wtorek, 19 listopada 2013

Tytan - pierwsze pokolenie bogów

Pierwsze podania

Tytani to istnienia pochodzące z mitologi greckiej. Dzieci pierwszych bogów Uranosa(Nieba) i Gai(Ziemi) oraz rodzeństwo hekatonchejrów(sturękich) i pierwszych cyklopów(cyklopów niebiańskich). Należeli do nich między innymi Kronos, Rea, Temida, Okeanos i Tetyda. Uranos jednak przerażony potęgą i siłą swych dzieci postanowił wtrącić ich do Tartaru, tak jak to wcześniej zrobił z hekatonchejrami i cyklopami, lecz Gaja kochała swe dzieci i w celu zatrzymania swojego małżonka przed tym czynem wręczyła jednemu z tytanów Kronosowi sierp, który mógł zranić pierwszego boga. Kronos zaatakował swego ojca obcinając jego jądra i wrzucając do oceanu. Z krwi Uranosa Gaja stworzyła Erynie, meliady i gigantów, a z piany morskiej zmieszanej z krwią z jąder boga powstała Afrodyta, bogini miłości i pożądania. Uranos przepowiedział jednak że skończy podobnie jak on, zdradzony przez swojego syna w celu odebrania władzy. Kronos przejął tron po Uranosie i poślubił swoją siostrę Reję, jednak nie uwolnił swych braci z Tartaru jak obiecał matce, a ponadto zjadał każde swoje dziecko zrodzone przez Reję. Jednak kiedy tytanida była po raz kolejny w ciąży, postanowiła ochronić dziecko przed pożarciem. Dała swemu małżonkowi kamień owinięty w pieluchę którego zjadł, a same dziecko oddała nimfą pod opiekę. Dziecko nazwano Zeus, a kiedy ten dorosną postępem przy pomocy swej matki i pierwszej miłości Metydy podał Kronosowi środek wymiotny, a ten zwrócił uwięzione dzieci w jego żołądku min. Posejdona, Hadesa, Demeter, Hestię i Herę. Zeus wypowiedział wojnę swojemu ojcu i dzięki pomocy uwolnionych cyklopów i sturękich oraz niektórym tytanom pokonał go i popierających go tytanów. Ci zostali strąceni do Tartaru, a Kronosowi w geście litości oddano pod panowanie pola elizejskie w części Hadesu.


Najbardziej znani tytani:


  • Kronos- syn Gai i Uranosa oraz ojciec Zeusa, Posejdona, Hadesa, Hery, Hestii i Demeter. Małżonek Rei. Po obaleniu swojego ojca Uranosa, zasiadł na tronie oraz pożerał swoje dzieci ze strachu iż odbiorą mu władze, jednak Reja ocaliła najmłodsze dziecko Zeusa przed pożarciem, który kiedy dorósł odebrał władze swemu ojcu, zaś jemu dał pod panowanie pola elizejskie.
  • Reja- córka Gai i Uranosa, matka Zeusa, Posejdona, Hadesa, Hery, Hestii i Demeter oraz małżonka Kronosa. Uratowała swoje najmłodsze dziecko przed pożarciem przez własnego ojca.
  • Prometeusz - syn  Japeta i Klimene. Stwórca ludzi. Ukradł ogień ludzkości za co Zeus skazał go na męki podczas których przybity do klifu, każdego ranka sęp zjadał mu wątrobę, która później na nowo odrastała. W końcu kiedy ptak został zabity przez Heraklesa, Prometeusz zemścił się na Zeusie podpowiadając ludziom, aby Zeus wybrał ofiarę, którą chce aby mu składano. Zaoferowano skórę i kości pod którymi było schowane mięso oraz tłuszcz po którym nie znajdowały się tylko kości. Zeus myśląc że pod tłuszczem znajduje się mięso, wybrał drugą opcję, dzięki czemu od tego czasu składano mu w ofierze jedynie tłuszcz i kości. Zeus był wściekły na Prometeusza dlatego wysłał Pandorę z tajemniczą puszką, aby uwiodła tytana. Jednak ten to przewidział i odrzucił zaloty kobiety, chociaż jego brat Epimeteusz, zaproponował Pandorze ożenek z nim. Kobieta zgodziła się, a po jakimś czasie zaciekawiona co znajduje się w puszce otwarła ją, uwalniają choroby, burze i wszelkie smutki na ludzkość, któa po jakimś czasie była na skraju wyginięcia. Kiedy pozostała jedynie para małżonków(Pyrra i Deukalion) oraz jedna córka Pandory, Gaja zlitowała się nad nimi i nakazała im rzucać kamienie za siebie z których wyrastali kolejni ludzie.
  • Atlas - syn  Japeta i Klimene oraz brat Prometeusza, Epimeteusza i Menojtiosa. Walczył w tytanomachii po tronie Kronosa, który wysłał go na Olimp, aby pokonał bogów. Atlas był o wiele silniejszy od boskich braci(Posejdona, Hadesa i Zeusa), których szybko powalił. Jednak Zeus rzucił piorunami w czterech tytanów podtrzymujących nieboskłon powalając ich, a Atlas chcą ratować sytuację wziął na swoje barki ciężar nieba. Od tego czasu Atlas podtrzymuje nieboskłon.

Wygląd

Tytani w przeciwieństwie do swych braci byli najbardziej podobni do swoich rodziców, co uchroniło ich ponadto przed wtrąceniem do Tartaru, jak to się stało z jednookimi cyklopami i sturękimi hekatonchejrami. Można powiedzieć iż wyglądem przypominali ludzi, choć byli od nich o wiele więksi i potężniejsi. Poza tytanami, do boskich stworzeń zaliczani są także ich braci min.:

  • Cyklopi - w mitologii greckiej stworzenia z jednym okiem. Cyklopów można podzielić na cyklopów niebiańskich, stworzonych jako pierwszych i cyklopi synowie Posejdona. Cyklopi niebiańscy to bracia tytanów i sturękich, strąceni do Tartaru przez swojego ojca. Uwolnieni przez swojego brata tytana Kronosa, któremu pomagali w walce z Uranosem. Jednak Kronos ponownie uwięził ich w podziemiach z których już ostatecznie oswobodził Zeus. Przepowiednia mówiła iż z cyklopami u boku zwycięstwo w wojnie stanie po stronie Zeusa. Cyklopi doskonali kowale, wykuli dla Zeusa potężna broń zwaną Piorunem, dzięki której wygrał wojnę. Cyklopi wykuli także trójząb Posejdona oraz hełm Hadesa. Cyklopi niebiańscy zostali wybici przez Apollo po tym jak Zeus Asklepiosa syna Apollo, który swymi czynami dorównywał bogom. Następne pokolenie cyklopów zostało poczęte przez Posejdona. Najsławniejszym cyklopem jest Polifem, który został oślepiony przez Odyseusza, którego więził.
  • Hekatonchejrowie- czyli sturęcy. Bracia tytanów i cyklopów, posiadający po 100 rąk i 50 głów. Uwięzieni przez Uranosa w Tartarze, gdzie następnie zostali chwilowo oswobodzeni przez Kronosa, lecz ostateczną wolność dał im Zeus. Walczyli w tytanomachii po stronie Zeusa.
  • Giganci - w mitologi greckiej olbrzymy o wężowych nogach. Zostali zrodzeni z krwi Uranosa, która Gaja wchłonęła. Giganci byli rządni władzy i zagrozili iż zdobędą Olimp. Bogowie dzielnie walczyli z gigantami wspomaganymi przez samą Gaję. W końcu jednak przy pomocy Heraklesa bogowie odnieśli zwycięstwo, a pozostali przy życiu giganci zostali przygnieceni głazami i górami.

W środkach masowego przekazu

Tytani rzadko występują w książkach, filmach, czy grach. Zazwyczaj są przedstawiani tak jak w mitologii, jako bogowie. W grze D&D(Dungeons & Dragons) to olbrzymie istoty o niemal boskich mocach, a w Heroes Might and Magic tytani to machiny w których została umieszczona dusza bohatera lub wojownika.

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Tytani
-https://en.wikipedia.org/wiki/Titan_(mythology)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz