sobota, 15 sierpnia 2015

Mag - parający się magią

Pierwsze podania

Już od zarania dziejów, pierwotne ludy wierzyły w nadprzyrodzone moce rządzące prawami natury, zwane magią. Wierzono także iż istnieją ludzie(lub inne istoty) mogące się ową magią posługiwać. Byli oni zwykle darzeni wielkim szacunkiem i zaufaniem. Słowo 'mag' pochodzi z języka staroperskiego("maguš"), jako określenie kapłanów i astrologów z ludu Medów. Magom, kapłanom zoroastryzmu, przypisywano moce wróżbiarstwa i leczenia. Wraz z postępem cywilizacji i rozszerzaniem się religii chrześcijańskiej, magia stała się przedmiotem pogardy, a ludzi, których oskarżano o paranie się nią karano. Dziś magia w starciu z naukom jest uważana za pojęcie fantastyczne, lecz wielce popularne ze względu na popularne filmy i książki ukazujące nadnaturalne moce.

Magia i religia 

Religia, jak i magia przyjmują podobną wiarę w istnienie świata nadprzyrodzonego, pozazmysłowego, lecz większość religioznawców rozróżnia znacząco obie aktywności. Jak tłumaczą, osoba posługująca się magią(mag, szaman itp.) dzięki swoim umiejętnością potrafi wpływać(wymuszać) na bieg wydarzeń, a jedyną trudnością w magicznych praktykach jest spotkanie silniejszej magicznej mocy, natomiast kapłan, posługujący się wiarą, poprzez modlitwę nie wypływa bezpośrednio na otaczający go świat, a jedynie może przebłagać istoty duchowe(np. Boga). Jednak magia i religia nie zawsze się wykluczają. U rdzennych mieszkańców Afryki, Ameryk, Oceanii i pierwotnych plamień Euroazjatyckich magia i wierzenia religijne były ściśle ze sobą powiązane. Poprzez magiczne rytuały leczono chorych, przyzywano deszcz, odpędzano złe duchy, czy kontaktowano się z bogami. W niektórych wyznaniach, jak chrześcijaństwo, islam, czy judaizm stosowanie magii jest zakazane.  W średniowiecznej Europie za uprawianie magii groziło spalenie na stosie. Według Ewangelii Mateusza Trzej Królowie, którzy złożyli pokłon i dary narodzonemu Jezusowi Chrystusowi byli magami perskimi.

Najbardziej znani magowie i czarodzieje 


 • Merlin -  bohater legend arturiańskich. Jeden z najbardziej znanych czarodziejów. Doradca i bliski przyjaciel króla Artura. Postać Merlina pojawia się w wielu brytyjskich legendach. Ogłosił Artura królem po wyciągnięciu przez niego miecza ze skały, polecił wzniesienie Camelotu, wzniósł Stonehenge i był jednym z Rycerzy Okrągłego Stołu.
 • Gandalf - bohater powieści John Ronald Reuel Tolkien Hobbit, czyli tam i z powrotem i Władca Pierścieni. Jeden z boskich istot Majarów. Zwany był Szarym Gandalfem. Przewodził wyprawie wraz z Thorinem Dębową Tarczom, Bilbem Bagginsem i dwunastoma krasnoludami w celu odzyskania Samotnej Góry, oraz Drużynie Pierścienia. 
 • Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore - czarodziej i bohater powieści Joanne Kathleen Rowling Harry Potter. Jeden z najsłynniejszych czarodziei w świecie Harrego Pottera. Dyrektor Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, oraz przyjaciel głównego bohatera. Zginą w 6 odsłonie powieści Harry Potter i Książę Półkrwi.

Inne magiczne profesje


 • Czarodziej - osoba posługująca się białą magią, często kojarzona z dobrem. Najsławniejszymi czarodziejami są np. Merlin i Gandalf.    
 • Czarnoksiężnik, czarownica - postać mogąca opanować sztukę czarnoksięstwa, czyli tzw. czarnej magii. Zwykle kojarzony z siłami zła i ciemności. Najbardziej znani czarnoksiężnicy to Czarnoksiężnik z Krainy Oz, Morgana Le Fay i Lord Voldemort.
 • Wiedźma - w słowiańskich wierzeniach nazywano tak kobiety posiadające wiedzę na temat znachorstwa, zielarstwa, medycyny, czy przyrody. Pierwotnie osoba szanowana w społeczeństwie, później wraz z rozwojem chrześcijaństwa wiedźmiństwo było uznawane za zbrodnie i karane. Obecnie słowo 'wiedźma' często kojarzone jest z siłami zła. 
 • Druid -  kapłan celtycki, przewodzący uroczystością religijnym, a także wróżbita, przepowiadający przyszłość. Często kojarzony z siłami natury.
 • Szaman -  osoba pełniąca funkcję religijne, posiadająca moce magiczne i mogąca porozumiewać się z duchami i demonami. Szamanizm jest obecnie nadal praktykowany przez tubylcze plemiona na wszystkich kontynentach.
 • Wróżbita - postać posługująca się wróżbiarstwem, czyli odczytywaniem przyszłości. W obecnych czasach najpowszechniejsza magiczna profesja.
 • Nekromanta - osoba posługująca się sztuką nekromancji, czyli magią ściśle związaną z siłami śmierci. Nekromanta mógł wskrzeszać umarłych i odczytywać przyszłość ze zwłok. Najsłynniejszym nekromantą był Doktor Johann Faust bohater dramatu Johanna Wolfganga von Goethego Faust. 
 • Licz, lisz - postać najczęściej występująca w grach i literaturze fantasy. Nieumarły mag, posługujący się magią śmierci i nekromancją. W niektórych wersjach formą przejściową licza jest nekromanta.
Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Mag_(kap%C5%82an_perski)
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Magia
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Czarodziej
-https://en.wikipedia.org/wiki/Magician_(fantasy)

1 komentarz: