niedziela, 15 września 2013

Bagiennik łąkowy - amerykański migrand, ptak Spencera Bairda

inne nazwy: bagiennik Bairda*


  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Ptaki
  • Rząd: Wróblowe
  • Rodzina: Trznadlowate
  • Gatunek: Bagiennik łąkowy(Ammodramus bairdii)

Występowanie

Zasiedla wysokotrawiastą prerie Alberty, Saskatchewany, Manitobay, Północnej i Południowej Dakoty, Montany i Minnesoty i  Kanada, zimuje w Arizonie, Nowym Meksyku i Teksasie, Sonorze, Durangorze, Chihuahua, Coahuila i Południowym USA.

Ogólny opis

Bagiennik łąkowy jest niedużym ptakiem mierzącym 13-14 cm z wagą 17-18 g. Głowa bagiennika jest matowobrązowa z czarnymi smugami, głównie na czubku głowy oraz z jasnym paskiem ciągnącym się od końca dzioba po kark. Grzbiet ptaka jest jasnobrązowy z czarnymi smugami, a brzuch i kark jasny. Ogon ptaka jest rozłożysty, brązowy lub czarniawy o długości 5 cm. Osobniki młodociane są bardzo podobne do osobników dorosłych.

Dymorfizm płciowy

Niewyraźny. Samiec jest nieco większy od samicy. Samce często śpiewają, zwłaszcza podczas okresu lęgowego.

Populacja i zagrożenia

Jest klasyfikowany jako gatunek najmniejszej troski, choć trend populacji wydaje się malejący, lecz spadek nie jest szybki i zauważalny. Głównym zagrożeniem dla ptaka jest utrata siedliska pod uprawy.

Pożywienie

Nasiona, owady, pająki i inne małe bezkręgowce.

Zachowanie

Jest gatunkiem aktywnym podczas dnia, który większość czasu spędza na poszukiwaniu pożywienia(poza okresem lęgowym). Samce często śpiewają i wypatrują innych osobników, w celu obrony terytorium. Samce bardzo rzadko walczą se sobą, zazwyczaj kończy się na trzepotaniu skrzydłami i ćwierkotaniu. Po za okresem lęgowym nie wskazują terytorializmu i żyją z reguły samotnie. Żerują głównie na ziemi, pośród roślinności. Jest gatunkiem migrującym przylatującym na tereny lęgowe od kwietnia do maja i odlatującym na zimowiska w październiku.

Rozród

Po przybyciu na tereny lęgowe, ptaki przystępują do godów. Pierwsze przylatują samce, które wyszukują odpowiednie terytorium i zaczynają śpiewać, aby zwabić samice. Bagiennik jest gatunkiem monogamicznym, choć zaobserwowano zachowania poligamiczne. Gniazda są zakładane na ziemi oraz zbudowane z trawy. Ptaki nigdy nie lądują na gniazdo, lecz w jego okolicy, aby nie przyciągać drapieżników oraz informują pozostałe ptaki przed zagrożeniem. Bagienniki często gniazdują w małych grupach, gdzie pisklętami opukują się osobniki nie będącymi ich rodzicami. Samica znosi w miseczkowatym gnieździe 4-5 jajek, które inkubuje przez 11-12 dni. Pisklęta są karmione głównie przez samca i osobniki pomocnicze. Młode opuszczają gniazdo po 8-10 dniach i ukrywają się w trawie, lecz uczą się latać dopiero po 13 dniach. Terytorium opuszczają wraz z rodzicami po 19 dniach. Osobniki młodociane po upływie 3-4 tygodni tworzą małe stadka, a niektóre pozostają z rodzicami i stają się ptakami pomocniczymi w następnym sezonie. Dojrzałość płciową osiągają po upływie 1 roku.

Naturalni wrogowie

Głównie jajka, pisklęta i osobniki młodociane są narażone na ataki drapieżników. Osobnikom dorosłym zagrażają głównie ptaki z rodziny jastrzębiowatych i dzierzba siwa. Pisklętom i młodym ptakom zagraża dzik, kot domowy, łasice, węże z rodziny połozowatych(Coluber constrictor, pończosznik prążkowany, lencetogłówki), grzechotnik Sistrurus miliarus, skunks zwyczajny, szop pracz, lis i pancernik długoogonowy. Ponadto bagiennik pada ofiarą pasożyta lęgowego starzyka brunatnogłowego i granatowego.

Długość życia

ok. 3-6 lat.

Znaczenie dla człowieka

Bagiennik łąkowy nie ma szczególnego znaczenia dla człowieka.

Ciekawostki

  • Bagiennik łąkowy jest gatunkiem żywicielskim dla Ptilonyssus sairae, Amblyoma maculatum, Haemaphysalis chordeilis.
  • Został nazwany na cześć przyrodnika Spencera Fullertona Bairda'sa
  • Rodzaj Ammodramus liczy 9 gatunków bagienników min. bagiennika żółtoczelnego(Ammodramus maritimus), bagiennika płowego(Ammodramus nelsoni) i bagiennika rdzawoskrzydłego(Ammodramus henslowii).
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Baird%27s_sparrow
-http://www.hbw.com/species/bairds-sparrow-ammodramus-bairdii
-http://www.iucnredlist.org/details/22721141/0

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz