wtorek, 22 października 2013

Barwena - piaskowy czyściciel

inne nazwy: barwena czerwonoprążkowana*
  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Promieniopłetwe
  • Rząd: Okoniokształtne
  • Rodzina: Barwenowate
  • Gatunek: Barwena(Mullus surmuletus)

Występowanie

Zamieszkuje wody przybrzeżne do 90 metrów o piaszczystym, mulistym lub rzadziej żwirowym dnie północnej części Oceanu Atlantyckiego od Dakaru w Afryce Zachodniej po Kanał La Manche, czasami rozciągając swój zasięg o zachodni Bałtyk i strefę przybrzeżną Wysp Brytyjskich. Ryba spotykana także w Morzu Śródziemnym i Czarnym.

Ogólny opis 

Ciało ryby jest bocznie spłaszczone i lekko wydłużone o długości przeciętnie 10-25 cm(maksymalnie 40 cm), pokryte dosyć dużymi łuskami. Posiada dwie płetwy grzbietowe, pierwsza posiadająca 7-8 kolców promieniowych, a druga zwykle 8 miękkich promieni. Płetwa odbytowa posiada zwykle 9 promieni z czego zazwyczaj 2 są twarde. Pod brodą ryby widnieją dwa, dosyć grube wąsy o długości większej niż płetwa piersiowa. Ubarwienie ryby jest zwykle zmienne i zależy od pory roku i głębokości życia gatunku. Zwykle ciało jest czerwone lub żółtoczerwonawe z rozciągającymi się czerwonymi lub brązowymi pasami przez całe ciało oraz żółtymi smugami na bokach ryby. Część brzuszna ryby często przybiera postać czerwonego marmurkowania na jasnym kolorze łusek. Osobniki żyjące samotnie często nie posiadają owego marmurkowania. W okresach zimowych i na większych głębokościach ubarwienie ryby jest bardziej rozmyte.

Dymorfizm płciowy

Brak wyraźnego.

Populacja i zagrożenia 

Barwena jest rybą o wyraźnym znaczeniu gospodarczym. W 1999 roku połowy tej ryby szacowano na ponad 12 000 t. Gatunek nie podlega klasyfikacji w stopniach zagrożenia i wydaje się niezagrożony. Uważana za lokalnie liczną.

Pożywienie  

Zwykle skorupiaki, mięczaki i inne bezkręgowce wydobywane z dna morskiego.

Zachowanie

Ryba żyje zwykle w stadach do 50 osobników, choć nie rzadko może prowadzić samotniczy tryb życia, dlatego uważana jest za mniej towarzyską barwenę niż spokrewnione gatunki. Pożywiania szuka przekopując dno i wyłapując drobne żyjątka.

Rozmnażanie 

Tarło ryby przypada zwykle od lipca do września. Ryby trą się zwykle na piaszczystym dnie na głębokościach od 10 do 70 metrów. Ze złożonej ikry po kilku dniach wykluwają się larwy, które wchodzą w skład planktonu. Po osiągnięciu długości 5 cm przechodzą w przydenny tryb życia. Dojrzałość płciową osiągają po uzyskaniu ok. 10 cm długości ciała.

Naturalni wrogowie 

Duże ryby drapieżne(rekiny, płaszczki, tuńczyki), głowonogi, fokowate i inne drapieżne ssaki morskie.

Długość życia 

Brak danych. Prawdopodobnie ok. 13 lat.

Znaczenie dla człowieka 

Jest często poławiana i o średnim znaczeniu gospodarczym. Posiada bardzo smaczne mięso. Roczne połowy często przekraczają 12 000 t, a największymi połowami charakteryzuje się Libia i Francja.

Ciekawostki 


  • Największe połowy tej ryby zanotowano w roku 2008-2009, gdzie rocznie przekraczały często 18 000 ton.
  • Ryba została naukowo opisana w 1758 roku przez szwedzkiego przyrodnika Karola Linneusza.
  • Czasami polska nazwa "barwena" odnosi się do wszystkich gatunków reprezentujących rodzaj Mullus. W polskim nazewnictwie ta nazwa odnosi się także do Mullus barbatus zwany barbatą.
  • Rodzaj Mullus reprezentują 4 gatunki barwen min. barwena karaibska(Mullus auratus), barbata(Mullus barbatus), Mullus argentinae, opisywana barwena(Mullus surmuletus) oraz czasami Mullus phillipsi.

Bibliografia:

-https://en.wikipedia.org/wiki/Striped_red_mullet
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Barwena
-http://www.fishbase.org/summary/1327
-http://www.fao.org/fishery/species/3207/en

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz