środa, 25 grudnia 2013

Sukkub - piekielna piękność

Pierwsze podania

Sukkub według biblijnych wierzeń i demonologii to demon objawiający się ludziom(w szczególności mężczyzną) pod postacią pięknej kobiety. Sukkub najczęściej dzięki swojemu urokowi zmusza ludzi do robienia rzeczy według swojej woli, co wiąże się także z pożyciem seksualnym, jeśli chodzi o mężczyzn. Najsłynniejszym sukkubem jest Lilith, pierwsza żona Adama, a po odejściu z raju, jedna z żon Lucyfera. Dzięki swojemu urokowi zabijała ona dzieci Adama i Ewy, a jedyną ochroną przed tym demonem miał być amulet na którym były wyryte imiona trzech aniołów Senoy, Sansenoy i Semangelof. Innymi sukkubami są min. Mahalath , Agrat Bat Mahlat i Naama.

Wygląd  

Sukkuby najczęściej przedstawiane są jako zwykłe demony, które jedynie w oczach swoich ofiar wyglądają na piękne istoty. Często także wygląd pięknej kobiety jest ich oryginalnym wizerunkiem, a jedynymi cechami świadczącymi o ich demonim pochodzeniu to najczęściej rogi, kopyta i ogon. W wielu innych wierzeniach występują podobne istoty min:

  • Lilith-w legendach hebrajskich, była pierwszą kobietą stworzoną przez Boga(jeszcze przed Ewą), wraz z pierwszym mężczyzną Adamem. Jako że czuła się na równi z mężczyzną, nie tolerowała służalczej postawy wobec Adama. Uciekła z raju i dała życie Lililą, demonicznym duchom, prawdopodobnie poczętych jeszcze z Adamem lub z demonami. Adam poprosił Stwórce, aby sprowadził Lilith z powrotem do raju. Bóg dał swoim trzem aniołom, które zwały się Senoy, Sansenoy i Semangelof, zadanie sprowadzenia pierwszej kobiety. Anioły zagroziły Lilith że będą zabijali setną część dzieci kobiety dziennie, do póki ta nie wróci do Edenu. Lilith także zagroziła że w zamian będzie zabijała dzieci Adama i Ewy, nie mogła jedynie zabić tych, którzy nosili przy sobie amulety z imionami trzech aniołów. Lilith w końcu wstąpiła do piekła i została małżonką Belzebuba, lub Lucyfera według innego źródła.
  • Inkub-sukkub płci męskiej. Objawiał się ludziom(w szczególności kobietą) pod postacią niezwykle przystojnego mężczyzny. Według Malleus Maleficarum inkuby zapładniały nasieniem mężczyzn, zebranym przez sukkuby kobiety, tworząc kambiony, które były ludźmi oddanymi Szatanowi.

  • Qarinah- istota z arabskich podań, wkraczająca do ludzkich snów i marzeń, często pod postacią pięknej kobiety. Wielu twierdzi iż nie stanowiła dla ludzi realnego zagrożenia, choć niektóry mówią iż mogła spowodować opętanie. Dla osób trzecich często widziana pod postacią kota, lub innego zwierzęcia domowego przypatrującego się śpiącemu człowiekowi.
  • Mohini- piękna kobieta z indyjskiej mitologi, która wędruje samotnie poszukując mężczyzn, których omamia swym urokiem, a następnie zabija.

W środkach masowego przekazu

Niegdyś wyrzeźbiony wizerunek sukkuba na karczmie, oznaczał iż ta prowadzi dom publiczny. Najsławniejsze sukkuby pochodzą z Malleus Maleficarum, czyli w starożytnym teksie przedstawiającym sukkuby jako demony kradnące nasienie mężczyzn, aby zapładniać kobiety tworząc kambiony. Sukkub występuje także w wielu grach komputerowych, najczęściej jako niezwykle urodziwy demon, swym urokiem mącącym w umysłach osobników płci męskiej. W Dungeons & Dragons sukkuby reprezentują demonich tanari'ri wraz z nieco od nich niższymi inkubami. W grze strategicznej Heroes Might and Magic sukkub po raz pierwszy wystąpił w nieoficjalnym dodatku do gry In The Wake of God's, gdzie był dowódcami frakcji Inferno. Następnie pojawiały się w Heroes V i VI jako jednostka Inferno, potrafiąca strzelać w przeciwników ognistymi pociskami oraz hipnotyzować wrogów.

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Sukkub
-https://en.wikipedia.org/wiki/Succubus
-http://wiedzmin.wikia.com/wiki/Sukkub
-http://sfery.wikia.com/wiki/Sukkub

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz