierzęcia sugerują iż nie latał sprawnie, lub co bardziej prawdopodobne był nielotem.

Dymorfizm płciowy

Brak danych. Przypuszczalnie samce osiągały większe rozmiary.

Pożywienie

Zapewne był roślinożercą, podobnie jak spokrewnione gatunki, żywiąc się roślinnością wodną i drobną roślinnością naziemną. Mógł także urozmaicać dietę w ślimaki i drobne owady.

Zachowanie

Brak danych. Wiadomo iż podobnie jak jego krewniacy był gatunkiem ziemnowodnym, unoszącym się głównie na tafli wody. Przypuszczalnie nie latał sprawnie, lub był nielotem.

Rozród

Brak danych. Zapewne tworzył pary monogamiczne na całe życie, pisklęta były zagniazdownikami, a opieka nad nimi spoczywała na obojgu rodziców.

Naturalni wrogowie

Brak danych. Przypuszczalnie młode mogły stawać się ofiarą dużych ryb i łasic, które dodatkowo także zagrażały jajom. Później także osobniki dorosłe mogły padać ofiarą niedźwiedzi i wilków, które przybyły na wyspę.

Długość życia

brak danych.

Przyczyny wymarcia

Niejasne. Cygnus falconeri wyewoluował podobnie jak inne gatunki na wyspie Malta i Sycylia po oddzieleniu wysp od stałego lądu ok. 5,3 milionów lat temu. Żył ok. 780-125 tysięcy lat temu, lecz dokładny okres wymarcia nie jest znany. Wymarł jednak przed ekspansją człowieka na te tereny, przypuszczalnie w wyniku zmian klimatycznych i ekspansji gatunków przybyłych ze stałego lądu. Powstały most łączący wyspy i stały ląd pod koniec plejstocenu umożliwił ekspansję wielu gatunków zwierząt obcych dla delikatnego endemicznego ekosystemu(np. niedźwiedziom i wilkom).

Ciekawostki


 • Cygnus falconeri jest jednym z największych(jak nie największym) przedstawicielem rodzaju Cygnus, który kiedykolwiek żył.
 • Cygnus falconeri był jednym z największych zwierząt żyjących na Malcie i Sycylii, przewyższając nawet tamże żyjące słonie, choć te nie przekraczały wysokości 180 cm.
 • Wraz z łabędzie olbrzymim na wyspach Malta i Sycylia odnaleziono kilka innych endemicznych wymarłych gatunków min. karłowate słonie Palaeoloxodon mnaidriensis, Palaeoloxodon falconeri, Palaeoloxodon melitensis i Palaeoloxodon antiquus leonardii(karłowaty podgatunek słonia leśnego), dużego żółwia lądowego Geochelone robusta, żurawia Grus melitensis, karłowatego hipopotama Hippopotamus melitensis, wydrę Lutra euxena i dużą popielice Leithia melitensis.
 • Został opisany przez brytyjskiego zoologa William'a Kitchen'a Parker'a.
 • Rodzaj Cygnus liczy 6 obecnie żyjących gatunków min. łabędzia niemego(Cygnus olor), łabędzia krzykliwego(Cygnus cygnus), łabędzia trąbiącego(Cygnus buccinator), łabędzia czarnodziobego(Cygnus colombianus), łabędzia czarnoszyjnego(Cygnus melancoryphus) i łabędzia czarnego(Cygnus atratus), a także 11 gatunków wymarłych min. Cygnus hibbardi, Cygnus mariae i Cygnus equitum(łabędź karłowaty*).
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Cygnus_falconeri
-https://en.wikipedia.org/wiki/Swan
-http://carnivoraforum.com/topic/9408259/1/
-http://scienceblogs.com/tetrapodzoology/2011/01/14/paleocreations-does-pleistocene-malta/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz