sobota, 9 stycznia 2016

Kościotrup - ożywiony szkielet

Pierwsze podania

Kościotrup jest istotą nieumarłą, ożywionym szkieletem danej istoty. W mitologii i wierzeniach rzadko można spotkać istotę nieumarłą, zbudowaną jedynie z samych kości, jednak jej popularność w znaczący sposób przeważa w świecie fantasy. Postać ożywionego szkieletu często można spotkać w średniowiecznych i barokowych alegoriach Danse Macabre(Taniec śmierci). Poeci i malarze często przedstawiali w swoich dziełach żywe szkielety, które tańcząc i towarzysząc ludziom, przypominały o nieuchronnym losie śmierci. Także w motywie malarskim Triumf śmierci często przedstawiano szkielety, zabijające żywych, lub zbierające ciała. Nieraz personifikowano samą śmierć jako szkielet z kosą(często także na koniu, lub na wozie ciągniętym przez czarne woły), podobnie jak w dzisiejszych czasach.

Wygląd

Kościotrup to szkielet istoty(zwykle humanoidalnej), ożywiony za pomocą czarów, rytuałów, zakłóceń, czy mikstur. W przeciwieństwie do zombie nie posiadają powłoki cielesnej(przynajmniej w większości), lecz same kości, odziane czasem w kawałki tkanin, lub zbroję. Następy szkieletów służących do walki są często dodatkowo wyposażone w bronię, będąc martwą istotą niosącą śmierć. Sam szkielet może być jedynie kontrolowanymi kościami(marionetką) za pomocą magii, lub nieumarłym naczyniem na skrępowaną duszę, które zmuszona jest wykonywać rozkazy swego pana.

  • Licz(lisz, lich) - nieumarła istota, powstałą zwykle z czarodzieja(nekromanty), chcącego osiągnąć nieśmiertelność. W przeciwieństwie do większości nieumarłych istot, posiadają one wolną wolę i potężną moc magiczną, zwykle z wachlarzu czarnoksięstwa i nekromancji. Jednak w przeciwieństwie do np. wampirów(które także są nieumarłymi o wolnej woli), istoty te ulegają zwykle rozkładowi, także w przeciągu lat ciało licza zamienia się zwykle w szkielet.
  • Zombie(zombi, ożywieniec, trup) - istota nieumarła, podobnie jak szkielet, zwykle nie posiadająca wolnej woli. Od ich kościanych towarzyszy wyróżnia je to iż posiadają powłokę cielesną, często w różnym stadium rozkładu. W wyniku stężenia pośmiertnego ciało zombie jest zwykle twarde, a mięśnie nie posiadają ograniczeń, przez co umarlaki obdarzone są także nadludzką siłą. Często także w gnijącym ciele zombie roją się niebezpieczne patogeny, przez co często zadane przez nich rany wiążą się z zakażeniami, a nieraz powodują epidemię. Postać zombie stałą się sławna, głównie za sprawą wierzeń ludów zachodnioafrykańskich voodoo. Wyznawcy religii voodoo wierzą iż można ożywić ciało zmarłej osoby(za sprawą mikstur, narkotyków i magii), która będzie odgrywać rolę podobną do niewolnika.    
  • Kościany smok - istota nieumarła, powstała z ożywionego szkieletu smoka. Postać popularna w produkcjach fantasy, obdarzona niezwykłą siłą, wzbudzająca strach i popłoch, a czasami obdarzona umiejętnościami, które posiadała za życia.       

W środkach masowego przekazu

Kościotrupy, wraz z zombie są najpopularniejszymi istotami występującymi w działach fantasy, gdzie występuje świat nieumarłych. Zwykle przedstawiane jako istoty złe, wykorzystywane przez sowich twórców do mordowania i prowadzenia walk. Nie posiadają szczególnych umiejętności, a ich kości łatwo połamać, dlatego najczęściej szkielety traktowane są jako mięso armatnie. Do najpopularniejszych dzieł, gdzie występują kościotrupy można wymienić Sagę o wiedźminie, serie powieści A Game of Thrones i grę fantasy Dungeons & Dragons.
        
Bibliografia
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Nieumarli
-https://en.wikipedia.org/wiki/Undead
-https://en.wikipedia.org/wiki/Skeleton_(undead)
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Zombie
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Licz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz