czwartek, 19 września 2013

Aubria subsigillata - kulista żaba

inne nazwy: brązowa żaba kulista*, zachodnioafrykańska żaba brązowa*  


  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Płazy
  • Rząd: Płazy bezogonowe
  • Rodzina: Pyxicephalidae
  • Gatunek: Aubria subsigillata

Występowanie

Zasiedla tereny bagienne, lasy tropikalne, nizinne potoki, a także obszary częściowo zdegradowane przez człowieka w południowo-zachodnim Kamerunie, Gwinei Równikowej i południowo-zachodnim Gabonie. Spotykany również na wyspie Bioko.

Ogólny opis

Aubria subsigillata osiąga 6,5 do 9,5 cm długości. Głowa żaby jest wydłużona(3,2 cm) i dosyć szeroka(2,8 cm), a oczy dobrze widoczne, wyrastające z pyska płaza. Nozdrza są ulokowane niem więcej na środku odległości między końcem pyska a oczyma, z wystającymi, małymi naroślami skórnymi. Język jest wydłużony i owalny. Tylne kończyny żaby są krótkie i dobrze zbudowane. Skóra płaza jest zazwyczaj ciemnobrązowa z jasnym, beżowym kolorem na stronie brzusznej. Na ciele płaza widnieją ciemne, nieregularne plamy, mniej widoczne jedynie na brzuchu żaby(bardzo dobrze natomiast na karku i udach), a także małe, brodawkowate wyrostki najczęściej występujące w okolicy boków płaza.

Dymorfizm płciowy          

Samice są większe od samców, przeciętnie o ok. 3 cm.

Populacja i zagrożenia

Nie badano stanu populacji tego płaza, lecz wydaje się stabilna. Nie wykryto także poważnych zagrożeń dla tego gatunku, które w przyszłości mogły by zagrozić populacji płaza. Brązowa żaba kulista występuje na wielu obszarach chronionych.

Pożywienie

Głównie ryby w szczególności z rodziny Epiplatys, lecz także bezkręgowce i małe płazy. 

Zachowanie

Ekologia żaby słabo poznana. Płaz jest ściśle związany z środowiskiem wodnym, choć nie rzadko wychodzi na ląd podczas żerowania. Jest aktywny głównie po zmroku, w dzień ukrywa się w błotnych zagłębieniach o głębokości 50 cm lub większej.

Rozród

Okres rozrodczy przypada prawdopodobnie podczas pory deszczowej. Samce zaczynają śpiewać unosząc się na powierzchni wody, przyciągając samice. Dokładna liczba znoszonych jaj nie jest znana, lecz jet ich dość sporo. Prawdopodobnie samce opiekują się skrzekiem, lecz nie jest to naukowo potwierdzone. Kijanki po wykluciu się mierzą 39 mm, z ogonem o długości 23 mm.

Naturalni wrogowie    

Brak danych o zwierzętach polujących na tą żabę, lecz prawdopodobnie pada ofiarą węży, drapieżnych ssaków i ptaków.

Długość życia

brak danych.

Znaczenie dla człowieka

Brązowa żaba kulista nie ma szczególnego znaczenia dla człowieka.

Ciekawostki

  • Aubria subsigillata jest jednym z niewielu płazów bezogonowych, które żywią się głównie rybami.
  • Z zachodnioafrykańskiej żaby brązowej wyróżnia się czasami osobny gatunek Aubria occidentalis, którego odrębność jest kwestią sporną, głównie z powodu iż od Aubria subsigillata wyróżnia go jedynie budowa kości udowej.
  • Łacińska nazwa żaby Aubria subsigillata oznacza "żaba nakrapiana od spodu".
  • Aktualnie do rodzaju Aubria zaliczanych jest 3 gatunki płazów(Aubria subsigillata, Aubria occidentalis Aubria masako[Rybia żaba Masako*]). 
Bibliografia:
-http://amphibiaweb.org/species/4667
-http://www.iucnredlist.org/details/58233/0
-https://en.wikipedia.org/wiki/Aubria_subsigillata

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz