sobota, 28 grudnia 2013

Bilbil cienkodzioby - smukły i zielony bilbil

 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Ptaki
 • Rząd: Wróblowe
 • Rodzina: Bilbile
 • Gatunek: Bilbil cienkodzioby(Andropadus gracilirostris)

Występowanie

Zamieszkuje środkową Afrykę od południowego Senegalu przez Gwinee, Sierra Leone, Liberie po południowy Sudan Południowy i środkową Kenię, a na północ od południowej Republiki Środkowoafrykańskiej po północną Angolę i północną Katangę w Demokratycznej Republice Konga. Zamieszkuje głównie tereny leśne min. lasy deszczowe, suche lasy tropikalne oraz tropikalne i subtropikalne lasy górskie.

Ogólny opis

Bilbil cienkodzioby to nieduży ptak z długim dosyć długim ogonem i krótkimi skrzydłami. Dziób jest lekko wydłużony. Prawdopodobnie wymiary wahają się w granicach 15 cm długości ciała(informacja niepotwierdzona). Upierzenie ptaka jest zwykle koloru oliwkowego lub brązowozielonego z szarym lub szarozielonym brzuchem i karkiem. Dziób i nogi ptaka koloru ciemnego, jasnoczarnego.

Dymorfizm płciowy

Niewyraźny. Samica nieco mniejsza od samca.

Populacja i zagrożenia 

Ptak nie jest gatunkiem zagrożonym i klasyfikowany jako gatunek najmniejszej troski, ze względu na szeroki obszar występowania wraz z dość pospolitym występowaniem. Uważany za lokalnie licznego, populacja na poziomie stabilnym. Największym zagrożeniem dla tego ptaka może być utrata siedliska.

Pożywienie

Głównie owady, lecz także owoce, nasiona, a czasami niewielkie kręgowce.

Zachowanie

Ptak jest rzadko obiektem obserwacji. Zazwyczaj zlokalizować można go jedynie po głosie, charakterystycznym dla bilbili, czyli cieniutkich popiskiwaniach. Zwykle przesiaduje na drzewach, schowany w gęstej koronie.

Rozród

Słabo poznany. Gniazda zakładane są na drzewach. Zwykle 5 różowawych jajek są wysiadywane przez samice, a zwykle po 11-14 dniach wykluwają się pisklęta. Pisklętami opiekują się oboje rodzice, czasami z pomocą młodych z poprzedniego miotu. Zwykle po 16 dniach od wyklucia uczą się latać i stają się w miarę samodzielne. Bilbil cienkodzioby jest gatunkiem monogamicznym.

Naturalni wrogowie

Prawdopodobnie duże ptaki drapieżne, koty, węże itp.

Długość życia

brak danych.

Znaczenie dla człowieka

Nie posiada większego znaczenia dla człowieka. Bardzo rzadko spotykany w handlu. W większych stadach uważany za szkodnika upraw.

Ciekawostki


 • Słowo bilbil pochodzi z języka perskiego i oznacza słowika.
 • Nazwami synonimicznymi dla tego gatunku są Stelgidillas gracilirostris i Pycnonotus gracilirostris.
 • Niegdyś bilbil cienkodzioby klasyfikowany był do rodzaju Pycnonotus.
 • Jeden z autorów pewnego tekstu napisał iż głos bilbila(szczeciaka rudouchego{Hypsipetes amaurotis}), jest najbardziej nieatrakcyjnym głosem ze wszystkich ptaków.
 • Do rodzaju Andropadus klasyfikowanych jest obecnie 19 gatunków bilbili min. bilbil ciemnouchy(Andropadus milanjensis), bilbil oliwkowogłowy(Andropadus olivaceiceps) i bilbil zielony(Andropadus virens). Niegdyś jedynym przedstawicielem rodzaju Andropadus był bilbil posępny(Andropadus importunus).
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Slender-billed_greenbul
-http://www.hbw.com/species/slender-billed-greenbul-andropadus-gracilirostris
-http://www.iucnredlist.org/details/22712791/0

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz