poniedziałek, 9 września 2013

Trunko - włochaty waleń

Pierwsze podania

1 listopada 1922 roku u wybrzeży Margate(RPA) zaobserwowano rzekomą walkę dziwnie owłosionego, morskiego stworzenia z trąbą z stadem orek. Zawierzę broniło się przed drapieżnikami, unosząc się na ponad 6 metrów nad powierzchnie wody, a sama walka trwała ok. 3 godziny. Niestety stworzenie zostało śmiertelnie ranione, a jego ciało zostało wyrzucone na brzeg i pozostawało na nim przez 10 dni. Jednak żaden naukowiec nie podjął się jego zbadaniu, ani nie sfotografowano ciała, aż przypływ zabrał zwłoki. 23 lipca 2005 roku u wybrzeży prowincji Zhejiang(Chiny) morze wyrzuciło ciało włochatego, białego stworzenia z trąbą, przypominającego trunko. Stworzenie zostało czterokrotnie sfotografowane, lecz badania nie potwierdziły przynależności zwierzęcia do żadnego gatunku, jednak niektórzy sądzą iż należało do krokodyla różańcowego w znacznym stopniu rozkładu. W artykule Charleroi Mail(Pensylwania) trunko został opisany jako zwierzę, które odpoczywa po ciężkich walkach z drapieżnikami, na plażach przez ok. 10 dni, po czym odpływa. Istnieje wiele wyjaśnień dotyczących obserwacji trunko, min. był zbiegłym niedźwiedziem polarnym, słoniem, danym gatunkiem kopytnego, globsterem(zwłokami morskiego zwierzęcia), rekinem, atrapą przygotowaną przez kawalarzy, a nawet iż był kosmitą lub zbiegłym eksperymentem z laboratorium.

Wygląd

Trunko miał posiadać długość 14 metrów, z 3 metrowym ogonem i białą, gęstą sierścią o długości 16-18 cm, w niektórych miejscach. Charakterystyczna cechą tego stworzenia była trąba. Głowa nie była wyraźnie zaznaczona. Zwierzę nie było podobne do żadnego obecnie występującego gatunku, choć świadkowie mówią iż w pierwszej chwili myśleli że orki walczą z niedźwiedziem polarnym. Ciało miało obficie krwawić na brzegu.

Podobne kryptydy:

-Caddy- lub Cadborosaurus willsi to nazwa stworzenia znalezionego w żołądku kaszalota, a w przeciągu 200 lat obserwowany ponad 300 razy. Stworzenie posiada zwykle głowę, przypominającą zwierzę należące do kopytnych oraz ponad 30 metrowe ciało, na którym znajduje się kilka pomniejszych płetw i poziomo umieszczony ogon. Caddy uważany jest za nieznany gatunek węża morskiego, choć wiele jego cech świadczy iż jest ssakiem.             

-Bestia ze Stronsay- ciało rzekomego, ogromnego węża morskiego wyrzuconego na brzeg Szkocji w 1808 roku. Naukowcy uważają iż ciało może należeć do wstęgora królewskiego lub rekina.

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Trunko
-https://en.wikipedia.org/wiki/Trunko
-http://cryptidz.wikia.com/wiki/Trunko

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz