poniedziałek, 4 lutego 2013

Alka olbrzymia- Jak pingwin! Przyroda i człowiek przeciwko niej

 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Ptaki
 • Rząd: Siewkowe
 • Rodzina: Alki
 • Gatunek: Alka olbrzymia(Pinguinus impennis

Ogólny opis

-Występowanie
Występowała niegdyś na wybrzeżach Labradoru, Grenlandii, Szkocji, Norwegi i kilku mniejszych wyspach. Zimą widywana aż po Florydę, Półwysep Iberyjski i Abisyński. 

-Opis gatunku
Alka olbrzymia była czarno-białym nielotnym ptakiem, przypominającym pingwina. Przeciętnie osiągały ok. 80 cm długości i wagę ok. 5 kg. Wierzchnia cześć ciała alki była koloru czarnego, a spodnia biała. Głowa czarna z dużą białą plamą w okolicy oczu i dużym masywnym dziobem. Skrzydła małe, niezdolne do uniesienia ptaka, lecz dobrze sprawujące się jako płetwy.

-Dymorfizm płciowy
Brak danych, prawdopodobnie jak u innych ptaków z rodziny alk, widoczny jedynie dymorfizm wiekowy i sezonowy.

-Pożywienie
Głównie ryby morskie.

-Zachowanie
Prawdopodobnie poza okresem rozrodczym żyła w parach lub małych stadach. Alka olbrzymia nie potrafiła latać, lecz sprawnie nurkowała i pływała. Zachowaniem przypominała pingwiny.Większość życia spędzała na otwartym oceanie.

-Rozród
Alki olbrzymie rozmnażały się w dużych koloniach na skalnych klifach, blisko lustra wody. Para ptaków zazwyczaj wysiadywało jedno jako naprzemiennie przez obydwoje rodziców. Po ok. 40 dniach wykluwało się pisklę, które po 20 dniach od wyklucia przechodziło pierwsze pierzenie. Alki olbrzymie rozmnażały się raz do roku, choć istnieją przypuszczenia że lęgi były jeszcze rzadsze. 

-Naturalni wrogowie
Zapewne drapieżne zwierzęta morskie jak na przykład rekin czy orka.

-Długość życia
brak danych.

-Przyczyny wymarcia
Alka olbrzymia była obiektem polowań, początkowo dla mięsa, później szczególnie dla piór, które ozdabiały kapelusze. Polowanie na alki nasilały się, aż wymarła ona na Oceanie Atlantyckim, jedyna wyspa na której przetrwała kolonia alk olbrzymich to Geirfuglasker, położona niedaleko Islandii. Ludzi bali się wędrować na tą wyspę, gdyż otaczające ją wody były zdradzieckie oraz wierzono w istnienie stworzeń nadprzyrodzonych mieszkających na wyspie. Kolonia ptaków spokojnie żyła na wyspie Geirfuglaskerk, aż do roku 1830, kiedy wybuchł podwodny wulkan i fala pochłonęła alki żyjące na wyspie. Przy życiu pozostało jedynie 40 par. Ocalałe ptaki przeniosły się na wyspę Eldey, położoną w południowo-zachodnim wybrzeżu Islandii, lecz tam człowiek miał już swobodny dostęp do ptaków. Alką zainteresowali się naukowcy, którzy postanowili bliżej poznać tego ptaka, lecz w tamtych czasach nauka wiązała się z zabijaniem i kolekcjonowaniem wypchanych ptaków. 3 lipca 1844 roku, rybacy postanowili pozyskać ptaka dla kolekcjonera rzadkich ptaków i ich jaj Carla Siemsena. Rybacy znaleźli ostatnią parę na wyspie, została ona zabita, a ich jajko rozbite.

-Ciekawostki
 • Alka olbrzymia była jedyną nielotną alką.
 • Była blisko spokrewniona z alkami, nurzykami i maskonurami.
 • Była jedynym przedstawicielem swojego rodzaju Pinguinus.
 • Na cześć alki olbrzymiej pingwiny otrzymały swoją nazwę, gdyż alkę dawniej nazywano pingwen(język walijski) i pinguinos(język portugalski i hiszpański).
 • Istnieje około 90 okazów wypchanych alk olbrzymich, które można oglądać w muzeach.
 • Alka olbrzymia była największą z alk
 • Czasami pojawiają się niepotwierdzone doniesienia o zaobserwowaniu tego ptaka na Atlantyku.
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Great_auk
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Alka_olbrzymia
-http://animaldiversity.org/accounts/Pinguinus_impennis/
-http://www.iucnredlist.org/details/22694856/0

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz