sobota, 12 stycznia 2013

sosna drobnokwiatowa-przysmak orzechówki

  • Królestwo: Rośliny
  • Podkrólestwo: Rośliny naczyniowe
  • Klasa: Iglaste
  • Rząd: Sosnowce
  • Rodzina: Sosnowate
  • Gatunek: Sosna drobnokwiatowa(Pinus parviflora)

Ogólny opis

-Występowanie
Sosna drobnokwiatowa występuje na górzystych terenach(do 2500 m n.p.m) Japonii i wyspy Ulleungdo. 

-Opis gatunku
Niewielkie drzewo osiągające zazwyczaj wysokość ok. 10 m, chociaż może osiągać nawet ponad 20 m w naturalnym środowisku. Gałęzie zazwyczaj nisko osadzone, a korona gęsta, co daje często nieregularny pokrój. Igły z wierzchu zielone, zaś z pod spodu srebrzyste o długości przeważnie 4-6 cm, są zebrana po 5 na krótkopędach. Lubi miejsca nasłonecznione i posiada małe wymagania co do gleby Rośnie bardzo powoli.

-Rozmnażanie
Pylenie zazwyczaj zaczyna się w okolicach maja , a nasiona dojrzewają w październiku następnego roku. Szyszki męskie rosną u podstawy młodych pędów i mają długość ok. 6 mm. Natomiast szyszki żeńskie rosną na szczytach młodych pędów i mają długość ok. 7 cm. Nasiona są czarne z niewielkim skrzydełkiem. Nasiona są rozsiewane głównie przez orzechówkę(Nucifraga caryocatactes)

-Zagrożenia
Sosna drobnokwiatowa nie jest zagrożona wyginięciem z powodu jej odporności na wiele czynników zagrażającym rośliną(choroby, mróz itp.).

-Długość życia
od 100 do 300 lat.

-Znaczenie dla człowieka
W Japonii cenne drzewo w uprawie bonsai. Często także sadzona w ogrodach w klimacie umiarkowanym. Wyselekcjonowano kilka jej odmian. W Polsce spotykana rzadko w ogrodach, głownie w arboretach i prywatnych kolekcjach. Rzadko stosowana w medycynie.

-Warunki uprawy 
Roślina całkowicie mrozoodporna. Nie posiada szczególnych wymagań co do gleby. Lubi miejsca nasłonecznione. Jest bardzo odporną i wytrzymałą rośliną. Rośnie powoli.

-Ciekawostki

  • zidentyfikowano 50 odmian sosny drobnokwiatowej, większość pochodzi z Japonii.
  • najlepiej prezentuje się w ogrodach japońskich.
  • sosna drobnokwiatowa jest najbliżej spokrewniona z sosna wejmutką, sosną himalajską, sosną karłową(kosolimba), sosną Armanda i z innymi sosnami z podsekcji Strobi(18 gatunków).

                                                             Sosna drobnokwiatowa z mojej kolekcji.
Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Sosna_drobnokwiatowa
-https://en.wikipedia.org/wiki/Pinus_parviflora
-http://www.e-katalogroslin.pl/plants/4757,sosna-drobnokwiatowa_pinus-parviflora

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz