środa, 24 kwietnia 2013

Syrena- mordercza piękność

Syrena

Pierwsze podania

Pierwsze podania na temat syren pochodzą z Odysei Homera. Syreny zamieszkiwały wysepkę, która znajdowała się między wyspą Ajai(zamieszkałą przez Kirkę), a wąwozami Skylly i Charybdy. Kusiły one żeglarzy swoim pięknym śpiewem, aby następnie ich zabić. Odyseusz przepływając w pobliżu siedliska syren rozkazał swoim towarzyszom zatkać uszy woskiem, a sam kazał się przywiązać do masztu i ignorować swoje rozkazy, aż do oddalenia się od syren, gdyż chciał on usłyszeć ich śpiew. Gdy szczęśliwie Odyseusz przeżył, usłyszawszy śpiew syren, one zdenerwowane i zrozpaczone popełniły samobójstwo rzucając się do morza. Inne podania mówią iż syreny zamieszkiwały wody w pobliżu miasta Fokaja, gdzie śpiewając wabiły ludzi, aby ich zabić. Mówiło się że syreny straciły pióra w konkursie śpiewania z muzami. Syreny przegrały, a w zamian muzy zrobiły sobie z ich piór korony. Inne podanie mówi o tym iż, syreny były wodnymi bestiami, szczęśliwymi w burze i sztormy i smutnymi w pogodne dni. Wabiły one swoim śpiewem żeglarzy, aby ich okraść, zabić i zjeść. Inna wersja mitu podaje także iż syreny był córkami Zeusa, które towarzyszyły zmarłym w drodze do Hadesu. Orfeusz który uczestniczył w wyprawie po złote runo, zagłuszał śpiew syren grą na lirze. Oburzone syreny rzuciły się do morza, zmieniając się w raf. Syreny istnieją także w mitologi rzymskiej, gdzie są jednymi z nimf morskich. W mitologi mezopotamskiej istniały stworzenia, uderzająco podobne do syren. Były niezwykle piękne, ale i mordercze. Syreny są obecna także w legendach krajów Europejskich np. Syrena warszawska, Syrena kopenhaska i Syrena Lorelei.

Wygląd

Pierwotnie w mitologi greckiej syreny posiadały ptasie ciało oraz głowę młodej kobiety. W późniejszych podaniach mitologi greckiej i rzymskiej syreny posiadały ciało ryby, lub jedynie ogon ryby oraz głowę lub ciało młodej, pięknej kobiety. Inne podania mówią o tym iż syreny posiadały bestialski wygląd, a jedyną rzeczą w nich piękną, był ich śpiew. Przykłady syren w różnych mitologiach i legendach:

 • Syrena grecka-pierwotnie posiadały ciało ptaka oraz głowę kobiety. Według jednego z mitów, syreny przegrały pojedynek śpiewania z muzami i straciły swe upierzenie, przystosowując się do życia w morzu.
 • Syrena rzymska-w mitologi rzymskiej syreny były jednymi z nimf morskich. Posiadały one rybie ciało i kobiecą głowę, lub rybi ogon zamiast nóg i ciało kobiety.

 • Merman-stworzenie morskie, pół ryba, pół mężczyzna. Mermany widoczne są  w wielu mitologiach całego świata, podobnie jak syreny. Najbardziej znanym mermanem był Tryton, syn Posejdona i  Amfitryty. 
 • Sirin-według rosyjskich podań, pół kobieta, pół ptak. Siriny były wrogo nastawione do ludzi, a każdy człowiek, który usłyszał pieśń Sirin, zapominał o ziemskim życiu i umierał. Sirin w przeciwieństwie do Alkonosty symbolizowały smutek i cierpienie.
 • Alkonost-według podań rosyjskich, pół kobieta, pół ptak, podobnie jak Sirin. Jej pieśni były bardzo piękne, a człowiek który je usłyszał, nie chciał już słuchać nic innego. Alkonost symbolizuje szczęście.
                
 • Harpia-według mitologi greckiej, stworzenie z ciałem ptaka i głową kobiety. Harpie zamieszkiwały wyspę, na której został uwięziony Fineus , król Tracji, za ujawnienie tajemnic boga Zeusa. Na wyspię było bardzo dużo pożywienia, lecz za każdym razem kiedy Fineus brał jedzenie, harpie podlatywały i zabierały mu je. Fineusa oswobodził w końcu Jazon i Argonauci.

 • Syrena warszawska i kopenhaska-legenda mówi iż dwie siostry syreny przybyły z Atlantyku na Bałtyk. Jedna z nich upodobała sobie cieśninę duńską i od tej pory siedzi na skale u wejścia do portu w Kopenhadze. Druga siostra postanowiła popłynąć w głąb lądu używając rzeki Wisła. Kiedy wyszła na plażę, w pobliżu Starego Miasta w Warszawie postanowiła tu pozostać. Syrena plątała sieci, uwalniała ryby oraz opiekowała się rzecznymi stworzeniami, a ze względy na jej piękny śpiew rybacy nic nie mogli jej zrobić. Pewnego razu syrena została uwięziona przez bogatego kupca, który postanowił zarobić na niej pokazując stworzenie na jarmarkach. Człowiek umieścił ją w stajni, bez dostępu do wody. Młodemu parobkowi zrobiło się żal syreny i wraz z przyjaciółmi uwolnił ją. Syrena w zamian obiecała że stanie w obronie miasta, jeśli będzie taka potrzeba, dlatego Syrena warszawska przedstawiana jest zazwyczaj z tarczą i mieczem na znak gotowości do obrony miasta.  
 • Trytony-pół mężczyzna, pół ryba. Prawdopodobnie synowie boga Trytona lub Posejdona. Morscy odpowiedniki satyrów. Często topiły statki, rzucając się z morza na jedną z burt i przechylając go.
 • Syrena Lorelei-według niemieckich legend, kobieta która została zdradzona przez męża i rzuciła się z rozpaczy do morza, lecz zamiast utonąć zmieniła się w syrenę  Odtąd śpiewem przywołuje żeglarzy do ich zguby.

W środkach masowego przekazu


Syrena najczęściej przedstawiana jest jako kobieta, która zamiast nóg posiada rybi ogon i obdarzona jest niezwykle pięknym głosem. Najbardziej znaną syreną jest Mała syrenka z baśni Hansa Christiana Andersena, która jest inspirowana siostrą Warszawskiej syreny. Syreny są także widoczne w wielu grach, jako morskie stworzenia z hipnotyzującym głosem. np. Heroes Might and Magic IV i Might and Magic Heroes VI.

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Syrena_(mitologia)
-https://en.wikipedia.org/wiki/Siren_(mythology)  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz