sobota, 16 lutego 2013

Banshee- śpiewający nieumarły

Banshee

Pierwsze podania

Banshee to zjawa pochodząca z folkloru Irlandzkiego, miała ona ukazywać się osobą, którym w rodzinie czeka śmierć. Często zjawie towarzyszył żałobny śpiew, którym zazwyczaj obwieszczała woje przybycie. W niektórych podaniach usłyszenie śpiewu banshee wiązało się z śmiercią członka rodziny, lecz ukazanie się samej banshee oznaczało śmierć osoby, której się pokazała. Banshee nie była samą śmiercią, lecz ostrzegała przed nią. Według niektórych zabronienie zjawie śpiewu, mogło opóźnić śmierć. 

Wygląd

Wygląd banshee nie jest sprecyzowany. Niektórzy twierdzą że jest to szkaradna istota, ubrana w białe łachmany o bladej cerze i długich biały włosach. Inni twierdzą że banshee jest piękną istotą, lecz wszyscy są zgodni co do tego że w każdej postaci w banshee dało się wyczuć przerażenie.

W środkach masowego przekazu

Postać banshee jest bardzo popularna w wielu dziełach. Występuję na przykład w książce J.K. Rowling Harry Potter pod spolszczaną nazwą szyszymora, która swoim głosem wzbudzała strach. Banshee występuje w wielu grach opartych na fantastyce, min. w Heroes V of Might and Magic: Dzikie Hordy jako alternatywne ulepszenie zjawy. Także niektórzy bohaterowie komiksowi postanowili nazwać się tak jak irlandzka zjawa np. Banshee(Marvel, jeden z X-men) lub Silver Banshee(DC Comics)

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Banshee
-https://en.wikipedia.org/wiki/Banshee

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz