poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Pióropusznik strusi-piękność bez kwiatów

  • Królestwo: Rośliny 
  • Podkrólestwo: Rośliny naczyniowe 
  • Klasa: Paprocie
  • Rząd: Paprotkowce
  • Rodzina: Onocleaceae
  • Gatunek: Pióropusznik strusi(Matteuccia struthiopteris)

Występowanie

Zazwyczaj rośnie w wilgotnych lasach umiarkowanych oraz w pobliżu potoków i wilgotnych terenów wschodniej i północnej Europy, północnej Azji i Ameryki Północnej.

Opis gatunku

Średniej wielkości paproć o pierzastych liściach dorastających do 170 cm, zwężających się ku dołowi i rosnących pionowo. W sierpniu-wrześniu wyrastają krótsze zarodnionośne liście(ok. 60 cm) intensywnie zielone, później brunatnieją.

Rozmnażanie

W okresie od sierpnia do września, paproć wytwarza tzw. liście zarodnikonośne. Początkowo są zielone, później zmieniają kolor na brązowy. Dosyć duże i brunatne zarodniki znajdują się w kubeczkach zarodnikowych umiejscowionych na blaszkach liściowych. Zazwyczaj kiełkują po ok. 15-20 dniach. Brunatne liście zarodnikowe pozostają w zimę na roślinie. Rozmnaża się także przez podział kłączy.

Zagrożenia

Roślina jak na razie nie zagrożone, lecz poważnym zagrożeniem dla tych paproci jest wykopywanie ich z naturalnego środowiska w celu uprawy jej jako roślina ozdobna. W Polsce podlega ścisłej ochronie.

Długość życia

Roślina wieloletnia.

Znaczenie dla człowieka

Pióropusznik strusi jest popularną paprocią ogrodową, która charakteryzuje się małymi wymaganiami oraz szybkim rozrostem. W Ameryce Północnej i Japonii pióropusznik strusi jest przysmakiem.

Warunki uprawy

Najlepiej rośnie w wilgotnym zacienionym miejscu, lecz toleruje także półcień i pełne słońce. Lubi glebę próchniczą na której intensywnie się rozrasta. Przy uprawie tej paproci należy uważać, aby nie zagłuszała ona innych roślin z powodu swojej ekspansywności.

Ciekawostki


  •  u tej paproci występuje tzw. trofofil i sporofil, czyli liście przystosowane do fotosyntezy(trofofil) i liście zarodnikonośne(sporofil).
  • nazwa paproci pochodzi od kształtu liści zarodnikonośnych, które przypominają wyglądem strusie pióro.
  • pióropusznik strusi jest rośliną żywicielską dla kilku gatunków motyli np. ćmy Sthenopis auratus zamieszkująca Amerykę Północną.
  • Jest blisko spokrewniony z pióropusznikiem pensylwańskim*(Matteuccia pensylvanica), inni przedstawiciele rodzaju Matteuccia(pióropuszników) jak na razie są mi nieznani ze względu na brak wiarygodnych danych.
Bibliografia:
-http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=e180
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Pi%C3%B3ropusznik_strusi
-https://en.wikipedia.org/wiki/Matteuccia
-http://www.e-katalogroslin.pl/plants/4035,pioropusznik-strusi_matteuccia-struthiopteris
-https://www.rhs.org.uk/Plants/10920/Matteuccia-struthiopteris/Details

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz