- Królestwo: Zwierzęta
- Podtyp: Kręgowce
- Gromada: Ssaki
- Rząd: Nietoperze
- Rodzina: Rudawkowate
- Gatunek: Pteropus brunneus
Występowanie
Nietoperz był endemiczny dla wyspy Lady Julia Percy u wybrzeży Australii. Nie są znane dane na temat środowiska życia rudawki
Ogólny opis
Gatunek jest znany jedynie z jednego zbadanego osobnika. Samiec posiadał 21 cm długości ciała i 11,8 cm długości skrzydła. Ważył ok. 200 g. Sierść nietoperza była jasnobrązowa z płowożółtymi kępkami na bokach szyi. Głowa była nieco jaśniejsza od reszty ciała.Dymorfizm płciowy
brak danych.Pożywienie
brak danych dotyczących diety rudawki rdzawej. Prawdopodobnie, jak większość rudawek była głównie owocożerna.
Zachowanie
Gatunek bardzo słabo poznany. Prawdopodobnie nietoperz żył w koloniach, podobnie jak inne rudawki(kilka niepotwierdzonych informacji).
Rozród
brak danych.
Naturalni wrogowie
brak danych. Prawdopodobnie brak.
Długość życia
Brak danych.
Przyczyny wymarcia
Nietoperz nigdy nie był obiektem badań. Po raz pierwszy nietoperz został schwytany przez kapitana Denham'a HMS Herald'a w 1859 roku i aż do 1878 roku był uważany za podgatunek rudawki żałobnej(Pteropus alecto gouldi). Za gatunek został uznany przez British Museum of Natural History po szczegółowych badaniach. Rok wymarcia rudawki nie jest znany i uważa się ją za jedno z wielu gatunków, które wymarło zanim zostało naukowo odkryte i opisane. Obecnie za przyczynę wymarcia uznaje się utratę środowiska życia.
Ciekawostki
- Za gatunek wymarły został uznany w 1996 roku, choć gatunek wygasł prawdopodobnie kilkanaście lat wcześniej.
- Wyspa Lady Julia Percy Island została prawie całkowicie wylesiona. Przed przybyciem człowieka wyspę porastały lasy złożone z drzew z rodzaju araukaria i lasów namorzynowych. Wycinka drzew z niemal całej wyspy doprowadziła prawdopodobnie do wymarcia endemicznego nietoperza.
- Po za rudawką rdzawą* za wymarł uważa się 5 innych przedstawicieli rodziny rudawkowatych min. Pteropus subniger, Pteropus pilosus, Nyctimene sanctacrucis, Pteropus tokudae i acerodon dzienny(Acerodon lucifer).
-http://www.iucnredlist.org/details/18718/0
-https://en.wikipedia.org/wiki/Dusky_flying_fox
-http://eol.org/pages/327259/overview
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz