sobota, 13 lipca 2013

Ara trójbarwna - ara z Kuby

inne nazwy: ara kubańska*, ara czerwona z Kuby*


 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Ptaki
 • Rząd: Papugowe
 • Rodzina: Papugowate
 • Gatunek: Ara trójbarwna(Ara tricolor)

Występowanie

Ara występowała endemicznie na wyspie Kuba i Isla de la Juventud oraz prawdopodobnie na wyspie Hispanola(Haiti), lecz nie ma jednoznacznych dowodów na temat wystąpienia tej papugi na tej wyspie.

Ogólny opis

Ara trójbarwna była dość niską arą, osiągającą długość 45-50 cm. Głowa była czerwona, a kark żółty oraz posiadała białą obwódkę wokół oka. Broda, klatka piersiowa, brzuch i uda były koloru pomarańczowego. Nogi były brązowe, a dziób szary. Górna część pleców była brunatnoczerwona, czasami z poszczególnymi zielonymi piórami. Zad i dolna część pleców była niebieska. Skrzydła były koloru niebieskiego, brązowego i czerwonego. Ogon był niebiesko-czerwony z przewagą koloru czerwonego.

Dymorfizm płciowy

 Brak. Samiec i samica posiadały identyczny wygląd zewnętrzny.

Pożywienie

Prawdopodobnie jak większość papug z jej rodzaju, nasiona, owoce i orzechy.

Zachowanie

Zachowanie ary trójbarwnej zostało słabo poznane. Prawdopodobnie nie odbiegało zbytnio od zachowania innych ar z jej rodzaju.

Rozród

Brak danych. Prawdopodobnie nie odbiegało zbytnio od zachowań innych ar z jej rodzaju. Łączyły się zapewne w pary na całe życie, wychowując swoje pisklęta w dziuplach i szczelinach znajdujących się na wysokich drzewach. 

Naturalni wrogowie

Prawdopodobnie poza człowiekiem, nie posiadały wrogów.

Długość życia

Brak danych. Prawdopodobnie do 50 lat.

Przyczyny wymarcia

Ara trójbarwna powszechnie występowała na Kubie i wyspie Isla de la Juventud aż do roku ok. 1800. Na początku XIX wieku, kiedy populacja ludzi na wyspie wzrosła, papuga zaczęła wymierać. Ludzie polowali na ary trójbarwne dla mięsa(choć nie było one zbyt smaczne) oraz plądrowali gniazda z piskląt i jaj w celu trzymania papug jako pupili domowych. Siedlisko papug także drastycznie malało, co doprowadziło w 1849 roku do wymarcia ary z większości wyspy i utrzymaniu się niewielkiej populacji jedynie na odosobnionych obszarach, choć badacze sądzą że te kolonie nie mogły odbudować stabilnej populacji. Ostatnia ara trójbarwna została zestrzelona w 1864 roku w La Vega w pobliżu bagien Zapata, gdzie prawdopodobnie znajdowała się ostatnia ostoja tego gatunku. Czasami niepotwierdzone obserwacje notowano do roku 1885.

Ciekawostki


 • W Pałacu Schönbrunn w Wiedniu była trzymana jedna para ar trójbarwnych od 1760 roku.
 • Zachowało się 19 muzealnych okazów ar trójbarwnych.
 • Ara trójbarwna była ostatnim gatunkiem rodzimych ar na Wyspach Karaibskich.
 • W 2005 roku odkryto że na arze trójbarwnej pasożytował gatunek wszoły Psittacobrosus bechsteini, który prawdopodobnie wymarł wraz z papugą.
 • Carl Ritter(Niemiecki geograf) pisał iż do roku 1820 nie widział już żadnej ary na wyspie.
 • Czasami wymienia się osobny gatunek wydzielony z ary trójbarwnej opisywany jako Ara cubensis występujący na Kubie, za to Ara tricolor miała występować jedynie na wyspie Isla de la Juventud. Niepewny gatunek wydzielił niejaki D. K. Wetherbee.
 • Do rodzaju ara zalicza się przynajmniej 10 gatunków papug z czego 2 wymarłe, czasami wymieniając 5 wymarłych gatunków ar, których odnotowywanie jako gatunek bywa kwestią sporną. Do tego rodzaju zalicza się araraune(Ara ararauna), arę oliwkową (Ara ambiguus) oraz wymarłą arę z wyspy Saint Croix*(Ara autocthones).
 • Hipotetycznie wymarłe gatunki ar to ara martynikańska*(Ara martinica), ara z Małych Antyli*(Ara guadeloupensis), ara czerwonogłowa*(Ara erythrocephala), czerwona ara jamajska*(Ara gossei) oraz ara dominikańska*(Ara atwoodi). Istnienie tych ar bywa wątpliwe ze względu na nikłe dowody potwierdzające ich wystąpienie.

Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Cuban_macaw
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Ara_tr%C3%B3jbarwna
-http://www.petermaas.nl/extinct/speciesinfo/cubanredmacaw.htm

2 komentarze:

 1. Biedne paputki... a to wszystko wina człowieka :( Wstydzę się że nim jestem.

  OdpowiedzUsuń