piątek, 18 stycznia 2013

Behemot-niepokonany stwór

Behemot

Pierwsze podania:

W wierzeniach hebrajskich, behemot jest jednym z trzech niepokonanych stworzeń, które stworzył Bóg (według księgi Hioba), kolejnymi był lewiatan i ziz. Behemot był utożsamiany z ziemią i częścią lądową, lewiatan z wodami, głównie oceanicznymi, a ziz z powietrzem i niebem. Pod koniec świata, według żydowskiej tradycji, behemot, ziz i lewiatan, mają zostać poświęceni, co ma symbolizować zniszczenie ziemi, nieba i wody.

Wygląd:
Nie jest sprecyzowane, jak wyglądał behemot. Biblia nie opisuje jego wyglądu, a jedynie to że był niepokonany. Wielu badaczy sądzi że, behemot był zlepkiem różnych gatunków zwierząt np. słonia i hipopotama, lub że jego wygląd był unikatowy i niepodobny do innych gatunków zwierząt. Bardzo często jednak behemot pokazywany jest jako potworny stwór wzbudzający strach i rozświetlający aurę niepowstrzymania.

W środkach masowego przekazu:
Behemot w wielu dziełach ukazany jest jako stworzenie o niezwykłej sile i dozie niepokonalności. Często określenie behemot, przypisywane jest ogromnym zwierzętom i bestią. Wizerunek behemota został wykorzystany w wielu grach np. Magic the Gathering, czy Heroes of Might and Magic.

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Behemot
-https://en.wikipedia.org/wiki/Behemoth

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz