niedziela, 13 października 2013

Dzierlatka dekańska - indyjski ziemny śpiewak

inne nazwy: dzierlatka Sykes'a*


  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Ptaki
  • Rząd: Wróblowe
  • Rodzina: Skowronki
  • Gatunek: Dzierlatka dekańska(Galerida deva)

Występowanie

Zasiedla suche tereny otwarte Indii(od Rayadtug po Bhuj i Sitapur).

Ogólny opis

Dzierlatka dekańska jest niewielkim ptakiem osiągającym 12 cm długości ciała. Większość ciała jest blado-ruda, z widocznymi ciemnymi smugami, mniej wyraźnymi na stronie brzusznej ptaka. Posiada widoczny, charakterystyczny czubek. Oczy ptaka są brązowe, a dziób ciemnożółty z ciemniejszą częścią górną.

Dymorfizm płciowy

Brak. Płcie można rozpoznać jedynie po śpiewie, który wykonuje jedynie samiec.

Populacja i zagrożenie 

Nie badano ilościowej populacji dzierlatki dekańskiej, choć uważa się ją za lokalnie liczną. Jest klasyfikowany jako gatunek najmniejszej troski.

Pożywienie

Ptak wszystkożerny. Zajada nasiona traw, zielone części roślin, małe owady, pająki i inne bezkręgowce.

Zachowanie  

Dzierlatka dekańska jest ptakiem żerującym blisko ziemi, dlatego trudno ją zauważyć siedząca na drzewach. Nie jest ptakiem płochliwym, dlatego łatwo obserwować tą dzierlatkę. W chwilach zagrożenia odlatuje kilka metrów i przypatruje się napastnikowi. Samce często śpiewają, naśladując głos innych ptaków siedząc zazwyczaj na niewysokich krzewach lub niskich wzniesieniach, patrolując teren.

Rozród

Dzierlatka odbywa toki zazwyczaj wczesną wiosną. Samce intensywnie śpiewają poszukując partnerki, lub zachęcając ją do odbycia kopulacji. Ptaki łącza się zazwyczaj w pary monogamiczne. Gniazdo jest budowane w dobrze ukrytym miejscu na ziemi, przez obojga partnerów z traw, włosów, a czasami nawet z kamieni. Samica składa zwykle 2-4 jajka, które jedynie ona wysiaduje. Pisklęta wykluwają się po około 11-14 dniach i są karmione przez oboje rodziców, zazwyczaj małymi owadami. Po 9-10 dniach opuszczają gniazdo, a po ok. 20 dniach uczą się latać. Ptaki mogą odbywać 2-3 lęgi w roku.

Naturalni wrogowie

Dorosłe dzierlatki mogą stać się ofiarą sokołów, lisów i węży. Najbardziej narażone na atak są pisklęta, które jednak w celach obronnych posiadają kamuflujące upierzenie. Pisklęta dodatkowo mogą stać się ofiarą szczurów, łasicowatych oraz mięsożernych ptaków.

Długość życia 

Brak danych. Prawdopodobnie jak pokrewne gatunki może dosyć 8 lat.

Znaczenie dla człowieka        

Nie posiada większego znaczenia dla człowieka. Czasami uważany za zwierzę pożyteczne ze względu na zjadanie owadów żerujących na uprawach, jak i za szkodnika gdyż niszczy delikatne części roślin uprawnych.

Ciekawostki 


  • Dzierlatka dekańska jest bardzo podobna do skowronka orientalnego(Alauda gulgula), który posiada lepiej widoczne smugi na piersi.
  • Polska nazwa ptaka pochodzi od nazwy indyjskiego płaskowyżu Dekan. 
  • W przeciwieństwie do większości ptaków śpiewających dzierlatki są monogamiczne.
  • Dzierlatka dekańska jest blisko spokrewniona z innymi gatunkami dzierlatek reprezentującymi rodzaj Galerida(7 gatunków), są to między innymi dzierlatka malabarska (Galerida malabarica), dzierlatka wielkodzioba (Galerida magnirostris), dzierlatka rdzawa (Galerida modesta), dzierlatka długodzioba (Galerida macrorhyncha), dzierlatka iberyjska (Galerida theklae) i dzierlatka zwyczajna (Galerida cristata).

Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Sykes%27s_lark
-http://www.hbw.com/species/sykess-lark-galerida-deva

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz