- Królestwo: Rośliny
- Podkrólestwo: Rośliny naczyniowe
- Klasa: Okrytonasienne
- Rząd: Malpigiowce
- Rodzina: Wilczomleczowate
- Gatunek: Wilczomlecz sosnka(Euphorbia cyparissias)
Występowanie
Preferuje tereny leśne, skraje lasów i murawy środkowej i południowej Europy, Azji po jezioro Bajkał i Afryki Północnej. Sprowadzony do Ameryki Północnej, gdzie jest gatunkiem inwazyjnym.
Ogólny opis
Roślina rośnie przeważnie do ok. 15-40 cm, a pokrój jest kępy i wzniesiony. Łodyga jest naga, a liście występuje zazwyczaj jedynie na pędach płonnych. Liście są ułożone skrętolegle, miękkie o szerokości 3 mm i długości ok. 2 cm(dla złudzenia przypominają igły sosny). Roślina rośnie zazwyczaj dość szybko.
Rozmnażanie
Roślina kwitnie zazwyczaj od maja do czerwca. Kwiat jest żółtozielony, czasami czerwienieje i zebrany w tzw. wierzchotkę. Kwiaty są zapylane przez owady. Roślina może rozmnażać się także przez ukorzenienie kłącza.Zagrożenia
Roślina jest pospolita, uważana czasami za chwasta. W Ameryce Północnej jest gatunkiem obcym i inwazyjnym. Nie podlega klasyfikacji w stopniach zagrożenia.Długość życia
Bylina.Znaczenie dla człowieka
Dawniej używany w medycynie ludowej, jako dobry środek na brodawki, kurzajki i łysienie, lecz źle używany prowadził do zatruć. Obecnie używana jako roślina okrywowa, rzadziej ozdobna oraz w florystyce jako drobny dodatek do bukietów. Czasami jest przyczyną zatruć u zwierząt hodowlanych i domowych.
Warunki uprawy
Rośnie dobrze na każdym typie gleby, choć nie lubi tych bardzo przepuszczalnych. Jest rośliną światłolubną, choć dobrze rośnie także w półcieniu. Wilczomlecz sosnka jest odporny na mróz.
Ciekawostki
- Sok mleczny znajdujący się niemal w każdej części rośliny jest trujący. Przy kontakcie ze skórą powoduje podrażnienie, a po spożyciu silne zatrucie. Przy większych dawkach powoduje utratę przytomności i śmierć w przeciągu kilku dni.
- Może tworzyć mieszańce z wilczomleczem lancetowatym(Euphorbia esula) i Euphorbia tommasiniana tworząc Euphorbia ×figertii, Euphorbia ×pseudoesula, Euphorbia ×gayeri.
- Niektóre chrząszcze z rodziny Chrysomelidae mogą bezpiecznie spożywać wilczomlecza sasnke, i czasami używane są do biologicznego zwalczania tej rośliny.
- Polska nazwa rośliny jest sugerowana podobieństwem liści wilczomlecza do igieł sosny.
- Angielska i łacińska nazwa rośliny(Euphorbia cyparissias, cypress spurge) tłumaczy się na wilczomlecz cyprysowy.
- Rodzaj Euphorbia składa się obecnie z 2008 gatunków. Do niego zalicza się wilczomlecza pstrego(Euphorbia epithymoides), wilczomlecza opasłego(Euphorbia obesa) i wilczomlecza palczastego(Euphorbia tirucalli).
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Wilczomlecz_sosnka
-https://en.wikipedia.org/wiki/Euphorbia_cyparissias
-http://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogrodniczy/wilczomlecz-sosnka-euphorbia-cyparissias-id1320.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz