piątek, 27 marca 2015

Naga - wężopodobna

Pierwsze podania

Nagowie jako wężokształtne stworzenia występują w mitologi hinduskiej. Nagowie są dziećmi Kaśjapy i Kadru. O ich powstaniu opowiada jeden z mitów. Indyjski mędrzec Kaśjapa posiadał dwie żony Kadru i Vinatę, które pragnęły mieć potomstwo. Kadra prosiła o jak największą liczbę dzieci, natomiast Vinata chciała mieć mniej potomków, lecz obdarzonych siłą. Ich życzenia zostały spełnione. Kadra zniosła tysiące jaj z których niebawem wykluły się wężokształtne istoty nazwane Nagami, natomiast Vinata zniosła dwa jaja z których wykuły się ptakopodobne stworzenia nazwane Garuda i Aruna. Aruna szybko zyskał uznanie boga słońca Surja i został jego woźnicą, natomiast Garudzie przyszło służyć Nagą, jako iż jego matka Vinata była podległa Kadru. Pewnego razu Nagowie zażądali od Garudy aby ten ukradł bogom eliksir nieśmiertelności. Ten jednak wyczuwając podstęp wylał ukradziony napój i uwolnił się od zwierzchnictwa Nagów. Odtąd potomkowie Nagów i Garudy są do siebie negatywnie nastawieni.

Wygląd

Nagowie są określani jako wężopodobne stworzenia, lecz o bardzo mało sprecyzowanym wyglądzie. Najczęściej przedstawiani jako wyższa forma węża o większych rozmiarach, lub hybryda człowieka i węża o ludzkim ciele i ogonie węża zamiast nóg. Jeden z mitów mówi o tym iż Garuda przekazał eliksir nieśmiertelności Nagom, jednak Indra(król bogów) zauważył brak cudownego napoju i odebrał Nagom eliksir. W wyniku zamieszek związanym z odbiorem płynu, kilka kropel eliksiru wylało się na ziemie. Nagowie szybko zaczęły zlizywać napój z źdźbeł trawy przy okazji tnąc sobie języki(odtąd węże posiadają rozdwojony język). Nagowie nie zyskały nieśmiertelności, lecz możliwość odradzania się przy okazji zrzucania skóry.

W środkach masowego przekazu

Nagowie występują w kilku utworach fantasy, oraz grach RPG i komputerowych. Jako jedne ze stworzeń walczącymi z goblinami występują w powieści Xanth autorstwa Piersa Anthony’ego. W cyklu opowiadań o Harrym Potterze J. K. Rowling imię węża Lorda Voldemorta Nagini nawiązuje właśnie do Nagów. Nagowie występują także w świecie gier Dungeons & Dragons, Warcraft III, World of Warcraft i serii Heroes of Might and Magic.

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Nagowie_(mitologia)
-https://en.wikipedia.org/wiki/N%C4%81ga
-http://www.taraka.pl/bostwa_wezowe_naga_straznicy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz