wtorek, 19 lutego 2013

Motyl Królowej Aleksandry- Królowa motyli

inne nazwy: Motyl ptasi Królowej Aleksandry

 • Królestwo: Zwierzęta
 • Typ: Stawonogi
 • Gromada: Owady
 • Rząd: Motyle
 • Rodzina: Paziowate
 • Gatunek: Motyl Królowej Aleksandry(Ornithoptera alexandrae)
-Występowanie
Motyl ten zasiedla jedynie lasy deszczowe prowincji Oro w Papui Nowej Gwinei.

-Ogólny opis
Największy motyl na świecie, rozpiętość jego skrzydeł u samicy może przekroczyć 280 mm, a masa 25 g. Skrzydła dorosłych samic są czarne z jasnymi wzorami, samce natomiast posiadają barwne skrzydła o kolorach czerni, zieleni i turkusu. Na klatce piersiowej posiadają czerwone włoski, co ostrzega przed toksycznością tego motyla. Odwłok jest koloru żółtego, natomiast reszta ciała(poza skrzydłami) czarna. Gąsienica jest zwykle czarna, z jaskrawo czerwonymi kolcami i dwoma centralnymi żółtymi kolcami. Poczwarka jest jasnobrązowa.    

-Dymorfizm płciowy
Samica jest o wiele większa i skromniej ubarwiona niż samiec. Skrzydła samicy są czarne z jasnymi wzorami, za to skrzydła samca mienią się kolorem czerni, turkusu i zieleni. Niegdyś obie płcie klasyfikowano jako osobne gatunki.

-Populacja i zagrożenia
Motyl Królowej Aleksandry jest poważnie zagrożony i objęty całkowitą ochroną. Populacja tego motyla nie jest duża, gdyż występuje tylko na jednym stanowisku w Papui Nowej Gwinei. Największym zagrożeniem dla motyla jest wycinka lasów na których zakładane są plantacje oleju palmowego, kawy itp. Poważnym zagrożeniem dla tego motyla jest także kolekcjonerstwo, gdyż objęcie ochroną tego gatunku i zakaz handlu tym gatunkiem, doprowadziło do większego popytu na ten okaz i zwiększenia jego ceny. Prowadzona jest akcja na rzecz zmniejszenia statusu ochrony tego motyla, w celu obniżenia na czarnym rynku popytu na ten gatunek.   

-Pożywienie
Gąsienice żywią się jedynie liśćmi kokornaku Aristolochia alexandriana i Pararistolochia meridionaliana. Dorosłe osobniki żywią się nektarem kwiatowym.

-Zachowanie
. Gąsienice spędzają całe swoje życie na roślinie żywicielskiej, aż do osiągnięcia stadium osobnika dorosłego. Dorosły motyl lata szybko i dość wysoko, dlatego trudno złapać tego motyla. Motyl ten jest dość słabo poznanym gatunkiem.  

-Rozród
Samica zwykle po udanej kopulacji składa po jednym jajku na pojedynczej roślinie żywicielskiej. Po ok. 11-13 dniach wylęga się gąsienica, która natychmiastowo przechodzi do konsumpcji rośliny zwiększając swój rozmiar i pochłaniając toksyny zawarte w roślinie. Po przepoczwarzeniu się, gąsienica przemienia się w osobnika dorosłego, zwykle cały cykl trwa 40-45 dni. Dorosły osobnik po osuszeniu skrzydeł odlatuje, wpierw posilając się nektarem kwitnącej rośliny żywicielskiej.

-Naturalni wrogowie
Prawdopodobnie brak. Motyl jak i gąsienica są trujące.

-Długość życia
Brak danych.

-Znaczenie dla człowieka
Motyle te są cennym nabytkiem dla kolekcjonerów owadów, gdyż są rzadkie, a handel nimi został zakazany. Obecnie wiele motyli pada ofiarą rolników, którzy sprzedają motyle handlarzom na czarnym rynku 

-Ciekawostki
 • Motyl Królowej Aleksandry jest największym motylem świata.
 • Został nazwany na cześć Aleksandry Duńskiej, żony Edwarda VII.
 • Został odkryty i opisany w 1906 r przez Alberta Meek'a.
 • Pierwszy schwytany osobnik został schwytany dzięki broni palnej.
 • Niegdyś osobniki osobnych płci były klasyfikowane jako osobny gatunek.
 • Ceny za parę motyli osiągają niekiedy na czarny rynku ponad 8000 dolarów.
 • Zjedzenie gąsienicy, jak i dorosłego motyla powoduje silne wymioty. 
 • Jest blisko spokrewniony z Motylem ptasim Królowej Wiktorii*(Ornithoptera victoriae) i innymi motylami z rodzaju Ornithoptera liczącego ok. 11-13 gatunków. 
Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Ornithoptera_alexandrae
-https://en.wikipedia.org/wiki/Queen_Alexandra%27s_birdwing
-http://www.arkive.org/queen-alexandras-birdwing/ornithoptera-alexandrae/
-http://www.iucnredlist.org/details/15513/0
-http://www.learnaboutbutterflies.com/New%20Guinea%20-%20Ornithoptera%20alexandrae.htm

3 komentarze:

 1. a czy można jakieś dokładniejsze dane dotyczące wyglądu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Troszeczkę dodałem nowo znalezionych informacji o tym motylu(głównie o wyglądzie gąsienicy i poczwarki). Co do dokładniejszych danych odnośnie tego motyla, to jest to niestety ciężka sprawa. Motyl ze względu na swoją rzadkość jest sporadycznie obiektem badań naukowców, dlatego dane dotyczące tego gatunku są dosyć skromne. Mało jest także rzetelnych stron internetowych i książek na temat motyla Królowej Aleksandry, lecz jeśli tylko znajdą się nowe fakty odnośnie niego natychmiast wrzucę to na bloga. Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Motyle to jedyne owady, których się nie boję :) dziękuję za ten post - ostatnio oglądam program przyrodniczy Jeffa Corwina na TVS bo leci codziennie o 14 i można zobaczyć naprawdę wspaniałe gatunki zwierząt i ich naturalne środowisko do tego prowadzący jest wielkim miłośnikiem zwierząt i potrafi ujarzmić nawet krokodyle... uwielbiam tego gościa :D niesamowite, że motyle są tak różnorodne i można je znaleźć w prawie każdym zakątku świata :)

  OdpowiedzUsuń