czwartek, 4 kwietnia 2013

Golem- bezduszne stworzenie

Golem

Pierwsze podania

Słowo golem pojawia się już w Biblii i nazwana jest tak forma pierwszego człowieka stworzonego przez Boga z gliny przed daniem mu daru życia. Późniejsze podania o golemie zawiera Talmud, który opisuje to jak Rava tworzy własnoręcznie człowieka zwanego gavra i posyła go do Rav Zeira, lecz ten nie potrafi przemówić. Później golemy pojawiają się kilka razy w różnych legendach i bajkach.np. Golem stworzony przez żydowskiego rabina Jehudę Löw ben Bezalela zwanego Maharal, który miał ochraniać Żydów. Jednak gliniany golem był pozbawiony duszy i rozumu, tak więc wykonywał jedynie polecenia swoich stwórców i nie miał własnej woli. W jednej z wersji golem ten wpadł w szał i zaczął zabijać swoich stwórców. Prawdopodobnie szczątki tego golema znajdują się w synagodze w Pradze.

Wygląd


Pierwotnie w Biblii golem to ciało człowieka, lecz bez duszy. W późniejszych przedstawieniach golem to humanoidalna konstrukcja zbudowana z gliny, był wysoki, potężnie zbudowany i wzbudzający respekt w oczach ludzi. W współczesnych przedstawieniach golemy już nie są złożone jedynie z gliny, ale istnieją także golemy kamienne, żelazne, złote, diamentowe, kościane, stalowe, a nawet magmowe i błotne. Istnieją także inne istoty, które powstały w sposób sztuczny min.:
  • Homunkulus-inaczej mały człowiek. Często był przedmiotem pożądania przez alchemików, podobnie jak sławniejszy kamień filozoficzny. Ponoć można było go stworzyć używając korzenia mandragory, która rosła pod szubienicą, gdzie spadała sperma wisielca. Homunkulus miał być małym, inteligentnym stworzeniem, które zazwyczaj marzyło by stać się prawdziwym człowiekiem. Najsławniejszym homunkulusem był ten stworzony przez Wagnera w Fauście Johann Wolfgang von Goethe.
  • Gargulec-Postać gargulca często zdobi dachy wielu budynków, legenda mówi o tym iż św. Romain pokonał potwora zwanego Gargouille, który nękał miasto Rouen. Święty pokonawszy potwora spalił jego ciało, lecz głowa i szyja stwora nie chciała się spalić(z powodu iż potwór zionął ogniem i ta część ciała była na niego odporna). Św. Romain umieściła więc głowę na dachu kościoła, a ta odstraszała swym wyglądem złe duchy. I tak od tego momentu ludzie budują gargulce na dachach budynków, aby odstraszały one złe duchy. Niekiedy w różnych dziełach gargulce są ożywiane i chronią fizycznie dany teren.

W środkach masowego przekazu

Golemy często są przedstawiane w wielu działach, jako twór ludzi o magicznych zdolnościach, lub innych magicznych stworzeń. Choć pierwotnie golem był budowany z gliny w wielu dziełach stwarza się go z przeróżnych materiałów, począwszy od błota i drewna, przez złoto i inne metale, skończywszy na magmie lub nawet zwłokach. Golemy występują w książkach Andrzeja Sapkowskiego Boży bojownik, a także Terry Pratchett Na glinianych nogach. Golemy występują także w wielu grach min. Dungeons & Dragons, Magic the Gathering i Heroes: Might and Magic.

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Golem
-https://en.wikipedia.org/wiki/Golem

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz