sobota, 2 lutego 2013

Cerber-trzygłowy pies

Pierwsze podania

Cerber to wielogłowy pies z mitologi greckiej. Już Hezjod pisał o tym stworzeniu, lecz różnił się on wyglądem od późniejszych jego przedstawień. Cerber miał chronić bramę Hadesu, przepuszczał martwych, lecz nie wypuszczał ich z powrotem, a także zabijał żywych chcących się przeprawić przez bramę, lecz kilku bohaterom udało się udobruchać cerbera. Orfeusz udobruchał cerbera muzyką, Sybilla uśpiła cerbera ciastem i miodem, a Herakles ujarzmił bestie gołymi rękami i wyprowadził z podziemi(do których cerber jednak wrócił). Cerber był synem Tyfona i Echidny oraz bratem Orthrosa. Niekiedy także jest uważany za strażnika piekła.

Wygląd

Cerber przez Hezjoda został przedstawiony jako pięćdziesięciogłowy, duży pies, lecz w późniejszych podaniach miał on o wiele mniej głów, zazwyczaj trzy. Często także przestawiany jest z wężami zamiast ogona. Cerber posiadał brata Orthrosa, który był do niego podobny
      
  • Orthros- lub Ortros, był bratem cerbera, synem Echidny i Tyfona. Posiadał dwie psie głowy. Pilnował trzody Geriona, wraz z  pasterzem Eurytionem. Został zabity przez Heraklesa, którego zadaniem było pozyskać stado Geriona. Bohater zmiażdżył głowę Orthrosa maczugą. Ortros miał także wcześniej zgwałcić swoją matkę Echidnę, dzięki temu narodzili się Sfinks i lew nemejski.

W środkach masowego przekazu

Wizerunek cerbera często jest wykorzystywany w wielu książkach, filmach i grach. W cyklu powieści Harry Potter Rubeus Hagrid posiadał cerbera imieniem Fluffy(Puszek), pilnował on wejścia do korytarzu prowadzącego do kamienia filozoficznego. Został uśpiony przez muzykę.Także w wielu grach istnieje postać cerbera np. w cyklu gier Heroes of Might and Magic.

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Cerber
-https://en.wikipedia.org/wiki/Cerberus
-http://pl.mitologia.wikia.com/wiki/Cerber

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz