poniedziałek, 21 października 2013

Leptodactylus fallax - żaba gigant

inne nazwy: gigantyczna żaba kanałowa*, kurczak górski* 


 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Płazy
 • Rząd: Płazy bezogonowe
 • Rodzina: Leptodactylidae
 • Gatunek: Leptodactylus fallax

Występowanie

Występowania tej żaby jest ograniczone do hawajskich wysp Dominikany i Montserrat, lecz niegdyś występowała także na wyspach Gwadelupa, Martinique, Saint Kitts, Nevis oraz prawdopodobnie na Saint Lucia i Antigua. Próby wprowadzenia płaza na Jamajkę i Portoryko nie odniosły skutku. Zamieszkuje zwykle wilgotne lasy, zarośla, wąwozy, tereny zalewowe, podnóża gór, plantacje, blisko strumieni i potoków. Nie lubi przebywać na użytkach zielonych i terenach górzystych, zazwyczaj jedynie do 430 m n.p.m.

Ogólny opis

Gigantyczna żaba kanałowa jest jednym z największych płazów bezogonowych na świecie. samice mogą osiągać wielkość 21 cm długości ciała i 700 gramów wagi. Skóra żaby jest zwykle koloru kasztanowo-brązowego, choć zaobserwowano zmienność umaszczenia w zależności od środowiska życia żaby. Boki żaby są zwykle pomarańczowe lub pomarańczowożółte, a brzuch jasnożółty. Płaz posiada charakterystyczny ciemny pas biegnący od pyska żaby, przez oko do łapy przedniej, oraz kilka pomniejszych ciemnych pasków znajdujących się na grzbiecie i udach zwierzęcia. Leptodactylus fallax posiada także dobrze widoczną, zwykle pojedynczą faldę skórną biegnącą przez cały grzbiet żaby. Oczy płaza są wyłupiaste i o złotawym kolorze, głowa duża i solidna, a łapy dobrze umięśnione.

Dymorfizm płciowy

Dobrze zaznaczony. Samice są większe od samców, a ponadto u samców występują tzw. zrogowaciałe ostrogi występujące na łapach, które ułatwiają przytrzymanie samicy podczas ampleksusu.

Populacja i zagrożenia

Żaba Leptodactylus fallax jest klasyfikowana jako gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. Płaz wyginą z większości wysp na Hawajach, pozostawiając jedynie niewielką populację na wyspach Dominikana i Montserrat. Naukowcy sugerują iż od 1995 roku populacja żaby zmniejszyła się o ponad 80 %. Głównym i największym zagrożeniem dla tego płaza są polowania dla mięsa, które zdziesiątkowały populacje gatunku. Żaby były odławiane w dziesiątkach tysięcy sztuk, aż do 1990 roku kiedy płaz został objęty ochroną gatunkową, choć w 2003 roku gigantyczna żaba kanałowa została objęta ochroną częściową wyznaczając okres odławiania żab w celach konsumpcyjnych. Poważnym zagrożeniem jest także utrata naturalnego środowiska przez ingerencje ludzi oraz erupcje wulkanów. Wycinanie lasów i zarośli pod uprawy, osiedla ludzkie oraz wyniszczenie środowiska przez zanieczyszczenia i popiół wulkaniczny jest przyczyną zniknięcia kilku populacji z wyspy min. z Hills Centre(głównie przez wybuch wulkanu w 1995 roku). Kolejnym także poważnym dla zagrożeniem dla tej żaby jest rozprzestrzeniająca się choroba płazów spowodowana grzybem chytridiomycosis, który dziesiątkuje populacje żab na całym świecie.  Choroba rozprzestrzenia się w szybkim tempie na wyspie przez gatunki obce płazów, które są zawlekane wraz z uprawami bananowców. Na Dominikanie wszystkie obserwowane populacje uległy tej chorobie(w 2009 roku jedyna wolna populacja zachorowała). W 2010 roku wybuch wulkanu Soufrière Hills spowodował kolejne pogorszenie ocalałej populacji żab. W 1999 roku trzy samice i sześć samców zostało przeniesionych do Jersey Zoo w celach zachowania gatunku. Płaz na szczęście w miarę łatwo rozmnaża się w niewoli, a w 2011 i 2012 roku podjęto próbę reintrodukcji, zakończoną sukcesem.

Pożywienie                 

Leptodactylus fallax jest drapieżnikiem, polującym na owady, skorupiaki, mięczaki świerszcze, krocionogi, inne żaby, węże, jaszczurki oraz małe ssaki. Kijanki żywią się niezapłodnionymi zarodkami składanymi przez samice.

Zachowanie                  

Kurczak górski jest gatunkiem o nocnym i samotnym trybie życia. Po zapadnięciu zmierzchu żaba opuszcza swoją norkę, wykopaną w wilgotnej ziemi i wyrusza na żer. Zazwyczaj czeka zakamuflowana na podłożu wyszukując odpowiedniej ofiary. Jest niezwykle żarłoczna i zjada niemal wszystkie stworzenia, które zmieszczą się jej do pyska. Rzadko wchodzi do wody.

Rozmnażanie 

Leptodactylus fallax posiada niezwykły sposób rozmnażania, gdyż w przeciwieństwie do innych żab nie rozmnażają się w wodzie. Okres rozrodczy przypada zwykle pod koniec pory suchej(sierpień-wrzesień). Samce wyszukują odpowiedniego terenu do założenia gniazda, zwykle wykopując 50 cm podziemną norę i walczą o nią z innymi samcami. Samce przyciągają samice do gniazda, charakterystycznym "szczekaniem". Gdy przyciągnięta samica zaakceptuje samca, zachodzi do ampleksusu, podczas którego samica uwalnia płyny, a samiec trzepocząc tylnymi kończynami zmienia ją w piane. Po 9-14 godzinnym ubijaniu piany, samiec opuszcza norę, aby bronić ją przez intruzami, a samica składa jajka. Samica składa przeciętnie 25 000 jajek z czego większość jest niezapłodnionych i stają się pokarmem dla wyklutych larw. W ciągu 45 dni samica opiekuje się kijankami, ciągle odnawiając pianę, opuszczając gniazdo jedynie w celu pozyskania pożywienia. Młode żaby zazwyczaj  w liczbie od 20 do 43 opuszczają gniazdo, zwykle podczas najobfitszych opadów podczas pory deszczowej. Młode osiągają dojrzałość po 3 latach. Samica może rozmnażać się jedynie raz na sezon, lecz samce mogą kopulować z kilkoma samicami.

Naturalni wrogowie 

Brak danych. Prawdopodobnie niektóre ptaki drapieżne, zdziczałe koty, psy, świnie, a młodym osobnikom węże.

Długość życia 

ok. 12 lat.

Znaczenie dla człowieka 

Niegdyś żaba wyła masowo pozyskiwana ze względu na smaczne mięso, przypominające w smaku kurczaka(stąd nazwany górskim kurczakiem). Obecnie ma niewielkie znaczenie w przemyśle kulinarnym ze względu na okres ochronny żaby oraz uświadamianie ludzi o zagrożeniu w jakim znalazł się gatunek.

Ciekawostki  


 • Jest jedną z największym żab na świecie.
 • W przeciwieństwie do innych gatunków płazów, żaba Leptodactylus fallax nie rozmnaża się w wodzie, a młode kijanki trzymane są w specjalnie produkowanej przez samice pianie.
 • Płaz jest nazywany kurczakiem górskim(Chicken Mountain) ze względu na to iż jego mięso w smaku przypomina kurczaka. Jednak nazwa "górski" może być myląca, gdyż żaba woli przebywać na obszarach nizinnych.
 • W przeciwieństwie do innych żab, samica gigantycznej żaby kanałowej wskazuje wysoki poziom opieki macierzyńskiej min. pilnuje gniazda z kijankami i karmi je niezapłodnionymi jajkami.
 • Leptodactylus fallax należy do rodzaju Leptodactylus, który liczy ponad 80 gatunków płazów min. świstka białowargiego(Leptodactylus mystacinus), świstka ropuchowatego(Leptodactylus bufonius), Leptodactylus macrosternum i Leptodactylus martinezi.

Bibliografia:

-https://en.wikipedia.org/wiki/Leptodactylus_fallax
-http://www.arkive.org/mountain-chicken/leptodactylus-fallax/
-http://www.iucnredlist.org/details/57125/0
-http://amphibiaweb.org/species/3322
-http://news.nationalgeographic.com/2016/01/160128-mountain-chicken-frog-endangered-animals/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz