środa, 22 czerwca 2016

Kałamarnica tęczowa - twór Dzikiej przyszłości

Kałamarnica tęczowa jest hipotetycznym gatunkiem zwierzęcia, zobrazowanym w serialu popularnonaukowym Dzika Przyszłość(The Future is Wild). W jednym z odcinków został przedstawiony świat za ok. 200 milionów lat. Kontynenty w tym okresie połączyły się, tworząc superkontynent Nową Pangeę(Pangea II) i Wszechocean. Niemal wszystkie dominujące gromady zwierząt wymarły min. ssaki, ptaki, płazy i gady, a ich nisze zostały zastąpione przez ryby i proste zwierzęta bezkręgowe. Duży rozkwit ewolucyjny objął kałamarnice, które zajęły miejsce ssaków i objęły swoim zakresem występowania nie tylko wody, ale i część lądową.

Kałamarnica tęczowa jest gatunkiem kałamarnicy, hipotetycznie występującej za ok. 200 milionów lat. Wyglądem przypomina obecnie występujące kałamarnice, lecz osiąga o wiele większe rozmiary. Przeciętna długość ciała mieści się w ok. 20-25 metrach, dodatkowo macki zwierzęcia często osiągają podobne rozmiary do ciała(przez co całkowita długość ciała może sięgać 40-45 metrów). Kałamarnica ta podniosła także sztukę kamuflażu niemal do perfekcji. Jej ciało kontroluję zmianę koloru, poprzez chromatofory(pigmentowe organella komórkowe) umiejscowione na powierzchni skóry i pozostające pod kontrolą mięśni i nerwów. Głowonóg posiada niemal nieograniczone zdolności zmiany kolorów i wzorów na ciele, przez co może stać się prawie niewidzialny(upodabniając kolorystykę ciała do wody), migotać różnobarwnymi kolorami, lub zabłysnąć jaskrawą barwą, aby odstraszyć napastnika, lub przyciągnąć partnera. Kałamarnica potrafi także wygenerować ruchowe wzory na ciele, symulując pływające stado srebropławów(podobne do ryb skorupiaki), w celu przyciągnięcia ofiar. Dobrze rozwinięty mózg pozwala zwierzęciu dopasować odpowiednie ubarwienie do sytuacji, przy współpracy z bardzo wyczulonymi zmysłami. Dość duża inteligencja bezkręgowca pozwala mu na rozpoznawanie krewnych. Zwykle kałamarnice uczą się jednego sygnału, który jest specyficzny dla danej spokrewnionej grupy zwierząt(ma to szczególne znaczenie podczas sezonu rozrodczego)

Kałamarnica tęczowa jest drapieżnikiem, często wykorzystującym szeroki wachlarz umiejętności zmiany ubarwienia do polowań. Ich ofiarami często padają ryboloty oceaniczne(ptako-podobne ryby, potomek dorsza, zajmujące nisze po ptakach morskich). Kałamarnica wyświetlając na ciele ruchome wzory i podpływając pod powierzchnie, pozoruje pływające stado srebropławów, co zachęca rybolota do przyfrunięcia blisko tafli wody. Zwykle wtedy kałamarnica łapie nieświadome błędu zwierzę, dzięki swoim wydłużonym mackom.

Kałamarnica tęczowa z uwagi na swoją wielkość, rzadko bywa ofiarą drapieżników. Jedynie rekinopaty(potomkowie dzisiejszych rekinów), żyjące stadnie, potrafią upolować dorosłego osobnika.

Raz do roku, wszystkie zdolne do rozrodu kałamarnice gromadzą się w południowo-zachodnim przylądku Nowej Pangei. Podczas równonocy jesiennej w pełni księżyca kałamarnice rozpoczynają swoje zachowania rozrodcze. Mimo samotnego trybu życia w tym okresie głowonogi tworzą wielkie stado, które rozświetla wody morza, tworząc niesamowity efekt. Samce migoczą różnobarwnymi kolorami w celu przyciągnięcia partnerki, która selektywnie wybiera ojca swoich dzieci. Samice wybierają samce o najżywszych kolorach i oryginalnych kombinacjach, co świadczy o zdrowiu i inteligencji partnera.

W filmie zostały przedstawione także inne gatunki kałamarnic, min:

  • Megakalmar- duży przedstawiciel kałamarnic, żyjący na lądzie. Przeją nisze ekologiczną po dużych ssakach, takich jak słonie. Pierwsza para macek u tych stworzeń pełni funkcję chwytną(jak u typowych kałamarnic), lecz pozostałe macki zostały przekształcone w silne kończyny kroczne. Jest stworzeniem wszystkożernym, żywi się owocami, grzybami, jak i poluje na mniejsze zwierzęta np. kalmagibony.
  • Kalmagibon - kałamarnice lądowe, które upodobniły się zachowaniem do małp. Głowonogi te prowadzą stadny i nadrzewny tryb życia. Tworzą złożone relację społeczne. Mogą wyewoluować w stworzenia tworzące cywilizację, podobnie jak ludzie. 

Bibliografia:
-http://speculativeevolution.wikia.com/wiki/Rainbow_squid
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzika_przysz%C5%82o%C5%9B%C4%87

1 komentarz:

  1. Wielki plus za ujęcie futurystyczne! Bardzo działa na wyobraźnię :)

    OdpowiedzUsuń