środa, 31 lipca 2013

Ostrobok nowozelandzki - ostrobok z żółtym ogonem

inne nazwy: ostrobok żółtoogonowy*
  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Promieniopłetwe
  • Rząd: Okoniokształtne
  • Rodzina: Ostrobokowate
  • Gatunek: Ostrobok nowozelandzki(Trachurus novaezelandiae)

Występowanie

Ostrobok nowozelandzki występuje w ciepłych wodach u wybrzeży południowej Australii i Nowej Zelandii.

Ogólny opis

Ostrobok nowozelandzki dorasta przeciętnie do 30 cm długości, choć spotykane są osobniki do 50 cm długości. Ryba posiada srebrzysty kolor łusek z odcieniami brązowego i zielonego oraz żółtym paskiem wzdłuż ogona. Posiada wyraźną czarną plamę na operculum. Posiada powiększone łuski wzdłuż całej linii bocznej. Płetwa brzuszna ma kształt sierpa, a płetwa ogonowa jest mocno rozwidlona.

Dymorfizm płciowy

brak danych.

Populacja i zagrożenia

Populacja ostroboka nowozelandzkiego nie wydaje się zagrożona, mimo intensywnych polowań na te ryby przez człowieka. Gatunek nie podlega klasyfikacji w stopniach zagrożenia.

Pożywienie

Małe ryby, skorupiaki, głowonogi.

Zachowanie 

Ostrobok jest gatunkiem żyjącym w ławicach. Osobniki dorosłe zasiedlają głównie strefę przybrzeżną, czasami wpływając do ujść rzek. Głównie zasiedlają wody do 150 metrów głębokości, cieplejszej niż 13*C, zazwyczaj przy skalistych rafach. Młode osobniki trzymają się razem, unosząc się w toni wodnej. Lubią wody o piaszczystym lub mulistym dnie. Jest gatunkiem wędrownym.

Rozród

Tarło odbywa się głównie od października do lutego. Samica może znieś nawet 100 tysięcy jajeczek, unoszących się w toni wodnej. Larwy wykluwają się po kilku dniach i posiadają jedynie kilka milimetrów. Unoszą się swobodnie w toni wodnej dzięki kropelce tłuszczu. Ryba dojrzewa po osiągnięciu 20 cm długości.

Naturalni wrogowie

Głównie głuptak pospolity, głuptak australijski, pingwin mały, delfiny i większe drapieżne ryby.

Długość życia

Prawdopodobnie około 25 lat.

Znaczenie dla człowieka

Jest rybą poławianą masowo w celach gospodarczych i w wędkarstwie, czasami używana jako przynęta na większe ryby.

Ciekawostki

  • Często mylony z ostrobokiem australijskim. Najlepiej odróżnić je po ilości dużych łusek na linii bocznej. Ostrobok nowozelandzki ma ich 68-73, a australijski 76-82.
  • Ryba powszechnie sprzedawana na surowo, lub wędzona i mrożona. Ponadto często jedzona po przysmażeniu lub przypieczeniu.
  • Rodzaj Trachurus liczy 14-15 gatunków ostroboków min. ostroboka śródziemnomorskiego(Trachurus mediterraneus), ostroboka pospolitego(Trachurus trachurus) i ostroboka adeńskiego(Trachurus indicus).

Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Yellowtail_horse_mackerel
-http://www.fishbase.org/summary/1979
-http://australianmuseum.net.au/yellowtail-scad-trachurus-novaezelandiae

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz