wtorek, 8 października 2013

Dżin - duch spełniający życzenia

Pierwsze podania

Pierwsze dowody dotyczące wiary w dżiny pochodzą z Bliskiego Wschodu. Plemiona Arabskie przed-islamskie uważały dżiny za istoty dobre i uczciwe, twory samego boga, podobnie jak anioły w innych wierzeniach. W Księdze tysiąca i jednej Nocy wyróżnia się kilka rodzajów dżinów, min. anioły, maridy, ifrity, ghule i Shaytana. W teologii islamskiej dżiny zostały "ulepione" przez Boga, podobnie jak człowiek, lecz nie z gliny, lecz z bezdymnego ognia. Ponoć jeden z dżinów Shaytan został wypędzony z raju za szerzenie zła przez Boga. Dżiny podobnie jak człowiek posiadają wolną wolę, lecz są niewidoczne dla ludzi. Żyją w odosobnionych miejscach i podobnie jak ludzka dusza, po śmierci poddawane są osądowi bożemu.

Wygląd

Dżiny nigdy nie posiadały jednego wzorca dotyczącego ich wyglądu. W jednych z podań są niewidzialne i niemożliwe jest określenie ich wyglądu, w innych są zlepkiem żywiołów przybierający postać humanoidalną, zaś w innych są podobni do ludzi, lecz obdarzeni o wiele większą siłą. W wierzeniach można wyróżnić kilka rodzajów dżinów:

  • Ifryt-zwany ifritem, afrytem, lub afritem. Bardzo często utożsamiany jako dżin złożony głównie z ognia. Wiele podań z arabskich i islamskich wierzeń podaje iż ifryty podobnie jak dżiny i ludzie, tworzą społeczeństwo złożone z dobra i zła, lecz zaznacza iż większość ifitów odwróciła się od Bofa i służy siłą piekielnym. Najsławniejszy ifryt pochodzi z Księgi z tysiąca i jednej Nocy, gdzie zazdrosny duch porywa księżniczkę, lecz główny bohater pokonuje w końcu zmiennokształtnego rywala podstępem.

  • Marid- duch utożsamiany z żywiołem wody, pochodzący z wierzeń arabskich. Według różnych podań są najsilniejsze z dżinów, posiadają wielkie mocarstwa, lecz są bardzo aroganccy. Czasami w mitologi arabskiej słowo "Marid" oznacza także gigantów.
  • Geniusz-duch mitologii rzymskiej, często przypisany danym osobą w celach obronnych. Geniuszom często przypisywano boskie moce

  • Qareen-w literaturze islamskiej, dżin przypisany człowiekowi, który kusi go do wykonywania grzesznych rzeczy, na przekór Allahowi.

W środkach masowego przekazu   

Dżin jest popularną istotą często przedstawianą w współczesnych książkach i filmach. Najbardziej znanym dżinem jest ten występujący w filmie i serialu animowanym pt. Aladyn. Dżin staje się sługą Aladyna, który uwalnia go z magicznej lampy i obiecuje że spełni jego 3 życzenia, lecz ostatecznie Aladyn daje wolność Dżinowi. Dżiny występują także w filmie pt. Starcie tytanów(2010 rok). Dżiny reprezentują w nim osobną rasę pustynnych stworzeń, które obiecują pomóc Perseuszowi obalić plan Hadesa. Ich przywódca zgadza się uczestniczyć w wędrówce bohatera do końca, lecz ginie w starciu z Meduzą, poświęcając się. Dżiny są także popularne w grach np. Magic the Gathering, Dungeons & Dragons i w świecie Might and Magic. W Herosie Might and Magic, dżiny to potężne istoty często służące czarodziejom z Srebrnych Miast. Same posługują się potężnymi zaklęciami oraz charakteryzują się długowiecznością(prawdopodobnie w świecie Might and Magic są najdłużej żyjącymi istotami nieboskimi).

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/D%C5%BCinn
-https://en.wikipedia.org/wiki/Jinn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz