piątek, 4 stycznia 2013

Kot andyjski-Rzadki futrzak górski

inne nazwy: ocelot andyjski
 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Ssaki
 • Rząd: Drapieżne
 • Rodzina: Kotowate
 • Gatunek: Kot andyjski(Leopardus jacobitus)

Ogólny opis

-Występowanie
Kot andyjski zamieszkują górskie i odludne tereny Ameryki Południowej, czyli niektóre obszary Peru, Argentyny, Boliwii, Chile, oraz niedawno zaobserwowane w Patagonii. Zamieszkuje tereny górskie, pokryte skałą, odizolowane od siedlisk ludzi na wysokości ok. 3000 m.n.p.m(w Patagonii 650 m.n.p.m.). Jego tereny występowania mogą się zmieniać wraz z zmianą występowania jego głównego źródła pokarmu.

-Opis gatunku
Bardzo słabo opisany gatunek, wiedza opiera się jedynie na kilku zaobserwowanych osobnikach. Jest niewielkim kotem o długości ciała ok. 1 metra, z czego ok. 40 cm to sam ogon. Masa ciała prawdopodobnie waha się w granicach 4 kg (na podstawie jednego zważonego osobnika). Kot posiada bardzo miękkie i puszyste futro, chroniące przed zimnem, o umaszczeniu szarosrebrnym z ciemnymi cętkami i pręgami, przebiegającymi przez całe ciało.

-Dymorfizm płciowy
 Brak informacji.

-Populacja i zagrożenia
Liczebność kota andyjskiego jest trudna do oszacowania z powodu jego rzadkości, ale z dużym prawdopodobieństwem, nie jest ona duża. Ocenia się że każda populacja kota andyjskiego, która jest w znacznym stopniu  pofragmentowana przez siedliska ludzi, nie przekracza 250 osobników. Tak niski poziom populacji jest spowodowany prawdopodobnie, spadkiem liczebności gryzoni na które prawdopodobnie poluje kot, przede wszystkim szynszyli i wiskaczy. Kotowi andyjskiemu zagrażają również nielegalne polowania, w celu pozyskania jego futra i prześladowania ze strony hodowców kóz, którzy twierdzą że zagrażają one ich zwierzętom. Kot andyjski jest zagrożony wymarciem i objęty całkowitą ochroną.

-Pożywienie
Prawdopodobnie gryzonie i inne małe zwierzęta. Istnieje teoria iż kot andyjski wyspecjalizował się w polowaniach na szynszyle i wiskacze.

-Zachowania
Zachowanie tego kota jest bardzo słabo poznane. Wiadomo że przemieszcza się między skałami przy pomocy skoków, przy których pomaga im długi ogon.

-Rozród
Brak danych.

-Naturalni wrogowie
Brak danych

-Długość życia
Brak danych.

-Znaczenie dla człowieka
Kot andyjski jest rzadko spotykany prze ludzi, z powodu jego odosobnienia, lecz bywa ofiarą kłusowników i pasterzy. Kłusownicy nielegalnie polują na tego zagrożonego kota z powodu jego miękkiego i puszystego futra. Właśnie jednym z dowodów na to że kot jeszcze nie wymarł są pojawiające się na rynku coraz nowsze futra.

-Ciekawostki

 • Występowanie tego kota w Patagonii, potwierdzono dopiero w 2009 roku.
 • Do 1998 roku istniały jedynie 2 fotografie tego kota.
 • Złapano i dokładnie opisano jedynie 1 osobnika.
 • Większość informacji na temat tego kota pochodzi od jego skór sprzedawanych przez kłusowników.
 • Jest blisko spokrewniony z popularniejszym ocelotem i margajem.

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Ocelot_andyjski
-https://en.wikipedia.org/wiki/Andean_mountain_cat
-http://www.arkive.org/andean-cat/leopardus-jacobita/
-http://www.iucnredlist.org/details/15452/0

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz