sobota, 23 lutego 2013

Anioł- Boskie dzieło

Pierwsze przedstawienia

Anioł to najbardziej rozpoznawalne istoty opisywane w Biblii i Koranie, lecz uskrzydleni posłańcy bogów byli już obecni w starożytnych cywilizacjach, jak na przykład w Egipcie. Aniołowie to posłańcy Boga i opiekunowie ludzi, zazwyczaj obdarzone niezwykłą dobrocią, urokiem i dzielnością. Anioły jako świta Boga jest obdarzona niemal boskimi mocami, posiadają ogromną liczebność oraz podzieleni są na kilka rodzajów, czyli chórów anielskich. Często także objawiają się osobą świętym i natchnionym, jak np. Maryi, której objawił się Archanioł Gabriel i zwiastował narodziny Jezusa Chrystusa.

Wygląd

Anioły to duchy, które często są opisywane jako niematerialne świetliste dobro, lecz w wielu dziełach i obrazach anioł przedstawiany jest jako niepospolicie piękna istota, wyglądem przypominająca człowieka z wielkimi, ptasimi skrzydłami, dające więcej majestatu temu stworzeniu.Często także im wyższe rangą anioły, tym ich wygląd jest bardziej dostojny, anioły śmierci często są obrazowane jako anioły o czarny skrzydłach i szatach, a upadłe anioły z skrzydłami demonów i szatami z dominacją czerni. Anioły można podzielić na:

  • Serafiny-Najwyższe z aniołów. Posiadają trzy pary płonących ogniem skrzydeł i jasne od światła oczy. Pełnią straż przy Tronie Boga. Dzięki nim ludzie zapamiętują swoje sny. Najsławniejszymi serafinami byli Lewiatan, Szatan, Metatron i Serafiel. 
  • Cherubiny-Drugi chór anielski, zaraz za serafinami. Obrońcy mądrości Bożej. Często ukazywane z dwoma parami skrzydeł. Często ukazują się pod postacią dzieci. Pomagają w bezsenności. Najsłynniejsi to Ofaniel, Rigbiel i Zofiel. 
 -Putto-inaczej cherubinek. To motyw stosowany w sztuce, przedstawiający uskrzydlone dziecko, często nawiązuje do Boga miłości(Amora lub Erosa). Mylnie wiąże się go z cherubinem.

  • Trony-Trzeci chór anielski. Strażnicy sprawiedliwości Bożej. Ich skrzydła są zazwyczaj purpurowe lub białe, a usłyszeć z nich można szum wody. Ludzie modlą się do nich prosząc o pokorę. Symbolizują emocje i płodność. Należą do nich Jofiel, Orfiel i Zabkiel.
  • Panowania-Czwarty chór anielski. Pomagają Serafinom i Cherubinom w utrzymaniu porządku. Odzwierciedlają Wielkość Boga. Można modlić się do nich prosząc o poskromienie zachcianek. Najczęściej przedstawiani w długiej, białej szacie z złotym pasem. Głównymi przedstawicielami są Hashmael, Muriel i Zachareal.  
  • Moce-Piąty chór anielski. Chronią ludzi przed siłami zła, głównie tymi demonicznymi. Często prowadzą wojny z demonami i pilnują przestrzegania prawa. Mają potężną moc i często są utożsamiani z siłami elektryczności. Najważniejsi przedstawiciele to Rafael, Ertosi, Sammael i Verchiel.   
  • Cnoty-Szósty chór. Pilnują i dbają o środowisko naturalne. Mogą czynić cuda. Komunikują się z rodzącymi się gwiazdami. Ich przedstawicielami są Malakim i Tarshishim.
  • Księstwa-Siódmy chór anielski. Ochraniają wiarę, religię, wioski i miasta. Wyglądem przypominają anielskich żołnierzy. Chronią ludzi przed pokusami. Przedstawicielami są Anael, Regul i Cerviel.
  • Archaniołowie- Ósmy chór. Często ukazują się ludziom, by zwiastować dane zdarzenie. Skrzydła ich są białe, lub biało-niebieskie. Często stoją u boku Pana Boga. Najsławniejszymi przedstawicielami są Michael, Gabriel, Uriel i Barachiel.     
  • Aniołowie-Najniżsi rangą, dziewiąty chór anielski. Zamieszkują często ziemie, opiekując się indywidualną duszą. Często służą jako posłańcy Boga. Są odziani w białe szaty, a ich skrzydła są białe i srebrnobiałe. Usuwają z ludzi lęki i obawy. Chronią ludzi przed złym wpływem i czekają na ludzkie prośby i modlitwy.  


    -Anioł stróż-indywidualny anioł obrońca, dla każdego człowieka. Chroni ludzi przez złem i Szatanem. Wysłuchuje modlitw ludzi i przynoszą im Światło Boże. 

  • Upadłe anioły-Anioły, które sprzeciwiły się Woli Bożej i nieodwołalnie przeszły na złą stronę. Często są nazywane diabłami, demonami lub złymi duchami. Należą do nich np. Lewiatan, Lucyfer, Azazel, Belzebub i Ezekiel. 

-Szatan-jeden z upadłych aniołów. Przywódca demonów. Jako pierwszy sprzeciwił się Bogu i  przeniósł na swoją stron inne anioły. Za karę Bóg wypędził anioły do Piekła. Szatan często  kusi człowieka i to on zapoczątkował zło, nękające ludzi. Często objawia się pod postacią węża.


    -Anioł śmierci-czyli Samael jeden z aniołów. Często kojarzony jako jeden z upadłych aniołów, ale czasami także jest niebiańskim aniołem, który wykonuje wyroki śmierci, zlecone przez Boga.

    -Abaddon-anioł zagłady, często utożsamiany z Samaelem. Niesie cierpienie ludziom.

W środkach masowego przekazu

Anioły często są utożsamiane z wielkością, majestatem i dobrem. Bardzo często są malowane na obrazach, wspominane w wierszach i książkach. W niektórych książkach i grach anioły często reprezentują rasę potężnych stworzeń np. Magic the Gathering, Heroes of might and magic, Dungeon of dragons.

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Anio%C5%82
-https://en.wikipedia.org/wiki/Angel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz