niedziela, 4 października 2015

Ardea bennuides - prawdziwy ptak Bennu

inne nazwy: czapla Bennu*
  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Ptaki
  • Rząd: Pelikanowe
  • Rodzina: Czaplowate
  • Gatunek: Ardea bennuides

Występowanie

Szczątki Ardea bennuides zostały odnalezione na terenie Umm al-Nar w Zatoce Perskiej(Zjednoczone Emiraty Arabskie). Przypuszczalnie niegdyś zamieszkiwał rejony Półwyspu Arabskiego i Afryki Północnej. Zapewne jak inni przedstawiciele czaplowatych, gatunek preferował tereny podmokłe, tereny bagienne i brzegi rzek.

Ogólny opis

Gatunek znany jedynie z niekompletnej kości tibiotarsusu(kość goleniowo-nastopkowa). Z badań nad owym znaleziskiem wynikało iż czapla osiągała ok. 2 metry wysokości i była największym znanym przedstawicielem czaplowatych. Z przedstawień pradawnych ludów wynika iż czapla posiadała szaro-białe upierzenie z długimi, ozdobnymi piórami na głowie.

Dymorfizm płciowy

Przypuszczalnie jak u większości gatunków czapli, brak wyraźnego dymorfizmu płciowego.

Pożywienie

Brak danych.

Zachowanie

Brak danych. Przypuszczalnie zachowanie nie odstawało zbytnio od innych przedstawicieli rodzaju Ardea. Z uwagi na okresowo zmienne środowisko życia ptaka, był on przypuszczalnie gatunkiem wędrownym, ściśle związanym z cyklicznymi wylewami rzek np. Nilu.

Rozród

Brak danych.

Naturalni wrogowie

Przypuszczalnie ze względu na wielkość czapli była ona rzadko celem drapieżników. Dorosły osobnik mógł obawiać się min. dużych kotów, krokodyli, dzikich psowatych, hien itp. Pisklęta natomiast mogły dodatkowo padać ofiarą dużych ptaków drapieżnych.

Długość życia

Brak danych.

Przyczyny wymarcia

Nieznane. Odnalezione szczątki Ardea bennuides datowane są na ok. 2500-2000 r p.n.e. Gatunek był spotykany przez starożytnych Egipcjan, a jego niecodzienna wielkość, oraz rzadkość była przypuszczalnie inspiracją do stworzenia mitycznego ptaka Benu, duszy boga Ra. Badacze skłaniają się iż mógł uczestniczyć także w powstawaniu mitów o legendarnych ptakach w innych kulturach(feniksa, cz nawet chińskiego Fenghuanga). Nie wiadomo z jakich przyczyn i kiedy dokładnie gatunek wymarł, lecz był już przypuszczalnie rzadki, gdy ludzie kolonizowali nowe tereny.

Ciekawostki

  • Ardea bennuides został opisany w 1977 roku przez duńskiego geologa Ella Hoch'a, na podstawie jedynego odnalezionego fragmentu ptaka, niekompletnej kości tibiotarsusu.
  • Starożytne papirusy i rysunki naścienne często przedstawiają ptaka Benu. Przypuszczalnie są jedynymi znanymi źródłami informacji na temat wyglądu wymarłej czapli, mimo iż egipska sztuka często dodaje wiele atrybutów przedstawianym postacią.
  • Niektórzy badacze sądzą iż inspiracją do stworzenia legendarnych ptaków, jak Benu, czy feniks, może być także przypuszczalnie blisko spokrewniona z opisywanym gatunkiem czapla olbrzymia(Ardea goliath). Jednak naukowcy uważają iż przedstawiane wizerunki mitycznych ptaków różnią się zbytnio od owego ptaka. Ponadto czapla olbrzymia nie występuje(i przypuszczalnie nie występowała) na terenie delty Nilu, preferując południowe tereny Afryki.
  • Rodzaj Ardea liczy 11-12 gatunków współcześnie żyjących czapli i 6-8 gatunków wymarłych min. Ardea howardae, Ardea polkensis i 3 obecnie nie opisane gatunki.
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Bennu_heron
-https://es.wikipedia.org/wiki/Ardea_bennuides
-https://books.google.pl/books?id=z9gMsCUtCZUC&pg=PA19&lpg=PA19&dq=Ardea+bennuides&source=bl&ots=JUWojppe2R&sig=Ccb7ssZGSrMJsrglzGS2RlPdiSk&hl=pl&sa=X&ved=0ahUKEwidzM-5icbMAhXK2ywKHQFnAIQQ6AEIQjAI#v=onepage&q=Ardea%20bennuides&f=false

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz