sobota, 5 października 2013

Welociraptor - szybki dinozaur złodziej

inne nazwy: velociraptor
 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Zauropsydy
 • Rząd: Dinozaury gadziomiedniczne
 • Rodzina: Dromeozaury
 • Gatunek: Velociraptor mongoliensis i Velociraptor osmolskae

Występowanie

Velociraptor mongoliensis zamieszkiwał tereny dzisiejszej Mongolii, a Velociraptor osmolskae tereny dzisiejszych Północnych Chin, gdzie w tamtych okresach były pokryte rozległą pustynią. Żył 75-71 milionów lat temu po koniec kredy.

Ogólny opis

Welociraptor był niewielkim, drapieżnym dinozaurem osiągającym przeciętnie 1,8 metra wysokości i ok. 20 kg wagi. Pysk dinozaura był wydłużony o długości 25 cm i uzbrojony w bardzo ostre zęby o liczbie 26-28. Dinozaur był dwunożny, a jego łapy były wyposażone w długie i ostre pazury. Stopy velociraptora posiadały szpony o długości ok. 13 cm. Szyja była długa i wygięta przypominając literę "S". Charakterystyczną cechą tego dinozaura był wyjątkowo duży mózg, co świadczyło iż był inteligentnym gatunkiem. Jest wielce prawdopodobne iż dinozaur posiadał upierzenie, lecz nie zostało to do końca potwierdzone.

Dymorfizm płciowy

Brak danych. Samce prawdopodobnie były większe od samic.

Pożywienie

Welociraptor był mięsożercą. Prawdopodobnie polował na o wiele większe od siebie ofiary, współpracując z innymi przedstawicielami swojego gatunku, choć nie zostało to ostatecznie potwierdzone. Mógł być także padlinożercą.

Zachowanie

Prawdopodobnie velociraptor żył w stadach, a jego zachowania stadne były podobne do dzisiejszych watah wilków. Duży mózg świadczy o tym i planował swoje ataki, prawdopodobnie na duże, roślinożerne dinozaury współpracując z członkami swojego stada. Prawdopodobnie mógł biec z prędkością 35-55 km/h. Zagadką dotycząca velociraptora jest to czy był ciepło, czy zimnokrwisty. Jeśli stałocieplny(czyli prawdopodobnie pokryty piórami) to metabolizm dinozaura musiał być przyśpieszony, co wiąże się z większym zapotrzebowanie na składniki odżywcze z pożywienia.

Rozród

Jak przy prawie wszystkich dinozaurach i innych wymarłych gadach, zachowania rozrodcze są wielką tajemnicą dla człowieka. Welociraptory prawdopodobnie były jajorodne oraz opiekowały się sowimi młodymi.

Naturalni wrogowie

Większe, mięsożerne dinozaury i krokodyle.

Długość życia  

Brak danych, jak w przypadku innych dinozaurów.

Przyczyny wymarcia

Velociraptor jak i większość dromeozaurów, wyginęły pod koniec kredy podczas masowego wymierania kredowego, spowodowanego zmianami klimatycznymi.

Ciekawostki 


 • Łacińska nazwa dinozaura velociraptor oznacza szybki złodziej, nazwa została nadana przez polską profesor Halszke Osmólską.
 • Jest wielce prawdopodobne iż welociraptor posiadał pióra. Świadczą o tym kości, na których widnieją ślady, pozostawiane zazwyczaj przez pióra. Teoria jednak nadal nie została ostatecznie potwierdzona.
 • Jedna z hipotez mówi iż długość szponów velociraptora świadczy o jego nadrzewnym trybie życia, podobnie jak mikroraptor. Teoria jest mało prawdopodobna ze względu na pustynne środowisko życia dromeozaura.
 • W filmie pod tytułem Jurajski Park welociraptory były groźnymi drapieżcami, polującymi na ludzi, jednak jak podkreślają naukowcy, zachowanie dinozaurów tam przestawionych jest jedynie myślą reżysera i mija się w większości z prawdą.
 • Velociraptor jest jednym z najpopularniejszych dinozaurów, zaraz po tyranozaurze, pterozaurze, triceratopsie i brachiozaurze.
 • Obecnie do rodzaju Velociraptor zaliczane są dwa gatunki(Velociraptor mongoliensis i Velociraptor osmolskae). Blisko spokrewnionym dinozaurem z welicoraptorem jest deinonych(Deinonychus antirrhopus).            
Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Welociraptor
-http://animals.nationalgeographic.com/animals/prehistoric/velociraptor-mongoliensis/
-http://a-dinosaur-a-day.com/post/116753000535/velociraptor-mongoliensis-v-osmolskae
-http://www.prehistoric-wildlife.com/species/v/velociraptor.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz