czwartek, 18 kwietnia 2013

Arasari obrożny- kolorowy tukan

  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Ptaki
  • Rząd: Dzięciołowe
  • Rodzina: Tukanowate
  • Gatunek: Arasari obrożny(Pteroglossus torquatus)

Występowanie

Arasari obrożny zamieszkuje lasu tropikalne, począwszy od południowego Meksyku po Panamę, Kolumbię, Ekwador, Wenezuelę i Kostarykę.

Ogólny opis

Ptak ten mierzy około 40 cm długości i marzy ok. 250 gramów. Podobnie jak inne tukany, dziób ptaka jest duży i masywny, kolorowo ubarwiony(biało-czarno-czerwono-niebieski), a na jego końcu znajdują się wyrostki przypominając zęby. Pióra na głowie i grzbiecie są czarne, połyskujące na zielono. Pierś i spodnia część upierzenia ptaka jest żółta, posiada czerwony kołnierzyk oraz czarny pas przebiegający przez całą część brzuszną ptaka, czasami także występuje czarna plama na piersi ptaka. Uda ptaka są koloru kasztanowego.


Dymorfizm płciowy

Samice posiadają nieco mniejszy dziób niż samce.

Populacja i zagrożenia

Ptaki te są w miarę pospolite na terenie swojego występowania, choć w przyszłości może zagrażać im nadmierne kłusownictwo i utrata środowiska życia.

Pożywienie

Żywi się owocami, które zbiera bezpośrednio z drzew, lecz urozmaica swoją dietę w owady, jaja i pisklęta ptaków, jaszczurki i inne niewielkie stworzenia.

Zachowanie

Arasari obrożny żyje w małych stadach od 6 do 15 osobników, żerując w górnych partiach lasu. Lata dość szybko, a jego wołanie jest dosyć głośne.

Rozród

Okres godowy u tego tukana przypada od stycznia do maja. Para łączy się na całe życie. Budują gniazda w dziuplach, wysokich, dość starych drzew. W niej samica składa do 3 jaj, które przez 16 dnia wysiadują oboje rodziców. Młodymi opiekują się oboje rodziców oraz czasami młode z poprzedniego miotu. Po 6 tygodniach uzyskują samodzielność, choć dalej są dokarmiane przez rodziców. Nie wiadomo kiedy arasari obrożny uzyskuje dojrzałość płciową, lecz przypuszcza się że w wieku około 2-3 lat.


Naturalni wrogowie

Głównie drapieżne ptaki jak trębacze i białostrzęby.

Długość życia

do 20 lat.

Znaczenie dla człowieka

Czasami bywa trzymany jako egzotyczny ptak domowy. Dosyć łatwo się oswaja. lecz większość ptaków pochodzi z naturalnego środowiska.

Ciekawostki:

  • u arasari zaobserwowano nietypowe dla tukanów zachowania społeczne, gdzie w jednym gnieździe może spać nawet 6 dorosłych osobników, zwykle spokrewnionych ze sobą.
  • w piórach arasary żyje wesz Austrophilopterus flavirostris, która pasożytuje prawdopodobnie na wszystkich gatunkach arasari.
  • W niewoli arasari obrożny zjada psią karmę.
  • Do rodzaju Pteroglossus do którego należy arasari obrożny, zalicza się także tukaniec(Pteroglossus bailloni), arasari czarnogłowy(Pteroglossus viridis), arasari amazoński(Pteroglossus azara) oraz inne ptaki, z pośród 14 gatunków arasari.
Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Arasari_obro%C5%BCny
-https://es.wikipedia.org/wiki/Pteroglossus_torquatus
-https://en.wikipedia.org/wiki/Collared_aracari
-http://animaldiversity.org/accounts/Pteroglossus_torquatus/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz