wtorek, 30 lipca 2013

Żaba purpurowa - najbrzydszy płaz świata

inne nazwy: żaba świnionosa • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Płazy
 • Rząd: Płazy bezogonowe
 • Rodzina: Seszelkowate
 • Gatunek: Żaba purpurowa(Nasikabatrachus sahyadrensis)

Występowanie

Żaba purpurowa jest gatunkiem endemicznym dla Ghatów Zachodnich. Płaza tego zarejestrowano jedynie w dwóch miejscach, w Cardomom Hills w Kerali i Kattapana w pobliżu powiatu Idukki. Zasiedla głównie wiecznie zielone lasy na wysokości 850-1000 m n.p.m.

Ogólny opis

Żaba ta posiada bardzo charakterystyczny, niemal kosmiczny wygląd. Kształt ciała jest podobny, jak u większości innych żab, lecz jest ono bardziej nadęte z grubymi i krótkimi kończynami. Głowa jest dosyć mała, zakończona wąskim pyskiem z szpiczastym ryjkiem. Oczy są niewielkie, a dolna szczęka dosyć elastyczna. Język jest krótki i zaokrąglony. Żaba jest zazwyczaj koloru fioletowego, blaknącego od spodu. Skóra jest gładka. Żaba purpurowa dorasta od 5,3 do 9 centymetrów.

Dymorfizm płciowy

Samce są mniejsze o ok. 1/3 od samic.

Populacja i zagrożenia

Żaba purpurowa jest klasyfikowana jako gatunek zagrożony wyginięciem, ze względu na ograniczony teren występowania i degradacje środowiska naturalnego żaby. Żaba znana jest jedynie z 135 osobników z czego jedynie 3 były samicami. Żaba świnionosa jest bardzo rzadkim gatunkiem, bardzo rzadko obserwowanym. Głównym zagrożeniem dla tego płaza jest przekształcanie jego naturalnego środowiska w plantacje kawy, imbiru itp. Potencjalnym zagrożeniem dla tej żaby jest także budowa tamy, która zaleje obszar występowania tej żaby. W przyszłości należałoby utworzyć rezerwaty na terenach występowania tej żaby.

Pożywienie

Głównym pożywieniem żaby purpurowej są termity i inne bezkręgowce podobnej wielkości. Kijanki żywią się drobną zawiesiną w wodzie.

Zachowanie

Ekologia żaby purpurowej nie jest dokładnie poznana. Większość czasu żaba spędza pod ziemią, żywiąc się żyjącymi tam termitami i bezkręgowcami, które łapie swoim językiem. Żaba może zakopywać się na głębokość od 1,3 do 3,7 metrów, przy pomocy swoich tylnych kończyn, zazwyczaj w pobliżu gniazd termitów. Żaba wsuwa swój ryjek do tuneli termitów i dzięki swojemu językowi łapie ofiary. Płaz zazwyczaj aktywnie poszukuje pożywienia. Podczas odpoczynku chowa swoje kończyny pod ciało.

Rozród

Pora godowa u tych płazów przypada podczas monsunów(zazwyczaj od kwietnia do maja), kiedy opuszczają one swoje nory. Żaby gromadzą się w pobliżu zbiorników wodnych i przystępują do kopulacji. Samiec łapie samice tuż nad tylnymi nogami i przystępuje do ampleksus. Wytwarza on też lepką wydzielinę, aby lepiej przywrzeć do samicy. Samica znosi jaja w pobliżu małych zbiorników i kałuż powstałych podczas monsunu, a samiec od razu zapładnia je. Samica jednej nocy może złożyć nawet 3600 jaj. Wylęgnięte kijanki, prowadzą zazwyczaj nocną aktywność i często przez narastające deszcze przenoszone są do większych zbiorników i cieków wodnych(zwykle strumieni). Kijanki posiadają przyssawkę, która umożliwia im życie w wartkich strumieniach. Kijanka po 100 dniach i różnych metamorfozach, przekształca się w dorosłego osobnika. Niemal 3-5 minut od opuszczenia środowiska wodnego, żaby zakopują się w glebie.

Naturalni wrogowie

Brak danych. Kijanki są narażone na ataki ryb, innych żab i drapieżnych bezkręgowców.

Długość życia

Brak danych.

Znaczenie dla człowieka

Żaba purpurowa jest jedynym przedstawicielem prymitywnej grupy płazów występującej ponad 130 milionów lat temu, dlatego może być tematem badań na temat ewolucjonizmu i paleontologii prehistorycznych żab. Jest bardzo rzadko trzymana w niewoli, głównie w celach naukowych. Miejscowa ludność wierzy iż zjedzenie ciężarnej żaby przynosi uleczenie od wszelkich chorób.

Ciekawostki


 • Została okrzyknięta najbrzydszym płazem świata.
 • Jest jedynym przedstawicielem swojego rodzaju Nasikabatrachus.
 • Do niedawna(2006 rok) żaba purpurowa była zaliczana do monotypowej rodziny Nasikabatrachidae.
 • Została odkryta we wrześniu(październiku?) 2003 roku przez Sathyabhama Das Biju, Instytutut Badawczy w Palode i Franky'ego Bossuyta z Otwartego Uniwersytetu w Brukseli, choć sama żaba była już wcześniej znana przez lokalną ludność.
 • Takson został już opisany w 1917 roku, badając kijanki żaby.
 • Ryby z rodzaju Glyptothorax ,Homaloptera, Travancoria i Bhavania posiadają podobną przyssawkę jak kijanki żaby purpurowej, co jest przykładem konwergencji.
 • Żaba purpurowa posiada podobny tryb życia i budowę ciała jak płazy z rodzaju Rhinophrynus i Hemisus.
 • Żaba świnionosa zwana jest żywą skamieniałością. Gatunek powstał 130-180 mln lat temu(najstarszy gatunek żaby w Indiach) i prawdopodobnie przybył z Afryki do Indii przez pomost lądowy. Żaby z tej rodziny występujące w Afryce. Wymarły, pozostawiając jedynego przedstawiciela występującego w Indiach.
 • Zmniejszenie populacji tej żaby może być spowodowane także zmianami klimatycznymi i zwiększonym promieniowaniem UV. 
 • Najbliższymi krewnymi tego płaza są żaby z rodzaju żab seszelskich(Sooglossus) do którego zaliczane są 4 gatunki min. żaba Gardinera*(Sooglossus gardineri), seszelska żaba palmowa*(Sooglossus pipilodryas), żaba seszelska*(Sooglossus sechellensis) i żaba Thomasseta*(Sooglossus thomasseti), które są endemiczne dla Seszeli.
 • W 2014 roku po raz pierwszy został nakręcony film przez badaczy płazów, przedstawiający nawołującego samca. Odgłosy przypominają gdakanie. Link

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Nasikabatrachus_sahyadrensis
-https://en.wikipedia.org/wiki/Purple_frog
-http://www.iucnredlist.org/details/58051/0

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz