środa, 16 października 2013

Brodatogama brodata - tautologiczna jaszczurka

inne nazwy: agama brodata


 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Gady
 • Rząd: Łuskonośne
 • Rodzina: Agamowate
 • Gatunek: Brodatogama brodata(Pogona barbata)

Występowanie

Zasiedla wschodnią część przybrzeżną Australii od granic Półwyspu Jork po Półwysep Eyrego, choć widywany w centrum, a nawet na zachodnim wybrzeżu Australii. Jaszczurkę najchętniej przebywa na terenach otwartych zadrzewionych, zaroślach, wrzosowiskach, a nawet na terenach zurbanizowanych np. pola uprawne.

Ogólny opis

Brodatogama dorasta przeciętnie do 60 cm długości ciała, z czego ok. 30 cm to długość ogona. Ciało jaszczurki posiada zazwyczaj ciemnoszary kolor , choć zdarzają się osobniki o czerwonawym, żółtobrunatnym, lub brązowym umaszczeniu. Osobniki nieletnie są jaśniejsze, zwykle jasnobrązowe z wzorzystymi paskami ciągnącymi się przez długość ciała i znikające wraz z wiekiem. Na bokach tułowia, przedramieniu i w okolicy głowy i gardła agamy znajdują się ostre, łuskowate wyrostki. Samiec potrafi nadymać swe podgardle, tworząc swoisty wachlarz, przypominający brodę. Podgardle ma zwykle czarny lub szaroczarny kolor, co kontrastuje z jego żółtym wnętrzem pyska.

Dymorfizm płciowy                   

Samce osiągają nieco większe rozmiary niż samica(przeciętnie samiec 60 cm, samica 50 cm). Samce ponadto potrafią nadymać swe ciemne podgardle, używane głównie w celach odstraszenia konkurentów.

Populacja i zagrożenia

Populacja jaszczurki nie jest zagrożona i wydaje się stabilna. Brodatogama brodata występuje na dosyć dużym obszarze oraz charakteryzuje się elastycznością w stosunku do wymagań środowiskowych. Głównymi zagrożeniami dla gatunku są nadmierne wypasy bydła, które konkuruje z jaszczurką o przestrzeń życiową oraz przekształcanie środowiska życia w wyniku działalności człowieka. Obecnie pojawiło się także inne zagrożenie, nielegalny przemyt w celach hodowlanych. Brodatogama nie podlega klasyfikacji w stopniach zagrożenia, nie podlega także ochronie gatunkowej.

Pożywienie    

Jest jaszczurką wszystkożerną z przewagą pożywienia pochodzenia roślinnego. Zjada liście, owoce, kwiaty, rośliny zielne, lecz także stawonogi, małe bezkręgowce i niewielkie kręgowce.

Zachowanie     

Broatogama jest gadem o dziennym  i częściowo nadrzewnym trybie życia. Najczęściej wyleguje się na gałęziach, konarach i pniach w eksponowanych miejscach, lecz w cieplejsze dni wycofuje się w miejsca zacienione. Samce są terytorialne, dlatego w sowim pobliżu tolerują jedynie samice i niedojrzałe osobniki. Walki samców zazwyczaj rozpoczynają się na rozpostarciu podgardla oraz otwarciu pyska, a jeśli żaden z konkurentów nie odpuści, rozpoczyna się walka. Brodatogama jest jedną z najagresywniejszych jaszczurek w swojej rodzinie, napastowana często gryzie i przyjmuje postawę odstraszającą.

Rozród 

W środowisku naturalnym okres rozrodczy przypada zazwyczaj pod koniec sierpnia, kiedy rozpoczynają się najcieplejsze dni. Samica składa zazwyczaj do 24 jaj, które zakopuje w wcześniej wykopanej norze. Młode przy korzystnej temperaturze klują się po ok. 50 dniach, po czym są całkowicie samodzielne. Młode osobniki mają zazwyczaj jaśniejsze umaszczenie niż osobniki dorosłe oraz posiadają paskowane wzory na ciele, które zanikają z wiekiem. Dojrzałość płciową osiągają przeciętnie po ok. 2 latach życia.    

Naturalni wrogowie

Dorosła jaszczurka ma niewielu naturalnych wrogów. Należą do nich węże, psy dingo, warany, krokodyle, a także psy i koty domowe.

Długość życia  

Brak danych. Prawdopodobnie ok. 10 lat.

Znaczenie dla człowieka

Brodatogama brodata nie ma szczególnego znaczenia dla człowieka, po za tym że jest czasami trzymana jako zwierzę domowe.

Ciekawostki 

 • Choć w polskim nazewnictwie nazywana czasami agamą brodatą to nie należy jej mylić z agamą Pogona vitticeps, która różnież jest nazywana agamą brodatą.
 • Niegdyś dla brodatogamy używano nazwy łacińskiej Amphibolurus barbatus, która obecnie używana jest jako synonim.
 • Bodatogama brodata swą nazwę zawdzięcza podgardlu u samca, które nadymione przypomina brodę.
 • Jaszczurka została naukowo opisana w 1829 roku przez Georges'a Cuvier'a.
 • Brodatogama brodata jest blisko spokrewniona z innymi reprezentantami rodzaju Pogona liczącego 8 gatunków min. z agamą brodatą(Pogona vitticeps), Pogona henrylawsoni, Pogona minima, Pogona microlepidota, Pogona nullarbor, Pogona minor Pogona mitchelli.

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Brodatogama_brodata
-https://en.wikipedia.org/wiki/Eastern_bearded_dragon
-http://www.iucnredlist.org/details/170419/0
-http://dinoanimals.pl/zwierzeta/agama-brodata-brodatogama-brodata-pogona-barbata/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz