poniedziałek, 15 lipca 2013

Imp - złośliwy demon

Pierwsze podania

Impy to małe demony, pochodzące z folkloru i wierzeń germańskich. Nie są złymi demonami, lecz lubią bawić się i żartować, co czasami przynosi ludziom straty. Impy pojawiają się w miejscach zamieszkałych przez ludzi i często utożsamiane są z wróżkami i chochlikami. Lubią figlować, bawić się, "posyłać na manowce" i głośno śmiać, a ich charakter przypomina małe dziecko, lecz czasami można było się z nimi zaprzyjaźnić, co jednak nie ochraniało przed byciem celem żartów. Czasami obecność impa w pobliżu danej osoby, świadczyło iż ta osoba ma powiązania z Diabłem i praktykuje "czarną magię", dlatego za impa uważano często czarnego kota, ropuchę, jaszczurkę, lub inne zwierzę i skazywano właściciela za praktyki magiczne. W niektórych regionach impy uważane są za strażników bogów.

Wygląd

Impy przedstawiane są najczęściej jako małe istoty, o nieatrakcyjnym wyglądzie, czasami z wyraźnym grymasem na twarzy. Często podobnie jak wróżki posiadały skrzydła i trudno było je zauważyć. Innymi stworzeniami podobnymi do impa są:

  • Wróżka-magiczne stworzenie występujące w wielu legendach i folklorze, głównie wierzeń krajów europejskich. Pierwotnie wróżka była przedstawiana jako stworzenie, lubiące robić żarty z ludzi, później przedstawiana jako istota dobra, o magicznych mocach i pomocna w stosunku do ludzi. Wróżka obecnie przedstawiana jest najczęściej jako mała ludzka istota z owadzimi skrzydłami na plecach.
  • Chochlik-zwany pixie, to mały duszek pochodzący z folkloru na obszarze Kornwalii i Devonu. Chochliki lubiły żartować i tańczyć. Wyglądem przypominały dzieci niskiego wzrostu z szpiczastymi uszami i kapeluszem. Pixie czasami uznawane są za duchy kradnące dzieci, gubiące podróżnych lub karcące ludzi.
  • Chowaniec-stworzenie z folkloru europejskiego pomagające jedynie osobom parającym się magią. Za chowańca często uważano czarnego kota, ropuchę, nietoperza i inne tzw. złowieszcze zwierzę, a ich obecność była jednym z dowodów przeciw czarownicom i czarownikom.
        
  • oraz wiele innych duszków z folkloru europejskiego 

W środkach masowego przekazu

Impy są często przedstawiany w wielu książkach, filmach, obrazach, rzeźbach, czy grach. Imp jest symbolem miasta Lincoln i często jego rzeźby są umieszczane na kościołach i budynkach. W grach typu Dungeons & Dragons, Heroes Might and Magic i Magic the Gathering imp jest demoniczną jednostką o niskiej randze wśród demonów.

Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Imp
-http://sfery.wikia.com/wiki/Chochlik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz